GeriFutbol VAR sistemi başlıyor! TFF Başkanı Yıldırım Demirören: Türk futbolunda çığır açacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

VAR sistemi başlıyor! TFF Başkanı Yıldırım Demirören: Türk futbolunda çığır açacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi'nin tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yaptı.

Demirören, "Son Dünya Kupası'nda gördük ki VAR, hakem hatalarını asgariye indiriyor. İnanıyoruz ki sistem futbolumuza da büyük katkı sağlayacak" dedi.

TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Eğitim ve Kamp Tesisleri Orhan Saka Salonu'nda yapılan VAR Sistemi'nin tanıtım toplantısına; Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman ile Spor Toto Süper Lig kulüp başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Demirören şunları söyledi; "Futbolda tarihi bir adım olan Video Yardımcı Hakem sisteminin tanıtım toplantısına hepiniz hoş geldiniz. Kulüplerimizin desteği, Yönetim Kurulumuzun kararıyla bu sezon VAR'ı hayata geçiriyoruz. Teknoloji, artık futbolda vazgeçilmez bir unsur bizler de UEFA EURO 2024 adayı federasyon olarak dünya ile birlikte VAR sistemini başlatıyoruz.

Son Dünya Kupası'nda gördük ki VAR, hakem hatalarını asgariye indiriyor. İnanıyoruz ki sistem futbolumuza da büyük katkı sağlayacak. Uygulama ile en büyük hedefimiz, VAR'ın hakemlerimizi tartışmanın odağından çıkarması. Bu nedenle sizlerden koşulsuz destek bekliyoruz.

VAR sistemi başlıyor TFF Başkanı Yıldırım Demirören: Türk futbolunda çığır açacak


Sistemin başarılı olması için hakemlerimize büyük görev düşüyor. Ama hakemlerimizden daha çok bizlere büyük sorumluluklar düşüyor. Buradan futbolcularımıza, yöneticilerimize başkanlarımıza, futbolun tüm paydaşlarına açık şekilde çağrıda bulunmak istiyorum... Lütfen kaos üretmeyin, VAR'a destek verin... Maç biter bitmez sıcağı sıcağına açıklamalar yapmayalım, hakemlerimizi hedef gösteren bildirilerden kaçınalım... Ortamı germeyelim ki sistem doğmadan ölmesin. Futbolumuzun iyi noktalara gelmesi için adımlar atalım. Tıpkı genç Türk oyunculara yönelmeniz gibi... Borçtan kurtulmanın tek yolu da bu...

Değerli konuklar;
Hepimiz eminiz ki VAR, Türk futbolunda çığır açacak. Sahada sadece hakem değil, teknolojinin gözü de olacak. Fakat VAR'dan bir anda mucize beklemeyelim. Futbolun doğası gereği hata mutlaka olacaktır. Sistemin oturması için zaman tanımalı, sakin davranmalıyız. Eğer sabırsız olursak VAR, fayda değil zarar getirir. Bizler hakemlerimize hep inandık, inanmaya da devam ediyoruz. Sizler de VAR'ın yanında olunuz ki sistem Türk futbolunun faydasına işlesin...

Değerli misafirler;
Federasyon olarak, 2 yıldır VAR sistemine hazırlanıyoruz. Kulüpler Birliği ile iş birliği halinde çalışmalarımızı yürüttük. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu süreçte Sayın Göksel Gümüşdağ'ın gösterdiği çabayı unutamayız. Kendisi özellikle Kulüpler Birliği başkanlığı döneminde VAR'ın hayata geçmesi için büyük emek verdi. Yine Birlik adına, VAR hazırlıklarının başlamasına katkılarda bulunan başta Sayın Mesut Altan ve Sayın Mustafa Eröğüt olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

VAR sistemi başlıyor TFF Başkanı Yıldırım Demirören: Türk futbolunda çığır açacakNeler yaptığımıza dair birkaç hatırlatmada bulunmak istiyorum... Federasyonumuz uluslararası birçok VAR toplantısına katıldı. Son bir yılda Merkez Hakem Kurulumuz 180 maçta sistemi denedi. Kulüplerimize, futbolcularımıza VAR sunumlarla anlatıldı. Riva'da çok önemli bir yatırım yaparak bir VAR merkezi inşa ettik. Şeffaflık ilkemizden hareketle, hiçbir şüpheye yer bırakmamak için siz değerli kulüplerimize merkezimizin kapılarını açıyoruz. Uygulamaları yerinden izleyecek, sistemin ne kadar şeffaf yapıldığını göreceksiniz.

Değerli başkanlarımız;
'Yeni Türkiye, yeni sistem' ile birlikte futbolda da yeni bir dönem başlıyor. Yeni anlayışla Türk futbolunda özlenen tabloyu hep beraber yaşatacağımıza, taraftarlarımıza Fair Play önderliği yapacağımıza inanıyorum. Yeni dönemdeki sağduyulu açıklamalarınız, centilmenlik çağrılarınız, beni ve arkadaşlarımı umutlandırıyor. Eski alışkanlıklardan kurtulup, huzurlu bir futbol ortamı hedefimize hızla ilerliyoruz. En büyük temennim, VAR sisteminin buna büyük katkı sağlaması... VAR'ın futbol ailesini daha da birleştirmesi, ligimizin değerine değer katması...

Kazanacağımızdan emin olduğum UEFA EURO 2024 adaylık çalışmalarını başarıyla yürüten ülkemizin, VAR'ı da en güzel şekilde uygulayacağından şüphem yok... Sistemin şimdiden Türk futbolu için hayırlı olmasını diliyorum. Katılımınız için teşekkür ediyor, saygının, sevginin, kardeşliğin simgesi olan Milli Takımımızın ve Fenerbahçe'nin unutulmaz futbolcusu Lefter'e adadığımız yeni sezonun, efsanenin ismine yakışır şekilde geçeceğine inanıyorum. Herkese saygılar ve sevgiler sunuyorum."

VAR sistemi başlıyor TFF Başkanı Yıldırım Demirören: Türk futbolunda çığır açacak

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da VAR sistemiyle ilgili düşüncelerini söyledi. Kasapoğlu, şunları söyledi;

"VAR sistemi uygulamasıyla Türk futbolunun geleceği için tarihi bir adımın başındayız. Ülkemizde de 2018-2019 sezonunda uygulanacak VAR sistemi, öncelikle ne olduğunu iyi bilmek, sistemin  kamuoyuna doğru anlatılması gerektiğini belirtmek istiyorum. Genel felsefesi minimum müdahale maksimum yarar olan VAR sisteminin amacı hakemin kararını sorgulamak değildir. Tartışmalı pozisyonlarda ve zaruret halinde başvuracakları bu yol sayesinde hakemlerimizin işlerini kolaylaştırmaktır. VAR sistemi bir karar mekanizması değil karar verme sürecinde hakemlerimiz destekleyen bir yardımcı unsurdur. Unutulmamalıdır ki nihai karar her zaman hakem tarafından verilir.  

Önce insandır aslolan. Teknoloji daha sonra gelir. Hakemlere olan güvenimiz tamdır. Türk futbolu, ilgili her kurum ve kuruluşuyla VAR'ın uygulanmasına hazırdır. Bunun için teknik altyapı ve tüm çalışmalar tamamlanmıştır. VAR'a Türk futbolu 2016'dan beri hazırlanmaktadır. Son verilere göre VAR sayesinde kararlarda doğruluk oranlarının yüzde 99,3'e ulaştığı bilinmektedir Bu oran, VAR'ı destekleme noktasında en büyük referanslardan biridir. Futbolun ve sporun ruhuna tartışmalarla gölge düşürmemek için bu değerli uygulamaya bütün futbol kamuoyunun sahip çıkması en büyük arzumuzdur.

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak sporda Fair play ruhunun gözetilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğinin görüşündeyiz. Tüm paydaşlarımızın yapıcı ve saygılı tutum içinde olacağına inancımız tamdır. 2018-2019 Spor Toto Süper Ligi'nin ülkemize ve bütün sporseverlere hayırlı olmasını diliyorum. Saha içinde ve dışında, tribünlere de güzel tablolara şahit olduğumuz çok zevkli müsabakaları izleyeceğimiz güzel bir sezon arzuluyoruz. Bakanlık olarak sporumuz gelişmesi adına yeni adımlar atmaya ve her konuda desteğe ve yardıma hazırız. Bu sistemin uygulanmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum."

VAR sistemi başlıyor TFF Başkanı Yıldırım Demirören: Türk futbolunda çığır açacak

VAR sisteminin merkezinin Riva olacağını söyleyen Yusuf Namoğlu ise şunları kaydetti; "VAR sistemi, geçen yıl uygulamaya konulan Avrupa'da Almanya, İtalya, Polonya, Portekiz ve Belçika'da uygulanan bir sistemdi. Bizim gibi diğer ülkelerde 1 yıl deney geçirdi. Bunlarda Avusturya, Türkiye, Çekya,  Fransa gibi ülkelerdi. Dünyaya baktığımızda Çin, Güney Kore, Avustralya, Katar VAR uygulamaları yapmakta. Brezilya, ABD gibi ülkelerde de Var uygulamaları var. Şu gösteriyor ki, artık bu dünya kupasından sonra VAR uygulaması hızlı bir şekilde dünyaya yayılacaktır.

VAR nedir, Video Asistan Hakemlik'te bizim uygulayacağımız sistemde ki Dünya Kupası'nda 34 kamera ve  gerek operatör gerek VAR adedinin AVAR'la beraber çok olduğu sistemde biz ancak kendimize yeterli gördüğümüz, bir operatör, yanında VAR bir de AVAR. VAR; hakemle diyalog kuran kararı veren ve hakeme izlemesini öneren kişi. AVAR ise VAR'ın asistanı. Yani VAR maçı izlerken detaylı bir şekilde konuyu işlerken AVAR devam eden maçta herhangi bir şey var mı diye kontrol eden kişi olacak. Dolayısıyla biz biraz önce de ifade edildiği gibi Merkezden yani Riva'dan yönetmiş olacağız. Şimdi Almanya'da merkezden, İtalya ise alt yapısının yeterli olmaması nedeniyle statlara yaptıkları odalardan geçen sene uygulamayı yaptılar. Bizim alt yapımız telekomünikasyon ve fiber optik kablolarımız yeterli olduğu için yapmış olduğumuz yerlerde Sivas gibi, ışık hızında gelen bir görüntü ve merkezden yapmamıza sayın Futbol Federasyonu Başkan ve yönetim kurulumuz kararıyla merkezden olmasına karar verilmiştir" diye konuştu. 

"AYNI ANDA 9 MAÇ TAKİP EDİLEBİLECEK"
Ligde aynı anda oynanacak 9 karşılaşmayı da takip edebilecek teknolojiye sahip olduklarını söyleyen Namoğlu, "Bu VAR sistemine sayın başkan ve yönetim kurulumuzun desteği, bunun yanında Kulüpler Birliği Eski Başkanı Sayın Göksel Gümüşdağ, özenle üzerinde durarak bunun hayata geçmesi için uğraş, destek vermişti. Aynı şekilde şimdiki başkan Fikret Orman ve yönetimi de  aynı desteği devam ettirdiler. Bu destekler sayesinde sayın başkanımız ve yönetim kurulumuz da  uygulamaya geçilmesine karar verildi. Tabii ki merkezden olma kararını da bu denemeler sonunda TFF yönetim kurulu merkezden olmasının daha doğru olacağını, Riva'da herkesin izleyebileceği şeffaf bir merkez meydana getirildi.

Bu merkezde 9 maça bir anda VAR'lar buradan dahil olabilecekler. Sistem buna yapıldı. 5 tanesi oda şeklinde, diğerleri de hemen anında devreye girebilecek şekilde, monitör konulmuş şekilde yani eğer Türkiye'de aynı puanlarda düşen çıkan maçı olduğu takdirde bunu bir anda merkezden yapılacak sistem olarak meydana getirildi. Tabii ki bu çalışmaları merkezde yaparken büyük emeklerle yapıldı. Burada Sayın Cengiz Zülfikaroğlu'na huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Büyük uğraşlar verdi. Yine aynı şekilde teknik olan arkadaşlar olağanüstü çalışmalarla bunu tam hale getirmiş oldular. Dünya Kupası'nda VAR'ı hepimiz beraber izledik. Eleştirilen nokta nedir. Maçı büyük ölçüde yavaşlatacak, çok müdahale olacak. Oysa bakıldığında Kupada 21 müdahale oldu ancak 17'sine izleme imkanı yaratıldı. Yani monitöre 17 kez gidildi.  4 maçta 1 kez monitöre gidildi. Yani bu da futbolu öldürür, yavaşlatıra karşı somut bir  adım olarak diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

"VAR SİSTEMİNİN  SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE UYGULANABİLECEK"
Geçtiğimiz sezon VAR sistemini deneyen İtalya'dan örnekler veren Namoğlu, "Ben size bir de rakamsal olarak İtalya örneğini vermek istiyorum. İtalya denedi bitirdi. İtalya'da bu uygulamadan bir yıla oranla faullerde yüzde 8 azalma meyana geldi. Sarı kartlarda yüzde 14.7 azalma, kırmızı kartlar yüzde 6.4, bunun yanı sıra penaltılarda da yüzde 4.3 artış geldi. Yine hakeme itirazdan 11 oyuncu ihraç edilirken İtalya'da bu uygulamayla 1 oyuncuya düştü. En önemli çarpıcı olay, aldatma olaylarında yüzde 43 gibi bir azalma meydana geldi. Yine ilk zamanlar Rizzoli yani onların hakem komitesi başkanı Cüneyt Çakır'ın müsabakasında devre arasında görüşme fırsatı buldum. İlk maçlarda zorlanmaların meydana geldiğini, ortalama 82 saniye gibi bir sürede karar verilmiş. Sonradan ikinci yarıda hakem arkadaşların da adapte olmasından dolayı 31.5 saniyeye düşürdüler İtalya'da. Bu bakımdan İtalya örneği de gösteriyor ki, VAR sisteminin  sağlıklı bir şekilde uygulanabilecek. Futbola katkılara olacak. Ayrıca maçın süresine de İtalya'da 48 saniye gibi bir ilave gelmiş" şeklinde konuştu.

"GRİ POZİSYONLARA VAR OLAN ARKADAŞ MÜDAHİL OLMAYACAK"
Geçen sezon 180 karşılaşmada VAR sistemini denediklerini söyleyen Namoğlu, "Bunların beşer maç her hakem offline olarak, beşer maç her hakem online olarak 3 maç da sahada denemelerden geçti hakem arkadaşlar. Ve bu denemelerin yapıldığı her kaset, Şahin Gözü firması tarafından IFAB'a gönderiliyor. IFAB da Brüksel'deki bir üniversiteden analiz halinde geçerek tekrar dönüyor. Bizim yaptığımız bu çalışmalara, 'Adım adım ilerleyebilirsiniz' oluru verdikten sonra, biz ilerlemeye başladık. Neticesinde geçen sene anımsadığımız gibi TFF 1'inci Lig'te play-off maçlarında 5 müsabakada VAR sistemini uyguladık, IFAB'dan izin alarak. Ve bu 5 maçta hakem arkadaşlar 2 kez müdahale ettiler. Ve neticede 5'i, 2'ye bölersek, 2 buçuk karşılaşmada 1 müdahale oldu geçen sene yapılan resmi müsabakalarda. Önümüzdeki sezon Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) aldığı kararla, Süper Lig'te çeyrek finalden itibaren kupa maçlarında ve TFF 1'inci Lig'in final maçlarında görev yapılacak.

Ben şunu açık olarak ifade etmek istiyorum herkese, bu sistemde tartışılan bir şey var. Yani yüzde 50, size göre penaltı, diğerine göre değil. Bunu Dünya Kupası'nda da gördük. Bizim uygulamamızda da bunu açık ve net bir şekilde yaşayacağız. Ve tartışılan tek nokta da bu olacaktır. Bunun doğrusu hakemin o anda ki yorumu. Orada bulunanın yorumuna bağlı olan pozisyonlar vardır. Sana göre, bana göre gri olan pozisyonlar. Bu tip pozisyonlara VAR olan arkadaş müdahil olmayacaktır. Hakemin vermiş olduğu karara saygı duyacaktır. Bu IFAB'ın protokoldeki kararıdır. Çünkü IFAB diyor ki, 'Temiz olacak pozisyonlarda ancak müdahale edecektir'. Sana göre, bana göre, tartışmalı olan pozisyonlarda VAR, hakeme saygı duyacaktır. Bunun dışında açık ve net olan pozisyonların hepsine VAR müdahale edecektir. Yalnız VAR hiçbir zaman oradan karar vermeyecek, şudur, penaltıdır, değildir anlamında değil. Gördüğü pozisyonu, hakemin izlemesini sağlayacaktır. Kararı yine de hakem verecektir. Ve dolayısıyla bundan sonra inanıyoruz ki, açık ve net olan pozisyonlarda, penaltı, goldü ya da değildi veya yüzde yüz ihraç olan pozisyonları hakemler atlamayacak artık, VAR devreye girecek. Daha adaletli bir maç yönetimine doğru gideceğine inanıyoruz" dedi.

"TIPKI OYUNCULARIN LİGE HAZIRLANMASI GİBİ HAZIRLANDILAR"
Süper Lig hakemlerinin de futbolcular gibi kampa girdiğini belirten Yusuf Namoğlu, "Hakem arkadaşlar da 11 gün burada kampa girdiler. Kampta haftada iki gün kondisyon olarak idman yaptılar. Tıpkı oyuncuların lige hazırlanması gibi hazırlandılar. Atletik testlerini de yaptılar ve başarıyla tamamladılar. Ayrıca VAR eğitimi ve oyun kuralları eğitimi gördüler. 3 günlük de bir seminerimiz var oraya Roberto Rosetti de gelecek. Bu şekilde tamamlayarak lige iyi bir şekilde gireceğiz" diye konuştu.

Ali Koç'tan VAR sistemi yorumu;

"Sistemin mükemmel bir hale gelebilmesi için 100 maç gerekiyor, bu şekilde anlattılar. 100 maç demek 11 hafta demek. Hepimiz sabırlı olmak zorundayız. Bazen tercihen, bazen de mecburen"

"Umut ediyorum ki, Lefter Küçükandonyadis sezonunun sonunda da, hep birlikte, omuz omuza, 1924 yılından beri TFF’nin düzenlediği ulusal şampiyonalardaki, 29. Ulusal Şampiyonluğumuza ulaşacağız"

Günün en popüler iddaa tercihlerini incelemek için buraya tıklayın!