GeriBasketbol 'Partizanlılar Kalinic'i sevmez'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Partizanlılar Kalinic'i sevmez'

'Partizanlılar Kalinic'i sevmez'

Sırbistan’ın ALO! Gazetesi Basketbol Muhabiri Dejan Boskov, Final Four öncesi Hürriyet Gazetesi Basketbol Muhabiri Fatih Saboviç’in sorularını yanıtladı...

İşte Boskov'un açıklamalarından öne çıkanlar...

OBRADOVIC, SIRBİSTAN’DA HALK KAHRAMANI
* Sırp halkının geneli Zeljko Obradovic’in Fenerbahçe Doğuş’taki başarıları hakkında neler düşünüyor?
- Genel yoruma göre Zeljko, Sırp sporunda tüm zamanların en büyük yıldızlarından biri olarak görülüyor. Halkın büyük kısmı onun başarılarıyla gurur duyuyor. Gazetelerde ve televizyonlarda Zeljko her zaman ‘kahraman’ olarak lanse ediliyor. Bu Final Four öncesi de böyle.

SIRP TARAFTARLAR, FENERBAHÇE’Yİ DESTEKLEYECEKLER
* Sizin görüşünüze göre Obradovic ve takımı, Final Four boyunca Sırp taraftarların desteğini alabilecek mi? Yoksa özellikle Partizanlılar, CSKA ile ilişkilerinden ötürü Rus ekibini mi destekleyecek?
- Bu şu anda tam olarak bilinemiyor. Şunu bilmelisiniz, birçok Sırp taraftarın bütçesine göre bilet fiyatları çok yüksek... Bu nedenle Stark Arena’da çok fazla Sırp taraftar olmasını beklemiyorum. Ayrıca, şu anda Partizan taraftarları arasında liderlik rolünü almak için büyük bir savaş var. Normal Sırp taraftarların desteği ise, Fenerbahçe ile olacak. Yalnızca Obradovic’ten dolayı değil, Kalinic, Guduric, Androic ve Zimonjic’ten de dolayı bu böyle...

OLYMPİAKOS BURADA OLSAYDI, DELİJE AÇISINDAN HİKÂYE ÇOK BAŞKA OLURDU
* Obradovic bir Partizan efsanesi... Bu açıdan bakacak olursak, Kızılyıldız taraftarlarının Fenerbahçe’nin rakiplerini desteklemesi mümkün mü?
- Kızılyıldız taraftarlarının basketbol maçlarına girişleri yasaklı. Bu Alen Omic olayından ötürü böyle. Kızılyıldız tribün grubu Delije, kendi söylemlerine göre, “Müslüman oyuncuları Kızılyıldız’da istemiyor.” Bu yüzden maçlarda yoklar. Final Four salonuna yakın herhangi bir yerde dahi olacaklarını sanmıyorum. Eğer Olympiakos burada olsaydı, bambaşka bir hikâye ile karşılaşırdık.

OBRADOVIC, YENİDEN EVİNDE GİBİ HİSSEDECEK
* Obradovic, salon atmosferine bağlı olarak, “Yeniden evimdeyim” diyebilecek mi? Onun için herhangi bir özel hazırlık var mı?
- Evet, yeniden evinde olacak. Belgrad, onun evidir. Fakat Sırplar için, söz konusu bilet fiyatlarının çok çok yüksek olduğunu tekrar söylemek gerekiyor. Arena’da kaç Sırp olacağından emin değilim. Özel hazırlık içinse, bilindiği üzere her şey EuroLeague’in elinde...

BENİM FAVORİM KESİNLİKLE FENERBAHÇE
* Eğer Obradovic’in Fenerbahçesi şampiyon olursa, bu onun kendi ülkesinde kazanacağı ilk EuroLeague zafer olacak. Size göre onun şansı nedir? Favoriniz kim?
- Fenerbahçe’yi favori olarak görüyorum. Bence en büyük şansa sahip takım onlar. Bana göre final CSKA ile Fenerbahçe arasında oynanacak.

PARTİZANLILAR, KALİNİC’İ SEVMEZ
* Fenerbahçe’de Kalinic ve Guduric de var... Sırp taraftarlar onları da destekleyecek midir?
- Partizan taraftarları üzerinden değerlendirecek olursak, hayır. Özellikle Kalinic’i kast ediyorsak... Partizan taraftarları arasında en sevilmeyen oyunculardan biridir. Marko Guduric konusunda ise durum böyle değil. Parkede Partizan taraftarlarıyla hiçbir problem yaşamadı...

SIRPLAR, FENERBAHÇE’Yİ, “NBA’E GİDEN EN KISA YOL” OLARAK GÖRÜYOR
* Geçmişte Bogdan Bogdanovic, Nemanja Bjelica gibi oyuncular Fenerbahçe’deydi. Bu oyuncuların Fenerbahçe’nin başarısına katkısı hakkında Sırp basketbol kamuoyu ne düşünüyor?
- Bogdan ve Nemanja, iyi bir koçun yönetimi altında çok çalışmanın getirdiği başarının en açık göstergeleri... Sırbistan’daki tüm insanlar, Fenerbahçe’yi NBA’e giden en kısa yol olarak görüyor.

SIRP TARAFTARLAR, BELKİ BİRKAÇ SOKAK KAVGASINA KARIŞABİLİR
* Partizan ve Kızılyıldız taraftarları Final Four’a ilgi duyar mı?
- Hiç sanmıyorum. Belki bazı sokak kavgalarında adları geçebilir ama maçlar için bu durum söz konusu bile değil.

3 KONUDA TEZAHÜRAT YAPMALARI, ONLARA SORUN YARATABİLİR
* Çok sayıda Fenerbahçe taraftarı Final Four için Belgrad’da olacak. Onlara özel tavsiyeleriniz var mı?
- Bu çok ince bir detay. Fenerbahçe taraftarlarının Novi Pazar ile olan ilişkilerini herkes biliyor. Onlara tavsiyem, sokaklarda Novi Pazar, Kosova veya Arnavutlar için tezahürat yapmamaları. Bildiğiniz üzere Kosova, tüm Sırpların kendilerine ait olduğunu hissettiği ve Arnavutlara ait olmadığını düşündüğü bir yer... Fenerbahçe, CSKA Moskova ve Real Madrid taraftarlarının arasından gece kulüpleri ve barlarda Sırp kızlarına karşı kaba davrananlar çıkarsa bu da çok büyük problemlere yol açabilir. Ama genel olarak toparlayacak olursak, sokaklarda ve gerekli bölgelerde çok sayıda polis olacaktır ve büyük problemler çıkmayacaktır düşüncesindeyim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle