« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'ın Çin planı

Özel uçakta futbolcular, teknik heyet ve gazeteciler vardı. Beşiktaş’ın markalaşmasına yönelik önemli bir girişim olan bu gezide, daha önce Güney Kore’de görev yapan Şenol Güneş’ten ‘daha aktif’ bir giriş beklerdim.

Kenan BAŞARAN
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş'ın Çin çıkarması sancılı başladı. Salı gecesi 01.00’de kalkan özel uçak, 11 saat sonra Guangzhou’ya vardı. Takımın, Perşembe sabahı 08.00 gibi İstanbul’a tekrar inmesi bekleniyor. Bu durumda da, maçın oynanacağı Zhuhai’ya 3 saatlik otobüs yolculuğuyla giden kafilenin, toplamda 48 saatte temiz 28 saat yolculuk yapacağını söylemek mümkün. Tüm bunlar bir araya geldiğinde Şenol Güneş’in geziden pek memnun olmadığı yüzünden okunuyor. Kendisini karşılamaya gelen taraftarların fotoğraf isteğini bile kabul ederken, “Haydi fotoğrafı çekelim beni rahat bırakın” tarzında cümle sarf ettiği duyuldu.

Normalde bu Beşiktaş’ın pazarlama stratejisine göre yapılan bir seyahat. Burada maksat futbol maçı değil, Beşiktaş’ı tanıtmak. Daha önce Güney Kore’de görev yapmış Güneş’in bu işlerde biraz daha lider olmasını beklerdim. Hiç topa girmiyor gibi gözüküyor. Artı, normal seyahatlerde takım ve kendisi gazetecilerle muhatap olmayabilir. Ama 11 saatlik gezide gazetecilerle selamlaşmasını beklerdim. Çin’de hava çok nemli. İklim şartları zorlu, yağış da var. Bu yolculuk fizik olarak Beşiktaş’ı biraz yıpratabilir. Zaten dönüşte de izin yapmaları bekleniyor. Kulübün kiraladığı Airbus uçakta sadece takım, teknik heyet ve gazeteciler vardı. Onun harici yolcu alınmadı. Bugün, Başkan Fikret Orman’la buluşulacak ve Schalke ile hazırlık maçı takip edilecek. Muhtemelen Fikret Orman bu markalaşma operasyonunun yükünü alan isim olacaktır.

Beşiktaş’ı Çin’e götüren uçak, Türkiye’ye dönüş yapmayıp gezinin bitmesini bekleyecek. Guangzhou’daki havalimanında terminal binasına gidiş dahi yaklaşık 20 dakika sürdü. Çıkışta siyah beyazlı kafileyi, Çin’deki Türkler karşıladılar. Yönetimin yakın gelecekteki hedefi ise, Uzak Doğu’da Çinli Beşiktaş taraftarlarınca karşılanmak...

Kartal, Çin’e Pepe, Quaresma, Talisca ve Gökhan Gönül’den yoksun gitti. Çin’de en büyük ilgiyi Babel gördü. Babel’e forma imzalatan bir Çinli’ye, “Beşiktaş’ı tanıyor musun, daha önce adını duydun mu” diye sordum. O da, “Evet. Şampiyonlar Ligi’nden tanıyorum. Quresma’dan sonra şimdi de Pepe’yi de aldıklarını biliyorum” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler