Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

SANTRADAKİ TÜRK KADINI

HASRET Kayıkçı 25 yaşında. Alman milli takımında oynayan tek Türk kadın futbolcu. Yedi yaşında başladığı futbola o kadar büyük tutkuyla bağlı ki, onun uğruna eğitimini de aksatmış, 16 yaşındayken evden de ayrılmak zorunda da kalmış. Beş kez bıçak altına yatmış. Sakatlıklar nedeniyle üç yıl yeşil sahalardan uzak kalması da onu futboldan koparmaya yetmemiş. Hedefi Alman milli takımıyla birlikte Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları keyfini yaşamak. Bayanlar Bundesliga futbol takımlarından Freiburg'un golcüsü. Altı yıldır Freiburg forması giyiyor. Takımdan ayrılmaya da niyeti yok. Futbola nasıl başladığını, futbolun hayatındaki yeri, evden ayrılırken annesinin yaşadıkları, hayran olduğu futbolcuyu ve Mesut Özil ile ilgili yapılan tartışmalara kadar bir çok konuyla ilgili fikirlerini Hürriyet ile paylaştı.

Ali VARLI / BERLİN
SON GÜNCELLEME

Hasret Kayıkçı üç kardeşin en küçüğü ve tek kız olanı. Kardeşleri arasında futbol oynayan bir tek o. Futbola nasıl başladığını ise şöyle anlattı Hasret “Küçüklüğümden beri futbol oynuyorum. Oyun alanlarda ve okul bahçesinde erkeklerle hep futbol oynuyordum. Yedi yaşında da kulübe yazıldım ve lisanslı oynamaya başladım. Futbol benim tek eğlencemdi. Aslında tutkumdu demek lazım. Hala da öyle. Her fırsatta futbol oynuyordum. Normalde kızlar takımında onamam lazımdı ama ben erkek takımlarında oynadım. Çünkü çok iyiydim. 16 yaşına kadar da erkekler liginde oynamayı sürdürdüm. Erkeklerle oynarken hiç zorluk çekmedim” dedi. Hızlı ve seri olduğu için erkek rakiplerine karşı fizik dezavantajı da yaşamadığını söyleyen Hasret “Zaman zaman rakip futbolcular saha içinde sataşıyorlardı. Ancak onları ciddiye almıyordum. Gollerimle cevap veriyordum” dedi.

SANTRADAKİ TÜRK KADINI

AİLE HEP DESTEKLEDİ 
Ailesinin hep kendisini desteklediğini anlatan Hasret “Ailem futbol oynadığım için hep yanımdaydı. Hiç karşı çıkmadılar. Zaten evde tek futbol oynayan bendim. Benden büyük iki ağabeyim de futbola hiç ilgi duymadı. Bütün gün top oynuyordum. 16 yaşına gelince kadınlar takımına geçmem zorunluydu. Federasyon erkeklerle oynamama artık izin vermedi. Bizim bulunduğumuz bölgede üst liglerde oynayan yani benim oynayabileceğim kalitede kadın takımı yoktu. Bu yüzden Bundesliga takımlarından Duisburg'a geçtim. 16 yaşında Bundesliga 'da oynamak için evden ayrıldım. Ayrılmam annemde büyük sıkıntı yarattı. Çok göz yaşı döktü. Ama ben futboldan kopmak istemedim. Bu yüzden de gelen Duisburg teklini kabul ettim. Evden ayrılıp Duisburg'da takımdaki bir arkadaşımın ailesiyle yaşamaya başladım. Genç milli takımlarda da oynadığım için okulu da bıraktım. Sadece tatil zamanları aileme gidebiliyordum. Tabi zor günlerdi ama futbol için değdi. Duisburg'da sakatlık geçirdim. Bir sezon futboldan uzak kaldım. Üç yıl Duisburg'da kaldıktan sonra Freiburg'a transfer oldum” Üç yıllık süre içinde Şampiyonlar Ligi'nde oynayan ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu sevinci yaşayan Hasret “Takımdaki en genç oyuncu bendim. Şampiyonlar Ligi'nde oynamak ligde oynamaktan çok farklı” dedi. 

İKİ YIL SAKATLIK NEDENİYLE OYNAYAMADI
Freiburg'da altı yıldır oynayan ve bu takımın forması altında 27 gol atan Hasret, bu süre içinde sakatlık nedeniyle yine formasından ve tutkuyla bağlı olduğu futbol topundan uzak kaldı. Futbol kariyerinde altı kez ciddi sakatlık geçirip ameliyat olan Hasret “Ciddi sakatlıklarım oldu. Ancak yine de futboldan kopamadım. İyi ki de kopmadım. Milli heyecanı ve keyfini yoksa tadamazdım. Hedeflerimden biri de buydu. Alman milli takımında oynadığım için çok mutluyum. Dünya ve Avrupa şampiyonluklarının keyfini yaşamak isterim. Yazın Avrupa Şampiyonası var. Yine milli takımda olmayı çok istiyorum” dedi. Üçü A milli takım olmak üzere 17 kez Panzerlerin formasını giydi. Türk milli takımından teklif geldi mi sorusuna Hasret “Ben Alman milli takımında oynuyordum. Milli takım yetkilileri gelip benimle görüştüler. Ancak bir kez formasını giydiğim Alman milli takımını bırakmayı doğru bulmadığım için önerilerini ret ettim. Öncesinden yani oynamadan önce davet etselerdi giderdim” dedi.

SANTRADAKİ TÜRK KADINI

MESUT'UN KATKISINA BAKSINLAR
Hasret kadın futbolcuların erkek meslektaşları kadar para kazanmadıklarını belirterek “Bundesliga'da da oynasanız, Alman milli takım futbolcusu da olsanız çok büyük paralar kazanamıyorsunuz. Erkekler ile kıyas olmaz. Kadın futbolcular sadece futboldan kazandıklarıyla hayatlarını sürdüremezler” dedi. Alman milli takımının maçlarını yakından takip ettiğini ve özellikle Mesut Özil, İlkay Gündoğan ve Emre Can oynadığı zaman bu üç futbolcuyu daha dikkatli izlediğini söyleyen Hasret, üç futbolcunun da üstün yetenekli olduğunu söyledi.

Mesut Özil'in Alman milli marşını okumadığı için eleştirilmesine ise “Mesut Özil Almanya'nın en başarılı ve en iyi futbolcusu. Neden eleştirdiklerini anlamıyorum. Mesut'un futboluna baksınlar. Onun takıma yaptığı katkıyı görsünler” sözleriyle tepki gösterdi. Hasret'e göre dünyanın en iyi futbolcusu Christian Ronaldo. 


Bunları da Beğenebilirsiniz