« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ramil Guliyev kimdir, kaç yaşındadır?

Londra'da düzenlenen 2017 Dünya Şampiyonası'nda 200 metre final yarışına çıkan Fenerbehçe sporcusu Ramil Guliyev Dünya Şampiyonu oldu. Bu büyük başarının ardından Ramil Guliyev kimdir sorusu merakla cevap arıyor. İşte sporcunun biyografisi ve merak edilen kişisel bilgileri

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ramil Guliyev (d. Ramil Eldar oğlu Quliyev, 29 Mayıs 1990, Bakü), Azerbaycan kökenli Türk sprint atleti. 2011 yılında Türk vatandaşı olmuştur. 

2009 Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası'nda Azerbaycan adına mücadele etti. 100 metrede gümüş madalya, 200 metrede ise altın madalya kazandı.

100 metre ve 200 metre yarışlarında, ulusal ve uluslararası gençler rekorlarının sahibidir. Ayrıca 200 metre Avrupa gençler rekoru ve 60 metrede ulusal gençler rekorunun da sahibidir. 200 metredeki zamanı, genç atletlerdeki en hızlı ikinci derece olup en hızlı zaman Usain Bolt'a aittir. 2009 yılında dağıtılan Avrupa Atletizminde Yılın Yükselen Yıldızı Ödülü'nde ikinci oldu. 2017 yılında 100 metre yarışında elde ettiği 9,97'lik derece ile 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan üçüncü beyaz atlet oldu. Antrenörlüğünü Oleg Mukhin yapmaktadır.

BİR HAFTA ÖNCE HÜRRİYET'E KONUŞMUŞTU

Ramil Guliyev, geçtiğimiz ay 100 metreyi 9.97 saniyede koşarak, bu mesafede 10 saniyenin altına inen ikinci beyaz atlet olarak dünya atletizm tarihe geçti. Aynı günlerde Paris’te düzenlenen Elmas Lig’de de 200 metrede birincilik ipini göğüsleyen Guliyev kulüp kariyerini Fenerbahçe’de sürdürüyor.

Azeri asıllı milli atlet tarihi başarısından 6 gün önce Hürriyet'e konuşmuş ve şunları söylemişti:

Türkiye’deki yaşama çabuk uyum sağlayabildin mi?

- Ben hiç yabancılık çekmedim Azeri olduğum için. Dilimiz aynı, doğup büyüdüğüm Bakü de İstanbul gibi büyük bir şehir. Çok kolay alıştım buraya.
Devşirme sporcularla ilgili neler düşünüyorsun?

- Türkiye’de atletizme büyük destek var. Bence yabancı bir sporcu Türkiye adına yarışacaksa, Türkçe öğrenmeli, burada yaşamalı, bu kültürü yaşamalı. Ama yabancı gelip sadece yarışıp gidiyorsa bu biraz reklama giriyor ve garip oluyor. Ancak sonuçta bu da ülke için iyi bir şey.

KÜÇÜK AMA ÖNEMLİ FARKLAR

Londra’daki Dünya Şampiyonası’nda hedefin ne?

- Sadece 200 metre koşacağım. Her şeyi yapacağım ki ülkeme madalya ile döneyim.

Atletizm dışında ilgilendiğin bir spor oldu mu?

- Şu an hiç vakit olmuyor çünkü çok fazla antrenman yapıyorum. Hocayla oturup yarışlarımı tekrar izliyoruz. İdmanlarımın analizlerini yapıyoruz. 9.97 ile 9.95 arasında sadece 2 salise fark var ama o 2 saliseyi 2 aylık antrenman fark ettiriyor. Diyelim ayağını 2 derece sola kaydırdın, o bile çok büyük bir farka yol açıyor. Adımı farklı atmak için 2 ay çalışırsın, 10.42 koşsan çok büyük fark olmaz. Ama 9.97 ve 9.95 ile belki dünya şampiyonluğu ve sekizinciliği gibi bir farkı getirir.

DOPİNG VE RÜŞVET HEP VAR

Dopinge bakış açın nedir?

- Doping her zaman olacak. Bazıları, ‘Bu hapı kullanırsam 10 salise fark atarım’ diyor. Risk alıyorlar. Ben böyle bir şey yapmam. Bir hayatım var, yaparsam onu kaybederim. Çok farklı şeyler dönüyor doping gibi, rüşvet gibi... Araya politika giriyor. Doping sıkıntılı bir iş.

USAIN BOLT BİR ROCK YILDIZI GİBİ

Usain Bolt ile tanışıklığınız var mı? Neler düşünüyorsun?

- Bolt’la ilk olarak Pekin Olimpiyatları’nda karşılaştım. O zaman çok büyük bir yarışçı değildi. Yarışlarda beni görünce selam veriyor. Çok mütevazı bir insan. Rock yıldızı gibi. Bazı sporcular var, küçük bir derece yapınca hemen değişiyorlar. Sen yanında kendini kötü hissediyorsun. Ama o böyle biri değil, çok iyi bir insan. Bolt, ‘Sporu bırakacağım’ diyor ama bence döner.

F.BAHÇE OLMASA BIRAKMIŞTIM

F.Bahçe’nin sağladığı imkanlardan memnun musun?
- Bana çok büyük bir destek veriyorlar. En başta başkanımız Aziz Yıldırım. Bu kulüp olmasa belki ben Türkiye’ye gelemezdim. Kariyerimin, derecelerimin sebebi kulübüm. F.Bahçe olmasa belki de atletizmi çoktan bırakmıştım.

GULİYEV’İN BİR GÜNÜ NASIL GEÇİYOR?

* 08.30 Uyanış
- Kahvaltı
- 3 saat antrenman
- Yemek ve uyku
- 4 saat 2.antrenman
- 3 saat 3. antrenman
* 19.30 Yemek
* 20.00 1.5 saat masaj
- Eve gelince de 1 saat oyun oynar veya analiz yaparız
- Sonra da uyku...


Bunları da Beğenebilirsiniz