« Hürriyet.com.tr
MENÜ

HAMİLTON  ZAFER İÇİN BÜYÜK RİSK ALDI

Lewis Hamilton, son 11 yıl içinde İspanya GP'sini üst üste kazanan ilk pilot olmayı başardı. Formula 1'de İspanya Grand Prix'sini kazanan Hamilton'ın arabası daha hafif olsun diye sıvı takviyesi almadan yarıştığı ortaya çıktı. Yaklaşık 1 kilogramlık tasarruf, tur başına saniyenin yüzde üçü avantaj getirdi

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Formula 1'de pazar günü yapılan İspanya Grand Prix'sinde zafer Lewis Hamilton'ın oldu. Mercedes pilotu, hem yarışı kazandı, hem de pole-position ve en iyi tur zamanının da sahibi olarak Formula 1 deyimiyle hat-trick yaptı.

Hamılton, İspanya'daki zaferi için ciddi bir risk aldı. Arabasında sıvı takviye sistemi olmadan yarışa başladı. Formula 1 pilotları her yarışta yaklaşık 4 kilogram kaybediyor ve bunun en az 2-3 litresi su oluyor. Su ve elektrolit kaybının telafisi için yarış sırasında yanlarındaki şişeden hortumla sıvı takviyesi alıyorlar.
Hamilton işte bu sistemi kullanmadı ve böylece aracının yaklaşık bir kilogram daha hafif olması sağlandı. Bu da tur başına saniyenin yüzde üçü kadar avantaj sağladı. Ancak vücuttaki ciddi kaybı telafi etmemesi de sağlık ve yarış güvenliği açısından tartışma konusu oldu. Hamilton'ın yayınlanan telsiz konuşmalarında nefes nefese kalmış olması dikkat çekmişti. Kendisi de yarış sonunda "Araç hafif olsun diye yanıma hiç içecek almadım. Kendimi çok zorladım. Kazandım ama canım çıktı" demişti.


Bunları da Beğenebilirsiniz