GeriBasketbol Saras’ın NBA’e Gidişi Avrupa’yla Amerika Arasındaki Son Duvarı Yıkabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saras’ın NBA’e Gidişi Avrupa’yla Amerika Arasındaki Son Duvarı Yıkabilir

Saras’ın NBA’e Gidişi Avrupa’yla Amerika Arasındaki Son Duvarı Yıkabilir

Avrupalı oyuncular NBA’de artık kendilerini kanıtlamış durumda. Ama Sarunas Jasikevicius, Raptors’da göreve gelirse Eski Kıta’yla NBA arasındaki son tabu da yıkılabilir. 

NBA’de Avrupa ekolünden koçlara görev vermek artık sıradışı bir şey değil. David Blatt’le başladı, Igor Kokoskov’la devam ediyor.

Ancak Kokoskov’un da dediği gibi, kendisi NBA’de uzun süredir asistan koç olarak çalıştığı için bir NBA koçu olarak kabul ediliyor. Avrupalı antrenör efsane Ettore Messina için de aynısı söylenebilir: Lakers‘a danışman olarak çalışmasının ardından uzun süredir San Antonio Spurs‘de yardımcı koçluk yapıyor.

Yine de Sarunas Jasikevicius’un EuroLeague’de yalnızca 2,5 yıllık koçluk tecrübesinin ardından NBA’de bir baş antrenörlük görevi kapması şok edici bir haber olur.

Mesele Avrupalı efsane Saras’ın böyle bir işe hazır olup olmaması değil. Daha çok koçluk kariyerinde hiçbir NBA durağının bulunmaması. Bunun tek örneği şimdilik Cavs‘in Blatt’i göreve getirmiş olması ki onda da tecrübeli koç EuroLeague şampiyonu olarak gitmişti.

Jasikevicius ise NBA’de görev alması halinde ne o tür bir tecrübeye ne de kupalara sahip olacak. Blatt’in aksine Avrupa basketbolunun gördüğü en iyi koçlardan biri olup olmadığı dahi tartışılmıyor.

Jasikevicius daha çok bu açıdan bir potansiyel gösterdi. Ve Raptors da bununla ilgileniyor, o büyük potansiyelle.

Saras’ın Raptors’a ve Amerikan basketbol gündemine bu açıdan tanıdık olması çok iyi haber. Çünkü Saras da kesinlikle Amerikan basketboluna yabancı değil. Amerika’da liseye giden ve Maryland’da basketbol oynayan Saras, 2004 Olimpiyatları’nda ABD’yi yenen Litvanya’ya liderlik etmesi sonrası 2005’te Indiana Pacers’a gitmişti.

Sonrasında Golden State Warriors’da da oynadı ama NBA’deki üç sezonu daha çok travmatik geçti. Avrupa’da büyük bir yıldızken NBA’de süre bile alamadı. Avrupa’ya döndüğünde de hayal kırıklığı yaratmış, toparlanması zaman almıştı.

Ama o günler geride kaldı. Saras şu an akıcı İngilizce konuşabilen, Amerikan basketbol kültürünü iyi bilen ve EuroLeague’de gösterdiği gibi yüksek seviyede kısa sürede öğrenebilen bir koç.

Fakat NBA’de oyuncu olarak başarısız olduğu gerçeği değişmiyor. Yine de koç olarak bu işi başarırsa NBA’in Avrupalı koçlara bakışını değiştirebilir. Ve böylesi bir başarı, Avrupa basketbolu ve kendisi için tam anlamıyla bir kendini kanıtlama olacaktır.(EUROHOOPS)

Günün en popüler bahislerini incelemek için buraya tıklayın! 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle