GeriAli ECE Almeidabakar Ömer Solskjaer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almeidabakar Ömer Solskjaer

İLK 11’e bakıyorum: 22 günde 6 maç var yani rotasyon tercih değil, mecburi.

Taktik formasyona, dizilişe bakıyorum: 2 santrfor arkasında Talisca merkezde serbest oyuncu; Talisca arkasında 3 merkez orta saha. İki sezon önce Juventus’un Şampiyonlar Ligi finaline kadar çıktığı diziliş. İngilizlere göre elmas orta saha. Biz elması sadece Şabanoğlu Şaban filminde görenler için baklava orta saha. “Ev yapımı” dediğimiz eşkenar dörtgen baklava şeklinde.

 

TOPA HÜKMEDİŞ

 

 TEORİDE bu dizilişin olmazsa olmazı, kanat beklerinin 90 metreyi sürekli çift yönlü kullanması ve merkez orta sahaların kanada da açılarak bekleri beslemesi. Caner, pratikte sol kanatta ilk 45’te sahanın ofansif açıdan ev verimli ismiydi.

 

Daha ilk 35 dakikada 4 kilit pas verdi. Tolgay ve Talisca pozisyon gereği kanatlara açılıp kanat beklerini besledikleri ölçüde Beşiktaş fazlasıyla etkili oldu. Beşiktaş’ın kalanı ise kolektif olarak topa hükmetti: Bir ara Beşiktaş’ın topa sahip olma oranı yüzde 71’e kadar yükselmişti.

 

 

O POZİSYON AÇIKLANAMAZ!

 

 KAYSERİSPOR’un ilk yarıdaki en başarılı ismi kaleci Muammer’di. Ali Ahamada sakat ama Muammer de en iyi yerli kalecilerden birisi. Ancak 34’te Aboubakar’ın kaçırdığı golü, ne kaleci yeteneği, ne sistem, ne diziliş, ne de herhangi bir futbol parametresi açıklayamaz. Mental mi, metal mi; yün mü tüy mü; Fransızca mı Türkçe mi; “Ben bilemem” yani, “je ne sais pas!”

 

Tek bildiğim Beşiktaş hangi dizilişte ne kadar verimli oynarsa oynasın Aboubakar o tip pozisyonları harcamaya devam ederse, devre arasına kadar Beşiktaş rahat bir maç oynayamayabilir.

 

 

ROTASYONLA İDARE

 

 İLK yarıda bulduğu birçok pozisyona rağmen skoru bulamayan Beşiktaş’ta 45-60 arası hücumları kaleci Fabri’nin uzun topları başlattı. Ömer’in de oyuna dâhil oluşuyla Beşiktaş klasik 4-2-3-1’e döndü. Beklenen gol ise ilk yarıda bulunan pozisyonlardaki organize pasların aksine dönen topta Beck’in gösterdiği uyanıklık sayesinde geldi.

 

Ömer, Beşiktaş’a gelmeden önceki son sezonunda Antalya formasıyla ligin dakika başına en çok gol atan oyuncusu olmuştu. O sezon forma giydiği 630 dakikada yani toplam 7 tane 90 dakikada 8 gol atan Ömer “Solskjaer”, Beşiktaş’ı 1-0 öne geçiren golde bu sezon Süper Lig’deki 2. isabetli şutunda 2. golünü attı. Golden sonra Beşiktaş, Kayseri’den çok Napoli’yi düşündü. Beşiktaş rotasyonla idare etti, Napoli ideal 11’iyle Romazede oldu! Ya ligler arası fark? Onu da çarşamba göreceğiz!

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle