GeriSpor Terim Gomis krizini iyi yönetti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Terim Gomis krizini iyi yönetti

Terim Gomis krizini iyi yönetti

“Fatih Terim, Gomis krizini gayet iyi yönetti; Fransız golcünün sorunu pazardan önce çözülmüş. Gomis bu ligin hâlâ kader adamı. O şu anda Fenerbahçe’de olsa Fenerbahçe, Beşiktaş’ta olsa Beşiktaş ligin favorisi olurdu.”

1- F.Bahçe ve G.Saray, Emre Akbaba için yarıştı. Emre, lige tesir eder mi? F.Bahçe daha agresif olmalı mıydı?

2- F.Bahçe’de başkan ve hoca değişti, sportif direktör geldi ama Topal-Josef ikilisi değişmedi. Bu işin sırrı ne?

3- Terim, Gomis’i kenardan sokmaya devam ediyor. Bu ‘ceza’ uzamadı mı? Yoksa gitmeye mi zorlanıyor.

4- Orman, ‘metal yorgunluğu’ diyerek seçim kararı aldı. Takımda da bir metal yorgunluğu görüyor musunuz?

5- Rodallega, Karaman ile değerini bulur mu? Burak da döndü bu arada. Trabzon’u nasıl değerlendiriyorsunuz?

6- Arsenal, ilk 2 hafta City ve Chelsea ile oynayıp yenildi? Ne olacak bu Arsenal? City yine açık ara mı gider?

MEHMET Y. YILMAZ

FENERBAHÇE, EMRE’DE DAHA AGRESiF OLMALIYDI

1- EVET, Fenerbahçe geleneği bu konuda daha agresif olmayı gerektirirdi. Zaten işler bu noktalara gelmeden önce Emre Akbaba gibi bir oyuncunun Fenerbahçe’nin transfer listesine girmiş olması gerekiyordu. Galatasaray çok önemli bir transfer yaptı, yararını da mutlaka görecek.

SPORTİF DİREKTÖRÜN HENÜZ BİR YARARINI GÖREMEDİK!

2- SPORTİF direktörün transfer döneminde nasıl bir yararı olduğunu görebilmiş değiliz. Fenerbahçe, geçen sezon iki Galatasaray maçında da hakemler nedeniyle galip gelemedi. Kendi sahasındaki maçta hakem kararlarının aslında savcılıkça soruşturulması gerekirdi, futbol dışı saikler olduğu çok açıktı. O kadro ve Aykut Kocaman muhafaza edilseydi de bugünkünden farklı bir tablo olmazdı. UEFA’nın Finansal Fair Play kuralları var ama yeni yönetimin de bu konuda herhangi bir hazırlığı olmadığı çok açık.

GOMIS, GALATASARAY İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR OYUNCUDUR

3- GalatasaraY, Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi büyük takımların kendi sahalarında coşkulu olmaları normal. Marifet bunu dış saha maçlarında da göstermek. Gomis, bugünkü Galatasaray kadrosu içinde direkt oynayacak az sayıdaki isimden biri. Teknik direktör egosu mudur, Gomis’in hazırlık dönemini iyi geçirmemesi midir bilemiyorum ama sezon içinde Gomis’in vazgeçilmez oyuncu olacağını göreceğiz.

ESAS SORUN ORMAN İLE GÜNEŞ ARASINDAKİ KİMYANIN BOZULMASI

4- BEŞİKTAŞ’taki sorun başkan Fikret Orman ile teknik direktör Şenol Güneş arasındaki kimyanın bozulmasında.Güneş duygusal bir karaktere sahip ve saha dışındaki olaylardan kolayca etkilenebiliyor. Elindeki kadro yeterli ama bu kadrodan istikrarlı bir 11 de ortaya çıkarabilmiş değil. Tek tek oyuncuların gelişmesinde büyük rol oynuyor ama bir takım yaratmakta sorunları var ve Fikret Orman yönetimi bu sorunları çözemiyor, tersine büyütüyor.

TRABZONLULAR SABRETMEYİ ÖĞRENMEK ZORUNDA

5- HUGO Rodallega kalitesini daha önce kanıtlamış bir oyuncu. Teknik direktör Ünal Karaman’ın hocalığının nasıl gelişeceğini de göreceğiz. Hep söylüyorum, sorun Trabzon’daki futbol kamuoyu. Sabırsızlar. Sabretmeyi öğrenemezlerse bu sezonu ve gelecek sezonu da kaybedecekler.

MANCHESTER CITY MUAZZAM BİR TAKIM AMA...

6- PREMIER Lig için erken öngörüde bulunmuş oluruz. Manchester City kuşkusuz ki muazzam bir ekip oldu. Ama orada maçın son üç dakikasına beş golün sığdıralabildiği bir futbol iklimi var. Konuşmak için erken.

HAFTANIN ENLERi:

- Haftanın olayı: Aylardır ‘Galatasaray’da oynamak istiyorum’ diyen Emre Akbaba’nın, Başakşehir’den sonra Fenerbahçe’yi de reddedip Galatasaray’a gelmesi.

- Haftanın takımı: ANKARAGÜCÜ

- Haftanın hocası: EROL BULUT

- Haftanın futbolcusu: RICARDO QUARESMA

- Haftanın hakemi: FIRAT AYDINUS

UĞUR MELEKE

F.BAHÇE AGRESİF OLAMAZDI ÇÜNKÜ OYUNCU G.SARAY’I İSTEDİ

1LUCESCU, milli takımda ideal dizilişi neden bulamadığını şöyle açıklamıştı: “Herkes 10 numara oynamak istiyor (Emre, Çalhanoğlu ve Yusuf’u kast ediyor). Ama sadece bir tane forma var 10 numara için.” Lucescu, o 10 numarayı Emre Akbaba’ya verdi. Emre de ulusal takımda o işi gayet iyi yaptı. Bu benim için büyük takım oyuncusu olduğuna dair referans. F.Bahçe agresif olamazdı çünkü oyuncunun tercihi G.Saray’dı. Kimse, “Aziz Yıldırımcılık” oynamıyor artık ülkede.

BÜYÜK TAKIMIN EN BÜYÜK FARKI KOŞU, KAVGA DEĞİL, KALİTEDİR

2MALATYA geçen yıl agresif, göğüs göğse çarpışan ve sert bir takımdı. Ama bu yıl üzerine kalite koymuşlar. Sebebi de orta sahada Aytaç-Murat-Azubuike gibi klasik altı numaralardan Guilherme-Aleksic gibi yeteneklilere dönmeleri. Malatya bu devrimi yapmışken, rakibi Fenerbahçe’nin yapamaması ironik. İyi futbol, iyi futbolcuyla oynanır. Büyük takımın en büyük farkı koşu, kavga, mücadele değil, kalitedir. Herkesin istediği şey sahada kalite görmek bence.

ÜLKEDE BİR TEK GOMIS VAR O DA GALATASARAY’DA

3BENCE bu hafta, kırılma haftasıydı. Çünkü sezon başından beri kedi gibi olan Gomis, önceki akşam yine buldozer gibiydi. Fatih Terim bence bu krizi gayet iyi yönetti; Gomis’in de sorunu (nasıl çözdülerse artık) pazardan önce çözülmüş. Gomis, bu ligin hâlâ kader adamı. O şu anda Fenerbahçe’de olsa Fenerbahçe, Beşiktaş’ta olsa Beşiktaş ligin favorisi olurdu. Ama ülkede tek bir Gomis var. O da Galatasaray’da.

BEŞİKTAŞ, PARTİZAN ÖNÜNDE ROTASINI BULACAKTIR

4BEŞİKTAŞ’ta dramatik bir gerileme görmüyorum, bireysel form durumları mükemmele ulaşmadığı için aksaklıklar oldu bence. Linz’de bir, “Roco şov” vardı! Bunu öngöremeyebilirsiniz. Erzurum’da ilk 30 dakika hayatının savaşını veren 11 Erzurumlu’yla fiziksel olarak baş edemediler. Ama sonra doğal olarak yoruldu ev sahibi. Vida, Quaresma, Negredo yeni yeni devreye giriyorlar. Gemi, rotasını bulacaktır Partizan önünde.

RODALLEGA, TAKIM İYİYSE ATAR BURAK, HER KOŞULDA ATAR!

5SEZONU âdeta cuma akşamı açtı Trabzonspor. Bu açılışta harika stat atmosferinin büyük rolü var. Karaman da bu hafta savunmada Hosseini ve Novak, orta ikilide Sosa gibi doğru tercihlere yönelince takım, zincirlerinden en azından yarım saatliğine kurtuldu. O da maçı koparmaya yetti. Rodallega takım iyi olduğu sürece atar. Ama Burak, her koşulda atabilen bir adam.

ARSENAL YİNE KUTSAL ‘İLK DÖRT’ MÜCADELESİ YAPAR

6ARSENAL, geçen hafta tarihin en kötü oyunlarından birini oynamıştı; bu haftaysa belki 5-3 kazanabileceği maçı 3-2 kaybetti. Boş kaleye atılamayan 3 gol var Stamford Bridge’de. Lacazette’in de 11’e girişiyle Arsenal yine kutsal ilk 4 mücadelesine dönüş yapar. Manchester City ise bir keyif takımı. Bu hafta 3’lü savunma oynadılar ve taktik elastikiyetlerini artırdılar. Şampiyonluk yarışında tek rakipleri Liverpool olacak gibi bu kez.

FENERBAHÇE O YARIŞA HİÇ GİRMEMELİYDİ

“F.Bahçe aslında Emre Akbaba transferine hiç girmemeliydi. Ama anladığım kadarıyla Alanyaspor’un teklifi sarı lacivertlileri bu işin içine soktu. Ne G.Saray ne F.Bahçe rövanşist duyguyla hareket etmez.”

MEHMET ARSLAN

EMRE DOĞRU BİR TRANSFER

1- TAM aksine Fenerbahçe aslında bu transfere hiç girmemeliydi. Ama anladığım kadarıyla Alanyaspor’un Fenerbahçe’ye teklifi sarı lacivertlileri bu transfer işine soktu. Ben, ne Galatasaray’ın ne de Fenerbahçe’nin rövanşist bir duyguyla hareket ettiğini düşünmüyorum. ‘Emre Akbaba Galatasaray’a faydalı olur mu?’ sorusuna gelince... Göztepe maçı şunu net biçimde gösterdi; kesinlikle doğru bir transfer, takıma çok faydalı olur.

F.BAHÇE YENİ BİR YOLA GİRDİ

2- Öncelİkle şunu ifade etmeliyim; her ne kadar sonuçlar kötü de olsa ben Fenerbahçe’nin geleceği adına son derece umutluyum çünkü sarı lacivertliler yeni bir yola girdi. Mehmet Topal-Josef de Souza ikilisi elbette ki vazgeçilmez değil, tam aksine Fenerbahçe alternatifsiz. Dolayısıyla bu iki oyuncuya sarılmak zorundalar ama Giuliano’nun satılması ile yapılacak yeni transferlerle Fenerbahçe’nin bir alternatif yaratacağını düşünüyorum. Ayrıca unutmayın takım yeni, teknik direktör yeni, yönetim yeni... Bu kadar büyük bir değişim doğal olarak sabırla beklemeyi hak ediyor.

TERİM NE DERSE O OLACAK

3- GALATASARAY’da şu anda görünen tek sorun Gomis sorunu gibi görünüyor. Ve bu problemin de iki çözümü var. Gomis ya Fatih Terim’in istediği gibi olacak ya da bu takımdan gönderilecek. Hangisi olursa olsun Galatasaray kazanacak çünkü Fatih Terim’den önce Galatasaray’daki futbolcu hegemonyasının takımı ne hallere getirdiğini hepimiz çok iyi biliyoruz.

METAL YORGUNLUĞU NORMAL

4- DAHA önce yine burada söylemiştim; Benfica’nın efsanevi teknik adamı Bela Guttman, “3’üncü yıl ölümcüldür” der, iki yıl üst üste şampiyonluk yaşayan ve üçüncü yıl göreve devam eden teknik direktörler için. Şenol Güneş geçtiğimiz yıl bu tür bir sıkıntı yaşadı. Uzun zaman birlikte çalıştığınızda bu tür bir metal yorgunluk yaşamanız normal, önemli olan bu yorgunluğun ne kadar kısa sürede atabildiğiniz. Ben Beşiktaş takımının da, yönetiminin de bu metal yorgunluğu üzerinden atabilmek için inanılmaz bir çaba içinde olduğunu görüyorum. Başkan Fikret Orman’ın kongre kararı ve Erzurumspor maçında takımın özellikle ikinci yarıda gösterdiği gösterdiği reaksiyon bunun bir örneği.

HEP BÖYLE DEVAM EDEMEZ

5- güçlü, şampiyonluğa oynayan ve hep Sivasspor maçındaki gibi olan bir Trabzonspor’a Türk futbolunun büyük ihtiyacı var, ama ne yazık ki kulübün sahip olduğu mali olanaklar Sivas maçında gördüğümüz Trabzonspor’u bundan sonra hep göreceğimiz anlamına gelmiyor. En azından benim gördüğüm bu. Umarım ve dilerim Trabzonspor beni yanıltır.

CITY VE LIVERPOOL YARIŞIR

6- ARSENAL daha güzel yenilmeye devam edecek! Onlar da büyük bir değişimin eşiğindeler. Bakın Mourinho geldi, Manchester United da kaybediyor. Değişimin vazgeçilmez sonucu. Kayıpsız olmuyor ne yazık ki. Şampiyonluğa gelince... Neden Liverpool’un adı yok orada? Bence bu sene Premier Lig’de Manchester City ile Liverpool, inanılmaz bir şampiyonluk yarışı verecek.

HAFTANIN ENLERİ:

- Haftanın olayı: Akhisar-Çaykur Rize maçında ev sahibi takımın 2, konuk ekibin 4 topunun direkten dönmesi.

- Haftanın takımı: YENİ MALATYASPOR

- Haftanın hocası: EROL BULUT

- Haftanın futbolcusu: RICARDO QUARESMA

- Haftanın hakemi: ÜMİT ÖZTÜRK

UĞUR VARDAN:

‘GAMSIZ’LARA ALTERNATiF...

1- ŞAMPİYONLUK  yarışını bilemem ama Galatasaray’ı etkileyeceği kesin. Belhanda ve Feghouli gibi ‘gamsız’lara alternatif olacak, takıma ruh ve heyecan katacak, nitekim ilk maç itibariyle de kattı. Artı bir avantajı da var; taraftar gönlündeki yeri derin... Fenerbahçe’nin agresifliğine gelince... Bu meselede asıl olarak Emre Akbaba’nın tercihi transferi yönlendirdi.

HEDEFTEKi ADRES YANLIŞ

2- TAKIM uzun süredir başarısız ve denklemde sabit bir ikili var; bu yüzden faturayı Topal-De Souza’ya yüklemek ve başarısızlığı onlar üzerinden açıklamak daha kolaycı geliyor. Ama bence adres yanlış: Defanstaki bireysel hatalar, zaman zaman kaledeki problemler, kanatlardaki sorunlar ne olacak? Bu aralar yapılması gereken o klasik refleks: Madem teknik direktörünüz ülke futboluna uzak bir yabancı, kendisine zaman tanımaktan başka çareniz yok.

GOMIS’i ZORLAYAN YOK

3- FATİH Terim’in Gomis’i Göztepe karşısında ikinci yarı oyuna sokacağı belliydi, burada bir problem yok. Gitmeye zorlandığını sanmıyorum, çünkü Şampiyonlar Ligi’ne az bir süre kala yeni gelenin bilinmezliğiyle uğraşmaz zor gibime geliyor. Ayrıca Onyekuru, Rodrigues ve Emre Akbaba seçenekleri, yeni gol yolları da demek. Üstelik Eren Derdiyok, Gomis için süreklilik arz edecek bir alternatif değil.

BEŞiKTAŞ ARTIK YAŞLANDI

4- GEÇEN sezon olduğu gibi bu sezon da kapasite ve kadro derinliği açısından şampiyonluk yarışındaki öncelikli takım Beşiktaş. Ama artık takım giderek daha da yaşlı bir kimliğe büründü. Linz’i küçümsediler, Avusturya ekibi alkışı hak eden ruh ve mücadele gücü ortaya koydu ama Negredo’nun klas vuruşu turu belirledi. Erzurumspor ise ilk yarıda farkı açabilecekten bunu başaramadı ve ikinci yarı faturayı ödedi. Ben asıl olarak bu iki maçın, Negredo’ya yapılan haksızlıkları su yüzeyine çıkarması açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

TRABZON HÂLÂ NET DEĞiL

5- EVET, Trabzonspor maçı erken kopardı ama Kone oyunun hemen başında golü atsa başka bir hikâyeyi konuşuyor olabilirdik. Trabzonspor bence hâlâ bilinmez bir denklem. Rodellega golleri attı ama Burak da kısa sürede oyuna ağırlığına koydu; Ünal Karaman’ın öncelikle seçeneği kim olacak, bekleyelim görelim...

ARSENAL’iN ŞANSI ‘SIFIR’

6- ARSENAL’in problemi ağır defans, Mesut Özil, Mkhitaryan gibi durarak oynayan ‘eski tip yıldızlar’ ve zirve mücadelesi yapan diğer beşliye (Manchester City, Liverpool, Chelsea, Tottenham ve Manchester United) göre takımdaki yetenek sayısının azlığı. Kâğıt üzerinde en iyi dereceleri ‘altıncılık’ gibi olur sanki. Manchester City arayı açar mı? Bu galiba Liverpool ve Chelsea’nin performanslarına bağlı.

HAFTANIN ENLERi:

- Haftanın olayı: Emre Akbaba transferi... İki ezeli rakibin yarıştığı bu transferde kazanan tarafı futbolcu belirledi.

- Haftanın takımı: Ankaragücü

- Haftanın hocası: EROL BULUT

- Haftanın futbolcusu: dıego (antalyaspor)

- Haftanın hakemi: ÜMİT ÖZTÜRK

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle