GeriMotor Sporları Marmaris için her şey hazır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Marmaris için her şey hazır

Marmaris için her şey hazır

Dünyanın en önemli motor sporları organizasyonlarından biri olan Dünya Ralli Şampiyonası heyecanı Perşembe günü Marmaris’te başlıyor.

8 yıl aradan sonra ilk kez ev sahipliği yapacağımız bu muhteşem organizasyonda dünyanın en hızlı ve cesur ralli pilotları tozu dumana katacak. Kazananın Pazar günü belli olacağı yarışta gözler Red Bull sporcuları lider Thierry Neuville ve takipçisi, son 5 yılın şampiyonu Sebastien Ogier’de olacak. Ogier “Marmaris, yeni bir ralli olduğundan büyük bir meydan okumaya sahne olacak” açıklamasını yaparken Neuville de “Farklı etaplar görmeye alışkınım. Tecrübelerim sayesinde zorlanacağımı düşünmüyorum” ifadesini kullandı.

Türkiye, 8 yıl aradan sonra Dünya Ralli Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak. Dünyanın en iyi ralli pilotları Marmaris’in karakteristik ve zorlu parkurlarında en iyi dereceyi yakalayabilmek için tozu dumana katacak.

Rally Turkey öncesi Dünya Ralli Şampiyonası’nda zirvede iki Red Bull sporcusu bulunuyor. İlk sırada 172 puanlı Thierry Neuville yer alıyor. Onu 149 puanla, son 5 yılın şampiyonu Sebastien Ogier takip ediyor. Üçüncü sırada ise 136 puanlı Estonyalı pilot Ott Tanak oturuyor.

Ralli efsanesi Ogier, kritik Marmaris Rallisi öncesi “Yeni etaplar yeni heyecanlar getiriyor. Yarışa hazırlığımızı çok iyi yapmalıyız ve iyi konsantre olmalıyız. Çalışıyoruz, notlarımızı alıyoruz. Zihinsel olarak da kolay değil. Marmaris tüm pilotlar için iyi bir meydan okuma olacak” açıklamasını yaptı.

Genel klasmanda lider durumda bulunan Belçikalı pilot Neuville de “Farklı etaplar görmeye alışkınım. Tecrübelerim sayesinde zorlanacağımı düşünmüyorum. Yeni bir şey her zaman heyecanlandırır” ifadesini kullandı.

Her rota ayrı bir heyecan

Büyük heyecan, 13 Eylül Perşembe günü 18.30’da Netsel Marina önünde start seremonisiyle başlayacak. 20.00’da ise Atatürk Meydanı’ndan hareketle ‘Turkey Full Speed’ seyirci özel etabında izleyiciler Dünya Ralli Şampiyonası’nı takip eden teknoloji harikası otomobiller ve efsane pilotların muhteşem performanslarını yakından izleme şansı bulacak. Toplam uzunluğu 317 kilometre olan 17 özel etabı geçecek pilotlar, üç gün boyunca rekabetin en üst seviyesinde yarışacak.

Cuma günü sırasıyla Çetibeli, Ula ve Çiçekli etaplarını ikişer kez geçecek olan pilotlar, aynı gün koşulacak 145 kilometrelik özel etabı geçerek şampiyonaya puan taşıyacaklar. Cumartesi günü ise yarış Gökova Körfezi’ne yönelerek Yeşilbelde, Datça ve İçmeler’de devam edecek. Rallinin son gününde ise ekipler Marmaris, Ovacık ve Gökçe etaplarını tamamladıktan sonra Marmaris-2 adıyla geçilecek olan Power Stage ile ralliyi noktalayacaklar. Bu etabın servis alanının girişinde bitiyor olması da Dünya Ralli Şampiyonası’nın ilklerinden biri olacak. Rallinin finiş seremonisi ve ödül töreni de Asparan Servis Park’da gerçekleştirilecek.

Türkiye Şampiyonası ralli içinde koşulacak

Marmaris’te Türkiye Ralli Şampiyonası heyecanı da yaşanacak. Türkiye Ralli Şampiyonası'na da 1.2 katsayı üzerinden puan veren Dünya Şampiyonası, Türkiye'nin şampiyonunu da belirleyebilecek. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda şampiyonluğun en büyük favorisi olan Red Bull sporcusu Yağız Avcı, 69.5 puanla lider durumda yer alıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle