GeriDiğer Spora 10 yıl sonra dünya dereceleriyle döndü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Spora 10 yıl sonra dünya dereceleriyle döndü

Spora 10 yıl sonra dünya dereceleriyle döndü

Türkiye'yi okçulukta 1988 Seul ve 1992 Barselona Olimpiyatları'nda temsil eden Vedat Erbay, aktif spor hayatını bıraktıktan 10 yıl sonra yeniden ok atmaya başladı. Erbay, bu yıl döndüğü okçulukta, klasik yay masterlar kategorisinde Salon Okçuluk Dünya Kupası'nda birinci, dünya şampiyonasında salon yarışmasında ikinci ve açık hava yarışmasında ise dünya üçüncüsü olmayı başardı.

Türkiye'yi iki olimpiyatta temsil eden milli sporcu Vedat Erbay, 2008 yılında bıraktığı aktif spora 10 yıl sonra geri dönerek, klasik yay masterlar kategorisinde salon dünya kupası şampiyonluğu, salon dünya ikinciliği ve açık hava dünya üçüncülüğü derecelerini elde etmeyi başardı.

Okçuluğa 1983'te Samsun'da başlayan ve 1984-2008 yıllarında milli sporcu olarak ulusal ve uluslararası yarışmalarda boy gösteren Vedat Erbay (51), 1988 Seul ve 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil etti.

Aktif spor hayatını bırakarak, Türk Milli Takımı'nın 2008-2011 yıllarında antrenörlüğünü yapan Vedat Erbay, 2013-2016 yıllarında da Irak Milli Takımı'nda başantrenörlük görevini üstlendi.

Sahibi olduğu okçuluk akademisinden birçok sporcu ile 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'yi temsil eden ve 7. olan Zehra Özbey Torun'u da yetiştiren Vedat Erbay, aktif spora bu yıl geri dönerek, klasik yay masterlar kategorisinde Salon Okçuluk Dünya Kupası'nda altın, dünya şampiyonasında salon yarışmasında gümüş ve dünya şampiyonası açık hava yarışmasında ise bronz madalya almayı başardı.

Hem antrenör hem sporcu

Milli sporcu Erbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında aktif sporculuk hayatını sonlandırdıktan sonra antrenörlüğe başladığını belirtti. 
Erbay, üç yıl Türk Milli takımında antrenör, üç yıl da Irak Milli Takımı'nda başantrenör olarak görev yaptıktan sonra Antalya'ya dönerek, kendisine ait okçuluk akademisini kurduğunu anlattı.

Bu yıl aktif spora geri döndüğünü ifade eden Erbay, ilk yılında ocak ayında Fransa'nın Nimes kentinde düzenlenen Salon Okçuluk Dünya Kupası 3. ayak
yarışmasında şampiyon, 14-18 Ağustos tarihlerinde İsviçre’nin Lozan Kentinde 44 ülkenin katılımıyla ilk kez gerçekleştirilen Masterlar Dünya Şampiyonası'nda ise açık hava yarışmasında dünya üçüncüsü, salon yarışmasında ise dünya ikincisi olduğunu söyledi.

Erbay, 1983'den beri içinde olduğu okçuluk sporunda, milli takımda hem yarıştığı hem de antrenörlük yaptığı için ülke ve bayrak sevgisini biraz daha yoğun hissettiğini vurgulayarak, "Gücümün yettiği yere kadar hem antrenörlüğe hem de ülkemizi, bayrağımızı yurt dışında en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğim." diye konuştu.

400 sporcu yetiştiriyor

Erbay, Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde kendisine ait spor kulübünde 400 sporcuya eğitim vermeye devam ettiğini dile getirerek, bugüne kadar sporcularının birçok Türkiye derecesi elde ettiğini belirtti.

Sporcularının da milli takıma girerek Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını belirten Erbay, "Gençlerimiz, okçuluğu daha da iyi noktalara getireceklerdir." diyerek sözlerini tamamladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle