GeriFutbol Süper Lig yabancıya "Devam" dedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Süper Lig yabancıya "Devam" dedi

Süper Lig yabancıya "Devam" dedi

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Yıldırım Demirören'in "Yabancı futbolcu kontenjan sayısını düşürebiliriz" sözlerine yanıt verdi. NTV Spor yorumcusu Mehmet Demirkol da TFF yönetimini ve yabancı kuralı tartışmalarıyla ilgili eleştiride bulundu.

İşte Mehmet Demirkol'un konuyla ilgili yaptığı açıklama;

"Sistem başından beri uygulanmıyor. Yabancı sınırsızlığı yandı. Temelinde yerli teşviği vardı. Uygulanmayan sistemden tabiki vazgeç... Arabaya fren koymamışsın sadece gaz var. Gençlerbirliği'ne Bursaspor'a UEFA'nın kriterleri uygulamıyorsun. Herkesin borcu azalırken bizimki katlanarak artmaya devam ediyor. Sen uygulamıyorsun. Sen konuyu anlamamışsın, Hasan hoca haklıymış malesef... Cumhurbaşkanı yerli oyuncu yetişmiyor dediği zaman korkudan hemen bunu kaldıralım diyorlar. Cumhurbaşkanı onu demek istemedi."

TEŞVİK PRİMİ AÇIKLAMASI
"Yabancı sınırlamasıyla ilgili bu dezavantajları ortadan kaldırmak için bir şey yapıldı mı? Yapıldı. Ben 10 senedir yazıyorum. Fatih Terim ile konuştuk bunları. Yerli teşvik primi getirildi. Yerli oyuncu oynatıldıkça prim alınacaktı. Az yabancı oynatıp, çok yerli oynatanlar bu havuzda toplanan 6 milyon TL'den alacaklardı. "Kulüplere yabancı oynat diyorsun sonra da bu kural çıktığında hiç unutmuyorum. Hasan Şaş kuralı duyunca 'Bu yürümez hemen kalkar' dedi. Futbolun içinden gelen adam olduğu için yapma etme dedim. Yabancı işi yürümez. Temeli bu bu işin. Yok olmaz dedi. Teşvik dedi çok girmiyor dedi. Teşvik olayını önce indirmişler sonra zaten hiç uygulanmamış. Burada gazetecilik başarısızlığı var biz de hiç fark etmedik."

'BÖYLE FEDERASYON YÖNETİLMEZ'
"Böyle federasyon yönetilmez ya... Sonra siyaset bize karışıyor diyorlar ya size siyaset karışmıyor siz siyasete girmeye çalışıyorsunuz. Aman Cumhurbaşkanım beni federasyon başkanı yap, aman Cumhurbaşkanım beni oraya al hep bunlar oluyor."

GÜMÜŞDAĞ'IN AÇIKLAMALARI
Spor Arena'ya özel olarak konuşan Gümüşdağ, "18 kulüp de yabancı kararının arkasındayız. Bu değişecek bir karar değil. Planlamalar buna göre yapıldı" dedi.

Kulüpler Birliği yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye Futbol Federasyonu'nun; Spor Toto Süper Lig Futbolcu Uygunluğu ile ilgili aldığı karar 2015–2016 Futbol Sezonu'nda hayata geçmiştir. Kararın, Haziran 2019'a kadar 4 sezon boyunca kesintisiz uygulanacağı da kamuoyunun malumudur.
Bu süre içerisinde belirlenen yarışma şartları ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılması Kulüpler Birliği Vakfımız tarafından kesinlikle uygun bulunmamaktadır.
Türk futbolunun hak ettiği saygınlığa ve sportif istikrara kavuşmasının yolunun uzun vadeli planlamadan geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca yerli ve genç oyuncu yetiştirmenin de kısıtlama ya da yasaklara değil; kulüplerimizin başta altyapılar olmak üzere planlama, yatırım ve organizasyonu ile Federasyonumuzun denetleme ve teşviğinin kararlı bir şekilde uygulanmasına bağlı olduğu kanaatindeyiz.
Yürürlükte olan statünün Kulüpler Birliği Vakfı tarafından destekçisi ve takipçisi olduğumuzu belirtir, kamuoyunun bilgilerine sunarız."

TFF BAŞKANI DEMİRÖREN NE DEMİŞTİ:

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören yabancı futbolcu kontenjanı konusunda şunları söylemişti:

''Benim ilk Federasyon başkanlığım döneminde yabancı futbolcu sayısı 11'e kadar serbestti. Daha sonra biz bu sayıyı 8'e düşürdük. Daha sonra kulüplerden yabancı futbolcu sayısının artması yönünde talep aldık. Herkes hemfikir olduğu için biz de hocamızla görüşerek böyle bir karar aldık. Bu karar 4 yıllık bir süreyi kapsıyor ama ben Cumhurbaşkanı'nın söylemine katılıyorum. Daha fazla yerli oyuncu olması lazım. Bundan sonraki Kulüpler Birliği'nde bu konuşulacak. Kulüpler Birliği kabul ederse, yabancı kuralını kaldırırız. Eğer ondan sonra bize gelirlerse bizim kararımız olumlu olur. Bu sistemde yerli oyuncular yurt dışına giderek daha fazla oynama şansı yakalıyorlar. Emre, Enes, Çağlar gibi...'

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle