Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Teravih namazı saat kaçta kılınacak? Teravih namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır?

  Hürriyet Haber
  21 Haziran 2017 - 18:28Son Güncelleme : 21 Haziran 2017 - 18:28

  Teravih namazının saat kılınacağı binlerce Müslüman vatandaş tarafından en çok merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer aldı. Bu gece Kadir Gecesi ve binlerce vatandaş camilere doluşup Allah'ın huzurunda namazlarını kılıp, ibadetlerini edecekler. Bu özel gecede Teravih namazını kılmak isteyen vatandaşlar ise namazla ilgili detayları öğrenmek istiyorlar. Teravih namazının nasıl kılındığını ve kaç rekat olduğunu merak eden vatandaşlar araştırmalarını sürdürüyor. Peki, Teravih namazı saat kaçta kılınacak? Teravih namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır?

  Teravih namazı nasıl kılınır sorusu, Kadir Gecesi dolayısıyla camilere akın edecek olan Müslümanlarca merakla sorgulanıyor. Ramazan ayından ve tüm aylardan hayırlı olan Kadir Gecesi'nde Teravih namazı kılarak gece gerçekleştirecekleri ibadeti pekiştirmek isteyen vatandaşlar, konuyla ilgili araştırmalarını gerçekleştirdi. Peki, Teravih namazı nasıl kılınır? İşte, günün önemi dolayısıyla birçok kişinin merak ettiği konunun detayları

  TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

  Diğer nafile namazlardan teravih namazının kılınışın bir farkı yoktur. Yani iki rekât bir namaz nasıl kılınıyorsa, mesela sabah namazının sünneti diyelim teravih namazının iki rekâtı o şekilde kılınır. Ondan sonraki bütün rekâtlar da bir birinin benzeridir. Sabah namazının iki rekat sünnetini veya farzını ölçü alabiliriz. Teravih namazı yatsı ile vitir arasında kılınmalıdır.

  TERAVİH NAMAZI KAÇ REKATTIR?

  Hz. Peygamber (s.a.v.)'in kıldırmış olduğu Teravih namazlarının kaç rekat olduğu konusunda bir rivayet bulunmamaktadır. Hz. Ömer zamanındaki cemaatle kılınan Teravih namazlarının rekatları konusunda iki rivayet vardır; yirmi rekat, on bir rekat. Hz. Ömer'in dönemiyle ilgili farklı rivayetler; Nevevi ve Ayni tarafından, on bir rekatla ilgili rivayetin Hz. Ömer'in halifeliğinin ilk döneminde kılınan Teravih namazlarıyla ilgili olduğu, sonra Teravihin yirmi rekat olarak yerleştiği ve günümüze kadar da böyle devam ettiği şeklinde açıklanmıştır. Teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

  TERAVİH NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı