GeriSpor Arena İspanya, Rusya’ya gidemeyebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya, Rusya’ya gidemeyebilir

İspanya, Rusya’ya gidemeyebilir

FIFA’nın, İspanya Futbol Federasyonunda (RFEF) yaşanan olaylardan dolayı İspanya’yı 2018 Dünya Kupası’ndan ihraç edebileceği iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

HAKKINDAKİ bir yolsuzluk soruşturmasından dolayı 25 Temmuz’da görevinden alınan ve FIFA ile İspanya arasında yaşanan tartışmaların temelindeki isim olarak öne çıkan eski RFEF Başkanı Angel Maria Villar, “İspanya’nın Dünya Kupası’na gidememe riski var ve eğer bu gerçekleşirse suçlu hükümettir” dedi.

FIFA’nın geçen hafta RFEF’e gönderdiği bir mektupta İspanya hükümetini işaret ederek, RFEF’in iç işlerine karıştığı yönünde suçlamalar yönelttiğini hatırlatan Villar, “İspanya’nın Dünya Kupası’nın dışında kalma riski gerçektir. FIFA, bir devletten kendi yasalarını uygulamasını istemiyor. Sadece FIFA’nın statüsünün uygulanmasını istiyor” diye konuştu.
İspanya hükümetine bağlı olan Spor Yüksek Konseyinin (CSD), RFEF’in FIFA’ya karşı sorumluluklarını yerine getirmesini önlediğini iddia eden Villar, 22 Mayıs’ta yapılan ve kendisinin bir kez daha başkan seçildiği RFEF seçimlerinin CSD’nin istediği gibi yenilenmesi halinde bunun FIFA kurallarını ihlal edeceğini ve İspanya’nın Dünya Kupası’nın dışında kalabileceğini savundu.

OCAKTA KARAR VERMESİ BEKLENİYOR
RFEF’nin 22 Mayıs’ta seçimlerinin ‘adil, temiz ve rekabetçi’ olmadığını öne süren CSD, seçimlerin yeniden yapılması talebiyle İspanya’daki Spor İdari Mahkemesi’ne (TAD) başvurmuştu. CSD’nin talebini gözden geçirmeyi kabul eden TAD’ın Ocak ayı içinde kararını vermesi bekleniyor. CSD’nin RFEF’in iç işlerine karıştığını savunan FIFA ise statüsünün çiğnendiği gerekçesiyle İspanya’nın 2018’de Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası’ndan men edilebileceği uyarısında bulunuyor.

300 BİN EURO KEFALET
1988 yılından bu yana İspanya Futbol Federasyonunun başkanlığını yürüten Villar, seçimi de kazanmasına rağmen hakkındaki bir yolsuzluk soruşturmasından dolayı 18 Temmuz’da tutuklanmıştı. Villar, 20 Temmuz’da 300 bin euro kefalet karşılığında şartlı serbest kalsa da RFEF Yönetim Kurulu 25 Temmuz’da onun yerine Juan Luis Larrea’yı geçici başkan olarak atamıştı. “Suçsuz olduğunu ve cezaevine girmeyeceğini” savunan Villar, RFEF’teki başkanlık görevine dönmek istiyor.
Diğer yandan tartışmayla ilgili geçen hafta içinde açıklama yapan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, “RFEF’teki tüm polemiklere rağmen hükümetin örnek alınacak bir tavır sergilediğini” savunmuştu. Rajoy, “İspanya, Dünya Kupası’na gidecek. Üstelik kupayı da kazanacak” demişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle