« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Köprüye kimin bayrağı asılacak?

Şampiyonların İstanbul’un köprülerine bayraklarının asılması futbolumuzun nadir güzel geleneklerindendir. Zaman zaman birkaç kendini bilmez çıkıp, bayrağı indirmeye kalksa da şampiyonun bayrağının yeni sezona kadar boğazın suları üzerinde dalgalanmasına herkes saygı duyar.

Kenan BAŞARAN
SON GÜNCELLEME

Sadece boğazda mı? Hayır. Mahallede de bayraklar açılır, işyerlerinde de… Özellikle esnaflar arasında güzel bir futbol muhabbetinin konusudur… Bu sene köprüye kimin bayrağı asılacak? Bir yanda basketbolda Avrupa şampiyonu Fenerbahçe, diğer yanda futbolda Süper Lig’in muhtemel şampiyonu Beşiktaş

Basketbol şampiyonlarının köprüye bayrak asma geleneği yoktur. Lakin, bu kez vaziyet farklı. Çünkü ortada uluslararası büyük bir başarı söz konusu.Haliyle Fenerbahçeliler bayraklarının köprüde dalgalanmasını isterlerse buna “Hayır” denilemez. 

Diğer yanda da bir futbol geleneği var. Bu ‘çakışma’ pekala güzel bir dostluk hareketine de vesile olabilir. Madem ki ‘ezeli dostluk’ var, o  halde şampiyon olması halinde üç köprüde Beşiktaş’ın siyah beyazlı bayrağıyla Fenerbahçe’nin sarı lacivertli bayrağı yan yana dalgalansın. Kulüplerimiz başarılarında birbirini tebrik etme olgunluğunu henüz gösteremiyor ama köprüye birlikte bayrak çekerek, en azından toplum öncülük yapabilir. Köprüye bayrak asma iznini Karayolları Genel Müdürlüğü veriyor. Önümüzdeki günlerde karşılarına bir ‘bayrak’ mevzusu çıkarsa bunu ‘krize’ değil, bir centilmenlik fırsatına çevirebilir.

Her maç öncesi takımları önlerinde ‘SAYGI’ yazan formalar giyen küçük çocuklarla seremonaye çıkıyorlar. Kulüpler, bunun, çocuk masumiyetinin arkasına sığınılan göstermelik bir görüntü olmadığını göstersinler artık. 


Bunları da Beğenebilirsiniz