« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Komşu'nun kupası bize de düştü!

Geçen sezon Yunanistan Basketbol Ligi şampiyonu olan Olympiakos’a verilen kupanın aynısının, bu sezon Fenerbahçe veya Beşiktaş Sompo Japan’a verilecek olması dikkat çekti. İtalyan tasarımı kupanın, tesadüf eseri seçildiği öğrenildi.

Fatih SABOVİÇ
SON GÜNCELLEME

SPOR Toto Basketbol Ligi play-off final serisinde Beşiktaş Sompo Japan ile Fenerbahçe’nin kıyasıya mücadelesi sürüyor. Seriden galip çıkacak olan takımın kaldıracağı kupa da, geçtiğimiz günlerde Ankara’da sergilenmeye başlamıştı. İtalyan tasarımı olan kupa, önümüzdeki günlerde sahibini bulacak...

Ancak müthiş finalin sona ermesinden önce sosyal medya, yaşanan bir tesadüften dolayı sallandı.

ÇOK SAYIDA PAYLAŞIM YAPILDI
GEÇTİĞİMİZ sezon Yunanistan Basketbol Ligi’nde şampiyonluğa ulaşmayı başaran Olympiakos’un kaldırdığı kupa, Spor Toto tarafından Basketbol Süper Ligi şampiyonuna verilecek olan kupa ile neredeyse tıpa tıp aynıydı. Birçok sosyal medya kullanıcısı da, geçen seneden kalma fotoğrafları paylaşıp, Türkiye Ligi kupasıyla kıyasladı.
Konuyla ilgili ulaştığımız yetkililer, yaşanan bu benzerliğe dair bilgilendirmede bulundular.

SPONSORUN TERCİHİ...
KUPAYA dair bilgi veren yetkililer, “Kupa, bir İtalyan tasarımı. Basketbol ligimizin sponsorunun yetkilileri her yıl şampiyonumuza verilecek olan kupayla ilgili seçimler yaparlar. Bu sene de önlerine getirilen seçenekler arasından tesadüf eseri bu kupayı seçmişler. Konunun iç yüzü bu tesadüfe dayanıyor” ifadelerini kullandılar.

Komşunun kupası bize de düştü

BU SENEKİ KUPANIN ÖZELLİKLERİ
1- İtalyan tasarımı.
2- 8 kilo 400 gram ağırlığında.
3- 91 santimetre uzunluğunda.
4- 31 santimetre çapında.
5- Gümüş kaplama. Kupadaki matlaştırılmış altın rengi halkalar, final serisinde şampiyon olacak takımın alacağı galibiyet sayısını temsil ediyor.

Komşunun kupası bize de düştü

GEÇEN SENEKİ KUPANIN ÖZELLİKLERİ
1- 13 kilogram ağırlığındaydı.
2- Siyah, az damarlı mermer üzerine, pirinç ve bakır malzemeden yapılan kupada, altın kaplama vardı.
3- Gövdesinde, 5 milimetre kalınlığında ve 3 santimetre eninde pirinç malzemeden kulplar bulunuyordu.
4- Yine gövdede, 2 milimetre kalınlığında pirinç malzemeden lazer kesimle yapılmış 24 santimetre çapında 85 santimetre boyunda bir top vardı.


Bunları da Beğenebilirsiniz