GeriElif Çongur Yan rollerin unutulmaz oyuncusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yan rollerin unutulmaz oyuncusu

Tito Vilanova 1968 doğumludur.

Futbola Barcelona’nın altyapısında başlar. 1988’de B takımda profesyonel olur, yıllar içinde Figueres, Celta Vigo, Badajoz, Mallorca, Lleida, Elche takımlarında oynar. Son durağı Gramenet’tir. 2002’de futbolculuğu bırakır.

Ama futbolu bırakacak gibi görünmüyordur. Önce yöneticilik yılları başlar. Bir süre Terrassa’da yönetici olarak görev yapar. Sonra her şeyin başladığı yere, yuvasına, Barcelona’ya döner. B takımda yardımcı teknik direktör olarak.

Sanki “En iyi yardımcı oyuncu ödülü” için yaratılmıştır. Yan roller için. B takımlar için. Yardımcı teknik direktörlük için. Tuncel Kurtiz bir keresinde bir“Başrolde oynuyorum, yine yardımcı erkek oyuncu ödülü veriyorlar, yine yardımcı erkek oyuncu ödülü veriyorlar, anlamadım ki arkadaş!” demişti. Futbol sinemasının jürisi de sanki Tito Vilanova’ya bi türlü “En iyi oyuncu ödülü”nü vermeyecek gibidir.

2008 yılı, futbolcu olarak oynayamadığı Barcelona A takımıyla hoca olarak tanıştığı yıl olur. Hep yan rollerin oyuncusu olduğu bu filmde kurgu yine değişmez. Vilanova, teknik direktör değil yardımcı teknik direktör rolündedir. Guardiola’nın yardımcısı rolünde.

Barcelona’nın ortalığı hallaç pamuğu gibi attığı yıllardır. Arka arkaya şampiyonluklar gelir, kupa, ödül mödül ne var ne yoksa toplar. Filmin esas oğlanı bellidir. Vilanova’nın payınaysa hep o ödül düşer.

Guardiola’nın “Tamam bırakıyorum” dediği gün başrol sırası nihayet ona gelir. 2012-2013 sezonunda Barcelona’nın teknik direktörü olur. 11 Mayıs 2013’te Real Madrid,  Espanyol ile berabere kalınca Barcelona lig tarihindeki 22. şampiyonluğunu ilan eder. Vilanova takımın başındadır.

Yardımcı rollerin usta oyuncusuyken kameranın gözü çarptığında ara sıra gördüğümüz Vilanova artık hep göz önündedir. Ne yazık ki her şey gözümüzün önünde olur. Villanova hastadır. Ağır bir tedavi görüyordur. Çok bekleyerek, çok çalışarak, çok hak ederek kazandığı “En iyi oyuncu ödülü”nün tadını çıkaramaz.

2013’ün Temmuz’unda Barcelona yönetimi, kısacık süren rüyanın bittiğini açıklar. “Yapılan kontroller sonucunda Vilanova’nın göreve devam edemeyeceği anlaşıldı”der. Vilanova tedavisine odaklanacak, kanserle savaşacaktır.

25 Nisan 2014’te, üç yıl önce bugün savaşı kaybeder. Vedalaşmaya Barcelona takımı; yöneticileriyle, teknik kadrosuyla, futbolcularıyla ve taraftarlarıyla, Barcelona halkı gözyaşlarıyla katılır. Yapılan ayin sokaklara kurulan dev ekranlardan yayınlanır.

İsmi Barcelona’nın antrenman tesislerindeki bir sahada yaşıyor. Barcelonalılar oraya ayak basan herkesin Tito Vilanova’nın adını bilmesini istiyor. Bu yazı da onun hikâyesini unutmak istemeyen birinin “unutmadım” demesiyle burada bitiyor. 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle