« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Güzel senaryo

LİGİN en fazla pozisyon veren ve en fazla pozisyona giren takımlarının başında gelen bir takımın, çıkabileceği en kritik zamandaki en önemli maçıydı Trabzon deplasmanı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hakan Ünsal

Hakan ÜNSAL

Pozisyonu gole çevirme oranı da düşük olunca, ortaya, Trabzon’un favori olduğu ve kazanmazsa G.Saray’ın daha sezonun başında zor bir döneme gireceğini gösteren tablo çıktı.
İlk yarı bittiğinde ise, G.Saray nispeten daha derli toplu ve ne yaptığını bilen taraftı. Orta sahadaki eksikliğin büyük probleme dönmesini engelleyen önde oynayanların yardımı ve topu daha verimli kullanması oldu. Trabzon’un, kendi sahasında oynadığının farkında olmaması ve fazla korumacı oyun, her iki takım için de üretkenliği düşürdü. Trabzon orta sahası ile ayakta kalırken, G.Saray tecrübeli ve diri savunması ile oyunda kaldı.
Trabzonspor hücumcuları birbirinden kopuk ve uyumsuz iken, Galatasaray forvetleri yakın ve yardımlaşarak oynadı.
Trabzonspor sadece Marko Marin ile farklılık ortaya koymaya çalışırken, Galatasaray önde fazla oyuncu ile denedi.
Trabzonspor orta sahasında Okay Yokuşlu iyi oyunu ile dikkat çekerken, Galatasaray orta sahasında öne çıkan yoktu.


Erkan o golü atsaydı....

İKİNCİ yarıda takımlar, galiba isimlerini ve ihtiyaçlarını hatırladılar ki, farklı bir maç seyretmeye başladık. Trabzonspor’un tempoyu yükseltme isteğine, Galatasaray hızlı hücumlarla cevap vermek isteyince oyun daha zevkli ve pozisyonlu geçti. Şota Hoca’nın, Galatasaray’dan çekindiğini belli ettiği açıklaması sahaya çok yansıdı. Kendi sahasında oynuyor olmasına rağmen, az riskli ve rakip hatası bekleyen strateji aslında işe yaramadı değil. Erkan’ın, unutulmayacak kaçırılan pozisyonlar listesine zirveden girecek vuruşu olsa, Trabzonspor bu seneki başlangıcına ve oyun stratejisine uygun bir galibiyet alabilirdi.


Oyuncular gidişin farkında

HAMZA Hoca ise, rakibinin oyununa aynı tarz ile karşılık verdi. Sarı kırmızılı takımda ne değişti?
1-Hakan Balta iyi bildiği ve olduğu yere döndü.
2-Denayer iyi savundu ve kenar dinamizmi getirdi.
3-Takım birbirine yakın ve yardımlaşarak oynadı.
4-Hamza Hoca doğru tercihler yaparak hata yapmadı.
5-Oyuncular durumun ve gidişin farkına vardı. Böylelikle kazanmak için ekstra mücadele ettiler.


Galibiyet iyi bir fırsat

HAMZA Hoca, ikinci yarının son bölümüne taşıdığı oyunu, Sinan ve Umut değişikliği ile daha doğru yönetti. Trabzonspor’un skoru bulmazsa ister istemez öne çıkacağı beklentisi sonuç verince, Sinan’ın gücü ve hızı ile Umut’un kovalayan, arayan, rahatsız eden yönünü kullandı.


TAVİZ VERMEDİLER


Tabii, uzun zamandır sahadaki varlığı tartışılan Podolski’nin olmayışı da takımın temposunu artırdı. Bundan önceki maçlarda, rakipler Galatasaray’a karşı kurgu yaparken şimdi Hamza Hoca rakibe karşı kendi senaryosunu sahneye koydu. Oyuncular, yazılan hikayeye uygun, tavizsiz ve iyi oynadılar. Galatasaray, beklentisini düşürdü, rakibini ciddiye aldı ve uygun anı bekledi.


NEFES ALDILAR


Sezon başı olmasına rağmen Galatasaray için ligin ikinci yarısının ortası etkisi yapabilecek bir maçtı. Puan farkının açılacak olması, yoğun maç programının getirdiği endişe ve kadro genişliği ile birleşince, telafisi zor sonuçlara yol açabilecek bir dönemi çok iyi geçti Galatasaray ve Hamza Hoca. Bir nefes, bir rahatlama ve herkesin kendini gözden geçirmesi için iyi bir fırsat oldu bu galibiyet.


Bunları da Beğenebilirsiniz