« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünyanın en zorlu kısa mesafe koşusu Erzurum'da

Şu zamana kadar yapılmış hiçbir koşuya benzemeyen Red Bull 400, Türkiye’ye geliyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en zorlu kısa mesafe koşusu olarak gösterilen Red Bull 400, 20 Mayıs’ta Erzurum’da düzenlenecek.

Kayakla atlama pistine tırmanacak sporcuların hem hızlı hem de dayanıklı olması gerekiyor. Organizasyon için ise kayıtlar devam ediyor. Bu zorlu yarışta yer almak isteyenler, adresinden kayıtlarını tamamlayabiliyor. Erzurum’da, turnuvanın tartışmasız favorisi 7 kez Avrupa Dağ Koşusu şampiyonu olmuş Ahmet Arslan da boy gösterecek.

Her sene dünyanın dört bir yanında yüzlerce koşu organizasyonu düzenleniyor ama hiçbiri Red Bull 400 kadar zorlu değil. Evrenin 400 metrede yokuş yukarı yapılan tek koşusu, 20 Mayıs’ta Erzurum Valiliği, Erzurum Belediyesi, Erzurum Spor A.Ş ve Türkiye Atletizm Federasyonu’nun katkılarıyla Erzurum Palandöken’de bulunan kayakla atlama pistinde düzenlenecek. Kısa mesafesine rağmen dünya üzerindeki en zorlu koşular arasında gösterilen organizasyonda sporcular rampayı en önde bitirmek için kıyasıya yarışıyor.

Parkuru ilk sırada bitirmenin yolu, dayanıklılık ve güçten de geçiyor. 400 metre boyunca dik bir yokuşu tırmanacak olan sporcular dünyanın en zorlu kısa mesafe yarışına tanıklık ediyor.

Sezon Kazakistan’da açılıyor
400 metre erkek, 400 metre kadın, 4x100 metre takım erkek ve 4x100 metre takım karma kategorilerinin olacağı yarışların bir numaralı kuralı desteksiz bir biçimde parkuru bitirmek.  Bu sezon Norveç’ten Kanada’ya  14 farklı noktada düzenlenecek olan Red Bull 400’ün ilk ayağı da 14 Mayıs’ta  Kazakistan Almaty’de olacak. Turnuvanın en büyük favorisi ise Red Bull sporcusu Ahmet Arslan. Yedi Avrupa Dağ Koşusu şampiyonluğunun yanında 11 kez de Red Bull 400 birinciliği bulunan Arslan, kendi evi Erzurum’da da birinciliği kovalayacak.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler