Hakan ÜNSAL Değişim ve dönüşüm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Değişim ve dönüşüm

Galatasaray, Hamza Hoca ile birlikte bir evrim geçirmeye başlayacak. Bu değişim ve dönüşümün ilk sinyallerini görmeye başladık.

Bunun ileri aşamaları da olacak. Akhisar maçında sahada her oyuncusu ile savaşan, kavga eden ve galibiyet isteyen bir takım vardı.

GALATASARAY, bu sezon ilk defa bu kadar istekli ve hırslı bir maç çıkardı. Genelde maçın ilk çeyreğinde baskı yapan; ama sonrasında oyundan düşen bir Galatasaray görürdük. Akhisar maçında, her oyuncusu ile savaşan, kavga eden ve galibiyet isteyen bir takım vardı. Galatasaray’da değişimi 3 ana sebep altında toplayabiliriz.
- Prandelli’nin gitmesi.
- Yerli hoca tercihi.
- Çift forvete dönüş.


EVET AMA...


EKSİK olarak gözüken durum ise, takımın bu kadar agresif oyunun karşılığında maçı koparamayıp, kalesinde pozisyon verip puan kaybedecek halde devam ettirmesi. Maçın erken kopmaması, Galatasaray’ı yorarken, rakibi oyuna dahil edip şanslı hale getiriyor. Galatasaray, gücüne, kalitesine, isteğine ve agresifliğine aklını katmak zorunda. Heyecan dozunu iyi ayarlarsan iyidir; ama heyecana eşlik eden akıl en büyük silahtır. Hamza Hoca takımına hem motivasyon hem de sistem açısından müdahale etti. Oyuncular da buna olumlu karşılık vererek, sahada çok iyi mücadele etti. Galatasaray, Hamza Hoca ile birlikte göreceğimiz bir evrim geçirmeye başlayacak. Bu değişim ve dönüşümün ilk sinyallerini görmeye başladık. Bu değişimin ileri aşamaları da olacak.


1. AŞAMA


Hamza Hoca’nın Burak-Umut’la çift forvete dönüş kararı işin 1. aşaması. Bu safhada, Burak’ı, yalnız başına çırpınıp durduğu maçlardan evrilip daha etkin ve skorer göreceğiz. Bu kararın diğer etkileri ise Bruma ile Sneijder’e olacak. Rakip alanda baskı yapacak olan takım, doğal olarak bu ikiliyi kaleye daha yakın hale getirecek. Zaten forvetlerinizin haricinde 3-4 oyuncuyla rakip alanda oynuyorsanız Galatasaray gibi bir takım sonucunu alır.


2. AŞAMA


Galatasaray sonuçları almaya başlayıp moral olarak iyi seviyeye geldiğinde, bir başka seviyeye geçiş olacak. Burak-Umut ikilisinin hemen yanına ve yakınına Sneijder gelip, net bir 3’lü hücum gücü göreceğiz. Selçuk’u, daha fazla rakip alanda ve gol ararken göreceğiz. Bunların olması için 2 önemli eksik giderilmesi lazım. Birincisi defansın geri kaçmadan daha önde oynaması, ikincisi ise takımın pres oyunun öğrenmesi. Galatasaray’da bu işleri yapabilecek kadro kalitesi ve istek var. İhtiyaç olan şey zaman ve maç kazanmak.
Sonuç olarak Hamza Hoca oyuncularından ne istediğini iyi anlatmış, oyuncularda bu istekleri doğru anlayıp, uygulamayı çok istediklerini gösterdiler. Son olarak,bu Galatasaray, taraftarı sahaya çeker ve stadı doldurur.