GeriSpor Şampiyonlukta ikili averaj nasıl hesaplanıyor? Süper Lig averaj sistemi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şampiyonlukta ikili averaj nasıl hesaplanıyor? Süper Lig averaj sistemi

Şampiyonlukta ikili averaj nasıl hesaplanıyor? Süper Lig averaj sistemi

Süper Lig averaj sistemi, son haftalara girilirken futbolseverlerin araştırdığı konu oldu. Liderlik koltuğunda oturan Galatasaray'ın 34. haftada kaybetmesi, Başakşehir ve Fenerbahçe'nin ise galibiyetle girmesi durumunda aynı puana sahip olacak olan takımlar, bu kez averaj yöntemiyle değerlendirilecek. Aynı durum düşme potasındaki Osmanlıspor ve Konyaspor için de geçerli olacak. Peki, Süper Lig ikili averaj sistemi, durumun böyle şekillenmesi halinde 34. hafta nasıl devreye girecek? İşte, Türkiye Futbol Federasyonu'nun konuyla ilgili müsabaka talimatı

Son haftaya girilen Spor Toto Süper Lig'de, futbolseverler tarafından şampiyonluk ihtimalleri tartışılmaya başlandı. Son haftanın senaryolarını ele alan futbolseverler, Galatasaray, Başakşehir ve Fenerbahçe'nin aynı puanla ligi kapatmaları halinde averaj sisteminin nasıl işleyeceğini merak etti. Peki, Süper Lig averaj sistemi bu tarz durumlarda nasıl ele alınıyor? İşte, Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu hususta değerlendirdiği müsabaka talimatları

“Müsabaka Statüleri”nde ve her sezon öncesinde yayımlanan “Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar”da aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki sistem uygulanır:

Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,

II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

III. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır.

IV. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

V. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VI. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

I. Bu takımların birbirleriye oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

IV. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır.

V. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VIII. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maç eleme usulü müsabakaları neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

(3) TFF gerekli gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veya başka bir şekilde uygulamaya karar verebilir


Yorumları Göster
Yorumları Gizle