« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Van der Wiel'in dolandırıcılık suçlamasının ardından gözaltı

Fenerbahçeli futbolcu Gregory Van der Wiel'in "Beni 4,5 milyon dolar dolandırdı" diyerek şikayetçi olduğu menajer Ümit Akbulut konuyla ilgili kendini savundu. Emniyet'in ise olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattığı öğrenildi. Akbulut akşam saatlerinde gözaltına alındı. Ümit Akbulut ve Sinan S. yıldız futbolcuyu 4.5 milyon dolar dolandırdıkları iddiasıya Asayiş Şube'ye getirildi. Akbulut hakkındaki Tayland'daki bir spor kulübü de 1.6 milyon dolar dolandırıcılık suçlamasıyla şikayetçi oldu.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne gelerek ifade veren Van der Wiel, kendisini dolandırdığını iddia ettiği Ümit Akbulut'dan şikayetçi oldu.

Fenerbahçe'nin Hollandalı futbolcusu Van der Wiel,  birlikte iş yapma vaadiyle kendisinden sürekli para isteyen Ümit A.'nın  toplamda 4,5 milyon Dolar para aldığını ve ancak vaatlerini yerine getirmediğini belirtti. Ünlü futbolcu poliste verdiği ifadesinde, "Türkiye'nin insanlarını çok seviyorum. Buraya geldikten birkaç ay sonra Ümit Akbulut'la tanıştım. Bana iş yapmayı teklif etti. Organizasyonlar düzenleyip boksör Floyd ve Justin Bieber gibi ünlüleri Türkiye'ye getirecektik. Benden farklı zamanlarda devamlı para aldı. Ancak hiçbir vaadini yerine getirmedi. Parayı ona sorduğumda beni 'Burası Türkiye kendine dikkat et' diyerek tehdit etti"  dedi.

Van der Wiel son olarak Ümit Akbulut'un kendisinden 600 bin dolar aldığını da söyledi.

GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Asayiş Şube Müdürlüğü'nde yaklaşık 2 saat kalan futbolcu Van der Wiel daha sonra bir açıklama yapmadan avukatı ve yanındaki kadınla birlikte binadan ayrıldı. Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığı, Ümit Akbulut'un yakalanması ve ifadesinin alınması için çalışmaların sürdüğü öğrenildi. 

Fenerbahçeli futbolcunun dolandırıldım şikayetinde son dakika gelişmesi...Fenerbahçeli futbolcunun 'dolandırıldım' şikayetinde son dakika gelişmesi...

 Akbulut ise gözaltı öncesi kendisini şu sözlerle savundu: Van der Wiel'in kendi Floyd Mayweather’ı 3 kez Türkiye’ye getirmiştim. Son gelişinde Mayweather,  Lukas Podolski’nin giyim markası için bir reklam filmi yaptı. Van der Wiel’de geldiğinde Fenerbahçe ile sorunlar yaşıyordu.Ben ona ‘çocukları ziyaret et’, Türkiye ile alakalı paylaşımlarda bulun ve sosyal sorumluluk davranışlarına imza at ve kendini sevdir’ dedim. Sonra Van der Wiel da dedi ki "Benim bir markam var. Onu da Podolski’de olduğu gibi onu da tanıtabilir miyiz?". Bende Mayweather’ın menajeri ile konuştum. Mayweather’ın menajeri İstanbul’a geldiler ve Van Der Wiel ile görüştüler ve 4.2 milyon dolara anlaştılar. Sonra da anlaşmaya göre reklam çalışması İstanbul, Hollanda ve Almanya’da olacaktı. 3 ülkeye gidecekti kendisi. Floyd Mayweather da, Van Der Wiel için özel bir video çekti. İş tamam diye. Onu daha kamuoyuna göstermedik.

Bu iddialar asılsız ve yakışıksız. Floyd Mayweather, dünyanın en çok para kazanan bokscusu. Şimdi siz düşünün, bu isimle ortak bir çalışma kaç paraya mal olur. Ve bu adamda video çekti. Van Der Wiel diyor ya, ‘ Ben para verdim hiçbir şey olmadı’ diye... 

Daha sonra Hollanda ile 1.5 ay önce yaşanan sıkıntılar üzerine ben de ‘ Şu anda bu turu iptal ediyoruz. 2 ay sonraya erteleyeceğiz’ dedim. Orada film koptu. Van Der Wiel çıktı “Ben borç aldım bu paraları. Benim bu işi bitirmem lazım ya da paramı almam lazım dedi. Bende dedim ki ‘ Sen bu insana paranı verdin. Bu adam sana özel video çekti. Kendi hesabından paylaşımlar yaptı. Bu insansan Show businessta böyle parayı geri alayım diye bir şey yok. Anca tarih değiştirebiliriz’ dedim.

Van Der Wiel “Ben bunu kabul etmem. Ben bittim. Fenerbahçe’den zaten gideceğim. Paramı alamıyorum” dedi. Bu yüzden irtibatı kesti 2 ay önce. Şimdi de bir avukat bulmuş yönlendiren, basın açıklaması yapıyor. Konu bu...Kontrata attığı imzayı, iki tane ayrı anlaşmaya imzasını çektim video halinde...Bu işte tek sorun tarih ertelendiği için yaşandı.

 GÖZALTINA ALINDILAR

Fenerbahçeli futbolcu Van der Wiel’i, 4,5 milyon dolar dolandırıldıkları ileri sürülen ümit Akbulut ve Sinan S. akşam saatlerinde gözaltına alındı. Şüpheliler sağlık kontrolünden geçrildikten sonra Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz