GeriFutbol 'Bayern Münih büyük şans'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Bayern Münih büyük şans'

'Bayern Münih büyük şans'

10 soruda Türk Futbolu! Mehmet Arslan soruyor, Mustafa Denizli yanıtlıyor...

Beşiktaş, Basel’i elese kimse, “Kupayı kazanır” düşüncesine kapılmaz. Ama Bayern’i elerse bu düşünce çok daha rahat yeşerir. Bayern Münih maçı Beşiktaş ve Türk futbolu için büyük bir şanstır.

 Herkes peşinen, “Beşiktaş, Bayern’e elenir, hatta fark yer” diyor. Bu teslimiyetçi kafaya ne diyorsunuz hocam?

“Beşiktaş fark yer, elenir” demek çok kolay. Ha, elenebilir. Bu anormal mi, değil. Bayern, Beşiktaş ve Türkiye için bir şans. Basel ile eşleşip eleseydi kimse, “Beşiktaş kupayı kazanır” demez. Ama Bayern’i elerse, Türkiye’de, “Beşiktaş, bu kupayı alabilir” düşüncesi çok daha rahat yeşerir. İkili maçların algısı ve operasyonları farklıdır. Örneklerini de tarihimizde çok yaşadık. Beşiktaş, güçlü bir rakibe düştü ama elenmedi! Oynamadan kimse Beşiktaş’ı eleyemez!

Beşiktaş yine Avrupa dönüşü puan kaybetti. Bu bir sendrom mu artık?

Cenk Tosun’un penaltısı kamuoyunu ikiye böldü. Siz ‘Penaltı’ dediniz, neden?

Yok, bu bir sendrom değil. Son maçlar şunu ortaya koydu: Beşiktaş’ın kadrosundaki her oyuncusu çok önemli. Leipzig deplasmanında oynayanlar da önemli, Kayserispor deplasmanında oynayanlar da... Beşiktaş’ın puan kayıplarının Şampiyonlar Ligi maçlarından sonraya denk gelmesi, tesadüf de olabilir.

Kural var ama bir de futbolun ruhu vardır

Cenk Tosun’un penaltısı kamuoyunu ikiye böldü. Siz ‘Penaltı’ dediniz, neden?

Cenk’in pozisyonu penaltıdır. Janssen’in G.Saray maçındaki pozisyonuyla hiçbir ilgisi yoktur. Futbolun ruhu var ve hakem de buna göre penaltıyı verdi. Futbolun ruhu demek, pozisyonu yorumlamaktır. Kural bir şeyler söyler ama yorumu hakeme bırakır. Ben de hakem gibi tereddüt etmeden penaltıyı çalardım Başkası beni ilgilendirmez

Beşiktaş’ın çareleri var

Çok net bir durum var: Beşiktaş kapanan takımları açamıyor. Bu tamam ama bu işin çaresi nedir?

F.Bahçe, sessizce zirveye yapıştı. Kocaman’ın Valbuena’yı kenarda tutması, son seride belirleyici mi? Fenerbahçe-Karabük, Beşiktaş-Osmanlı ve Malatya-Galatasaray...

Bu maçlar nasıl sonuçlanır?

Süper Lig’de zirveye oynayan takımlar mı istikrarsız yoksa bu sezon ligin kalitesi mi yükseldi?

“Beşiktaş, kapalı savunmayı açamıyor” düşüncesine katılmıyorum. Katı defansları açacak hem grup hem birey olarak en önemli adamlara sahip Beşiktaş. Takım üretkenliğini kaybetmiş olabilir, formsuz olabilir. Veya rakip iyi savunma yapıyordur ama kapalı savunma yapmıyorlar. Önde savunma yapılıyor. Trabzon ve F.Bahçe, Beşiktaş’a kapalı savunma mı yaptı?

Sorun yaratırsa Valbuena gider

F.Bahçe, sessizce zirveye yapıştı. Kocaman’ın Valbuena’yı kenarda tutması, son seride belirleyici mi?

Bu konuşmalar ve problemler her zaman olur. Fenerbahçe iyi gidiyorsa, doğru oynuyorsa orada problem yoktur. Valbuena sorunu, F.Bahçe
kazanamazsa olur. Ama kazanırken de oluyordu. Bazı futbolcuların hırsları ve tepkileri vardır. Bunlar aşılmayacak sorunlar değil.
Aşılamazsa da yollar ayırlır.

 İşi en kolay olan Fenerbahçe

Fenerbahçe-Karabük, Beşiktaş-Osmanlı ve Malatya-Galatasaray... Bu maçlar nasıl sonuçlanır?

İçlerinde işi en kolay gözüken takım Fenerbahçe. Sonra zorluk derecesi yüksek olan sırayla Beşiktaş ve Galatasaray. Lig zorlu geçiyor dedik. Bu zor takımlar arasında, üç büyüklerin bu haftaki rakipleri de var. Ama ne olursa olsun puan kaybederler diye düşünmüyorum. Bazıları belki çok zorlanır ama puan kaybetmezler diye düşünüyorum.

Diğerleri de ‘zayıf’ları yenemiyor

Süper Lig’de zirveye oynayan takımlar mı istikrarsız yoksa bu sezon ligin kalitesi mi yükseldi?

İkisi birleşince bu tablo oluşuyor. Şampiyonluğa oynayan takımlar baskıyı daha fazla yaşıyor. Pencerenin öbür tarafında bir kaçı hariç, daha güçlü ve hedef belirleyen Anadolu takımları var. Ve bunlar performans artırınca bu tablo çıkıyor. Derbi kazanamayan G.Saray lider. Ama diğer şampiyon adaylarının yenemediklerini de o yeniyor!

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle