GeriSpor CAS nedir? CAS davası ne demek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CAS nedir? CAS davası ne demek?

CAS nedir? CAS davası ne demek?

Court Of Arbitration (CAS) ya da Türkçe manasıyla Spor Tahkim Mahkemesi, uluslararası spor hukuku konularına çözüm getirebilmek için 1984 yılında kurulmuştur. Spor Tahkim Mahkemesi, kulüplerin CAS davaları ile bilinmektedir. CAS mahkemeleri, olimpiyatların yapıldığı şehirlerde ise geçici olarak kurulmaktadır.

Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), 1984 yılında İsviçre'nin Lozan kentinde yer almaktadır. CAS'ın diğer mahkemeleri ise New York, Sidney ve Lozan kentlerinde yer almaktadır. Spor Tahkim Mahkemelerinde genelde CAS davaları görülmektedir. 

CAS HANGİ DURUMLARDA ÖN PLANA ÇIKAR?

Genel olarak açıklamak gerekirse; taraflar arasında bir anlaşmazlık söz konusu olduğu zaman, taraflar arasında CAS'a başvuru konusunda bir tahkim anlaşması sağlanmışsa CAS'a gidilebilir. Olimpiyat Tüzüğü'nün 61. maddesine göre Olimpiyat Oyunları ile ilgili her türlü anlaşmazlıkta sadece CAS yetkilidir. Tüm Uluslararası Olimpik Federasyonlar en azından bazı anlaşmazlıklar açısından CAS yargılamasını tanımışlardır. 2009 yılında Uluslararası Anti-Doping Yasası'nı imzalayan devletler anlaşarak, bunların içerisine Uluslaraarası Olimpik Federasyonlar ve Ulusal Olimpiyat Komiteleri de dahildir, anti-doping yasaları ihlallerinde CAS'ın yargılama yapmasını tanıdılar.

CAS kararlarına karşı İsviçre Federal Yüksek Mahkemesi'nde temyiz yoluna başvurulabilmektedir. CAS kararlarının temyizleri nadiren kabul edilmektedir, kabul edilen kararların çoğu da usûl sorunlarıyla alakalı kararlardır.(Tek istisnası "kamu düzenine aykırılık" konusundaki temyiz talepleridir.) Mart 2012'de 7 adet başarılı temyiz başvurusu gerçekleşti. Bunların altı tanesi usûle ilişkin olan temyiz talepleriydi, ancak esasa ilişkin olan CAS kararlarından bir tanesi İsviçre Federal Yüksek Mahkemesi tarafından bozuldu. Bu dava Brezilyalı futbolcu Matuzalem ile ilgiliydi.

CAS'IN TARİHÇESİ

Spor ve politkanın birbirine karışmasıyla birlikte, oluşum Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) başkanı Juan Antonio Samaranch tarafından, Olimpiyatlar sırasında ortaya çıkacak olan anlaşmazlıklarla ilgilenmek için tasarlandı. IOC'nin bir parçası olarak 1984 yılında kuruldu.

1994'te CAS tarfından verilen bir karar, İsviçre Federal Yüksek Mahkemesi'nde CAS'ın yargılamada tarafsız olmadığı iddiasıyla temyiz edildi. İsviçre mahkemesi kararında, CAS'ın gerçek bir tahkim mahkemesi olduğuna, ancak CAS ve IOC arasında çok yakın bir bağ bulunduğuna hükmetti.

Buna karşılık CAS, kendisini IOC'den, hem organ olarak hem de finansal olarak daha bağımsız hale getirecek reformlar gerçekleştirdi. Bu reformların neticesinde en büyük değişiklik, IOC'de yer alan ve amacı CAS'ın yönetimiyle finanse edilmesinden sorumlu olan "International Council of Arbitration for Sport" (ICAS) (Türkçe: Uluslararası Spor Tahkim Konseyi)'nin kurulmasıydı. 2004 itibarıyla CAS tarafından hakkında en çok karar verilen davalar; profesyonel futbol kulüplerinin transfer anlaşmazlıkları veya sporda performans artırıcı madde kullanımından kaynaklanan doping davalarıydı.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle