« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hillsborough kazasında dava tekrar açıldı

İngiltere’de 1989 yılında Hillsborough Stadyumu'nda yaşanan faciada 95 taraftarın ölümüyle ilgili 6 kişi hakkında dava açıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kraliyet Kovuşturma Servisi’nden (CPS) yapılan açıklamaya göre, 1989'da Sheffield'daki Hillsborough Stadyumu’nda yaşanan felaketle ilgili soruşturmada, stadyumda 96 Liverpool taraftarının öldüğü güne kadar yapılan 1989 İngiltere Federasyon Kupası yarı-final hazırlıkları incelendi.

Bu yılın başlarında 23 şüpheli ile alakalı dosyalar, yetkililer tarafından Kraliyet Kovuşturma Servisi'ne iletildi. Yapılan incelemeler sonucu 6 kişi cezai suçlamayla karşı karşıya kaldı. Zanlılar, "ihmal sonucu taksirle adam öldürme, kamu görevlerini kötüye kullanma, yargı sürecini etkileme, Sağlık ve Güvenlik Yasası’nı ihlal etmek"le suçlanıyor. Hakkında dav açılan zanlılar, 8 Ağustos'ta Warrington Sulh Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. 


Suçlananlar arasında “ihmal sonucu taksirle adam öldürme” ile suçlanan eski Güney Yorkshire Polis Amiri David Duckenfield'in yanı sıra Sheffield Wednesday Futbol Kulübü Sekreteri ve Güvenlik Sorumlusu Graham Henry Mackrell de yer alıyor. Ayrıca ilk soruşturma boyunca Yorkshire polisine hizmet eden avukat Peter Metcalf, eski Yorkshire Polis Baş Sorumlusu Donald Denton, polis iken daha sonra Merseyside ve Batı Yorkshire Polis Başmüfettişi olan Norman Bettison da suçlananlar arasında yer alıyor. Bettison, “olayın ardından yalan beyanda bulunmakla” suçlanıyor.

Denton, Foster ve Metcalfe "adaleti yanıltma niyeti ile hareket etmek"le suçlanırken, Mackrel ise spor sahalarındaki sağlık ve güvenlikle ilgili üç kanunu ihlalden suçlanıyor. Eski Güney Yorkshire Polis Amiri David Duckenfield'in faciadan 4 yıl sonra hayatını kaybeden Tony Bland’ın ölümünden dolayı ise suçlanamayacağı kaydedildi.


Kraliyet Kovuşturma Servisi Özel Suç ve Terörle Mücadele Bölümü Başkanı Sue Hemming, West Midlands polisinin davranışının halen "ek soruşturmaya” ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Öte yandan yapılan araştırma ve incelemelerden sonra Kraliyet Kovuşturma Servisi, Hillsborough faciasında ölen 96 kişinin yakınlarıyla bu sabah özel bir toplantı yaptı.


Bunları da Beğenebilirsiniz