GeriSpor Kocaman: Galatasaray veya Fenerbahçe yarışta olsaydı Beşiktaş...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kocaman: Galatasaray veya Fenerbahçe yarışta olsaydı Beşiktaş...

Kocaman: Galatasaray veya Fenerbahçe yarışta olsaydı Beşiktaş...

Fenerbahçe'ye geri dönen teknik direktör Aykut Kocaman NTV Spor'da Ercan Taner'in sorularını yanıtladı. Aykut Kocaman önemli açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe'den ayrılarak Konyaspor'u çalıştıran Aykut Kocaman, yuvaya geri döndü. Geri dönmesinin ardından NTV Spor'a katılan Kocaman, Ercan Taner'in sorularını yanıtladı.

Sarı-Lacivertli ekibe gitmeyi kendisininde çok istediğini belirten deneyimli hoca sözlerine şu şekilde başladı, 'Fenerbahçe'ye gitmeyi ben de istedim ama bu doğru ve kolay değildir. Konyaspor'da yapılanma benim üzerime yapıldı. O gün Konyaspor'u bırakmak benim için doğru değildi. Mesleki ahlaka uymuyor.Gitmek isterdim ama bir hafta kala bırakıp gitmek yakışmazdı. Fenerbahçe de bu süreçte bana anlayışlı davrandı.Aziz Yıldırım ile geçtiğimiz hafta bir görüşme yaptık.' 

'İSTANBULSPOR'DAN BERİ HAYALİM...'

Aykut Kocaman savunma oynatmayı seviyor yönünde gelen eleştiriye cevap veren Aykut Kocaman, 'Savunma futbolu oynattığıma yönelik saçmalıklara artık cevap vermek istemiyorum. Bu oyun bir bütün. Sadece savunma veya sadece hücum oynayan takım var mı? Böyle aptalca, saçma bir şey olabilir mi? Juventus'un, Barcelona'nın oyunlarına gıpta ediyor herkes. Onlar savunma yapmıyor mu? Sevmediğim şey bu saçma sorulara yanıt vermek. Teknik direktörlüğe başladığım İstanbulspor'dan beri hayalim oyunu 3. bölgede oynamak. Bu da topa sahip olmaktan geçiyor'  ifadelerini kullandı. 

VALBUENA'YA ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Yeni transfer Valbuena hakkında da konuşan teknik direktör Aykut Kocaman, 'Valbuena'da 18-19 yaşında A Takıma yeni yükselmiş bir oyuncu hali görüyorum. Hala aç ve topu isteyen bir oyuncu. Çok uzun zamandır izlediğim, istediğim bir oyuncuydu kendisi. Üstün futbolculuk vasıflarının yanında sahada sonuç ne olursa olsun sürekli inandıklarını yapmaya çalışıyor. Bu önemli.'

 'TARİHİN EN ÖNEMLİ MAÇINDA SALİH AYAKTA KALDI'

Aykut Kocaman Salih Uçan hakkında ise "Salih Uçan ile 4 yıldır ayrıyım. Ayrılmadan 1 ay önce Benfica ile oynadığımız tarihi maçta sahadaydı Salih. Ve ayakta kalabilen oyunculardan biriydi. Salih'i o gün sahaya çıkardıysam kara kaşı için değildi. 18 yaşında sahadaydı. Bugün nerede olduğunu kendisi sorgulamalı' dedi.

 'ANTRENÖRLÜĞÜN DOĞASINI AYKIRI'

Dick Advocaat'ın kadro yetersiz söylemlerine katılıp katılmadığı sorulduğunda Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, 'Dick Advocaat ile takım hakkında hiç görüşmedim. Teknik direktörler gelip geçici. Kulüplerin hafızası olmalı. Ben kadronun yetersiz olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta bir önceki sezon kulüplerinde başarılı olarak geldiler. Advocaat'ın beraber mücadele ettiği bir grubu sürekli olarak eleştirmesi bence antrenörlüğün doğasına aykırı. Ben Fenerbahçe'deki bütün futbolcuların değerli olduğunu düşünüyorum. Ama yanlış anlaşılmasın değerli ile başarılı arasındaki farkı biliyorum. Ben oyuncularıma her zaman çok güvendim. Bu sadece sözlerle olmaz. Davranışlarla belli olur.Konyaspor'daki oyuncularıma çok güvendiğim için 'keşke hepsini Fenerbahçe'ye getirebilseydim' şeklinde konuştu. 

'FRANSA FUTBOLUNA ÖZEL BİR SEVGİM YOK'

Lens'in takımda kalıp kalmaması çok bir şey fark etmez ifadesini kullandınız mı sorusuna cevap veren Kocaman, 'Fenerbahçe'nin Lens için teklifte bulunduğunu biliyorum. Başka bir şey söylemeye gerek yok' dedi. Hangi sistemde takımı oynatacağı sorusuna Kocaman, 'Bu kadar sistemi merak edip, bu kadar sistemsizliği ve düzensizliği tercih eden ender insan gruplarından bir tanesiyiz. 3-4-3, 4-3-3, hangi dizilişle olursa olsun, oyuncuları uyumlu şekilde hareket ettirebilmektir asıl olay' şeklinde cevapladı. Fransa Ligi'ne değinen Aykut Kocaman, 'Fransa futboluna özel bir sevgim yok. Ama Avrupa'nın en temel yetiştiricisi konumundalar. Her lige kaliteli oyuncuları var' dedi.

'FENERBAHÇE TARAFTARI DÜNYANIN EN TUTKUN TARAFTARIDIR'

Türkiye hakkında konuşan Aykut Kocaman, 'Türkiye'nin kendine ait duygusal, zihinsel farklılıkları var. Takımlar olarak bir taraftan batı gibiyiz bir taraftan doğu gibiyiz.Bizim ülkemizde herkes düzen ister ama hiç kimse düzene uymaz. 3 Temmuz sürecinde taraftar, takıma bağlılığını gösterdi. Kadınlar geldiğinde 45 bin kadın vardı, dışarıda 15 bin erkek. Fenerbahçe taraftarı dünyanın en tutkun taraftarıdır. 3 Temmuz sürecinde taraftar, takıma bağlılığını gösterdi' şeklinde konuştu. 

 'BENİM TEK AMACIM...'

Takımın genel durumundan ve beklentilerinden konuşan teknik direktör Aykut Kocaman 'Fenerbahçe'nin geçen sezondan daha başarısız sezonları vardı. Bu değersiz denilen takım Avrupa'da grubundan lider çıktı. Gruptaki rakibi Manchester United kupayı kazandı. Benim tek amacım, taraftarların istediği gibi sahadaki futbolcuların mücadele etmesi. Ama hiçbir şey bir anda olmaz. Bir anda olan şeyler bir anda yıkılıyor çünkü. Zamanla bunlar gerçekleşecek' ifadelerini kullandı.

'G.SARAY VE F.BAHÇE YARIŞTA OLSAYDI BEŞİKTAŞ...'

Rakipleri hakkında değelendirmelerde bulunan Kocaman, 'Geçen sene Beşiktaş, oyun olarak daha önde görünüyordu. Bu sene Avrupa nedeniyle lige odaklanmada sıkıntılar yaşadılar. Başakşehir'in yerine Galatasaray veya Fenerbahçe yarışta olsaydı Beşiktaş, sarsılmalar sonucu daha farklı sonuçlar yaşardı. Başakşehir, saha içi organizasyonu bakımından Türkiye'nin en iyi takımı. Harika bir sezon geçirdiler. Galatasaray'da genel sorunlar var. Galatasaray sezona doğru olmasa da akıcı futbol oynayarak çok iyi başlamıştı. Sonras baskı ve yeni hocanın arayışları oldu. Önümüzdeki sene çok ciddi hamleler olacaktır' dedi.

'HİBRİT ÇİM BOZULMALARI ARTTIRIYOR'

 Hibrit çim için konuşan tecrübeli hoca 'Hibrit çim bozulmaları azaltıyor. Geçen sene Beşiktaş ve Rizespor çok doğru bir hamle yaptı. Statlar, tesisler olağanüstü ancak oyunun asıl oynandığı 'çayır' gibi' dedi.

Milli Takım hakkında Aykut Kocaman şu ifadeleri kullandı;

'Milli Takım kadrosu, Milli Takım seçicisinin kendi seçimidir. Kimse buna bir şey söyleyemez. Kimsenin haddine değil. Türkiye Futbol Direktörlüğü çok kapsamlı bir şey olmalı. Siz Futbol Direktörü'yseniz. Milli Takım'a 26-30 tane oyuncu girerken, Sembolik de olsa Konyaspor'dan 1 oyuncu alınmalıydı.Sanırım Futbol Direktörümüz, bizi takım oyunu oynayan ekip olarak görüyor, bu yüzden kimseyi almıyor. Bu beni onurlandırır. Milli takımdaki bu çatışmaları izlemek son derece nahoş. Tartışma değil bu, çatışma. Sorunları çatışmayla hallediyoruz. 

'SANANE'

Milli takımdaki esas sorun prim değil. Prim, her işte teşvik amaçlı vardır. Her şeyin ölçüsü olmalı. Primi kaldırmak da çözüm değil. Ölçüyü kaybetmememiz gerekiyor ama kaybettik. 'Milli Takım'ı bıraktım' demek kolay bir şey değil. Oyuncu bunu hangi duygularla söylüyor. Milli takımı bırakmak kolay değil. Arda, ortalık yatışsın diye kendini feda ediyor olabilir. Arda, ülkeyi reddetmiyor. Milli Takımı bırakmak, ülkeyi reddetmek değil. 'Sen nasıl bırakırsın' diye eleştiriliyor. Sanane! Herkes Arda Turan üzerinden bir hikaye anlatmaya çalışıyor. Onu bu duruma getiren ortamı ortadan kaldırmalıyız.'

Yorumları Göster
Yorumları Gizle