« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dursun Özbek'ten hakem isyanı: Kasıt mı var!...

1905 Galatasaraylı Yönetici Ve İşadamları Derneği'nin verdiği iftar yemeğinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, hakemler ve verdikleri kararlarla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

Adem KABAYEL
SON GÜNCELLEME

İşte Özbek'in açıklamaları:

Benim söylemem ile olmuyor. Daha önce de hakem hataları ile ilgili düşüncelerimi aktardım. Ancak federasyonda buna tepki olarak ceza verdi. Burada ceza alan aslında Türk futbolu. Galatasaray’ın, 12-13’e yakın penaltısı verilmedi. Aleyhine çalınan ve rakiplere verilen yanlış penaltıları saymıyorum! Dünkü Alanyaspor maçında ders niteliğinde penaltı pozisyonları vardı. Hangi pozisyonda penaltı verilmesi hangi pozisyonda verilmemesine ışık tutacak pozisyonlardı. Ve ikisi de peş peşe oldu. Buradan ben MHK Başkanı sayın Yusuf Namoğlu’na sesleniyorum. Allah aşkına çıkın bir şeyler söyleyin, “ Hakem hatalı karara imza atmıştır penaltıyı verdi, vermedi” diye...Olaylar sadece tarihin tozlu sayfalarına gömülüyor ve orada bırakılıyor. Konuşma seviyemi belli noktada tutmak istiyorum ama etkilenmiyor kimse.

Seviyeyi yükseltiyorum bu kez Federasyon cezalandırıyor. Galatasaray’ın bu sezon büyük ölçüde hakkı yenmiştir. Hesap yaptığınız zaman kaybedilen çok puanımız var. Tabii burada Beşiktaş’ın şampiyonluğunu gölgelemek maksadı ile konuşmuyorum. Ama bu alınan kararların aradaki puan farkında çok büyük etkisi var. Federasyonun önümüzdeki yıl uygulamalarında çok daha dikkatli olması gerekli diye düşünüyorum.

Bir Şampiyonlar Ligine girmeniz halinde 30 milyon euroya yakın ayak bastı parası var. Buradan elde edeceğiniz gelirler var. Bu gelirlerden mahrum kaldığınız zaman bütçeniz etkileniyor. Bunun çok iyi düşünülmesi lazım.

'KASIT VAR MI VAR...'
Video hakem buna çözüm olabilir. Kulüpler Vakfı olarak da bu yönde kararımız var. Ama ben buradan özellikle TFF ve MHK’ye uyarıda bulunmak istiyorum. Bu hakem hatalarının minimize edilmesi gerekli. Kasıt aramamaya çalışıyorum. Fakat peş peşe yapılan hatalar sonunda insan bu işin içinde kasıt var mı var diye de düşünmeden yapamıyor.

Beşiktaş bu sezon iyi bir futbol ortaya koydu. Şampiyonluğu da hak ettiler. Benim söylemlerimde Beşiktaş’ın şampiyonluğuna gölge düşürmek amacı ile değil. Ama ortada bir vaka var. Hakem hataları artık son bulsun demeyeceğim. Çünkü hakem hatalarının bitmesi mümkün değil. Ama artık Galatasaray hakem hatalarının hedef takımı olmak istemiyor.

Leipzig Kulübünden teklif aldığımızı geçen hafta söylemiştim. Dolayısı ile bu teklif masada duruyor. Henüz sonuçlanmış değil. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bunun dışında bir şey söylememiz şu anda mümkün değil. Masada bir görüşme var ve neticelenmeden konuşmamak lazım.

Şu anda ligler bitmedi. Bu yüzden kadromuzdaki oyuncularla ilgili yorum yapmak çok fazla doğru olmaz. Ama, önümüzdeki sene için eksiklerimizi tespit ettik. Teknik Direktörümüz Tudor, Cenk Ergün ve scout ekibimiz zayıf olduğumuz noktalar adına oldukça geniş bir liste hazırladılar. Bütçemize göre önümüzdeki sene en iyi Galatasaray’ı yaratmak adına çalışıyoruz.
Hocanın sunduğu raporda gelecek ve takımdan gönderilmesini istediği futbolcularda var.

 

GALATASARAY adası ile alakalı şu anda konuşmak istemiyorum. Çünkü bu konu şu anda yargıda olan bir konu. Üzücü bir olaydı. Yargının sonucunu bekliyoruz."


Bunları da Beğenebilirsiniz