« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ahmet Arslan dünya şampiyonu oldu

Konseptiyle hiçbir koşuya benzemeyen Red Bull 400 serisinin Dünya Şampiyonası, 15 Temmuz’da Almanya’nın Titisee-Neustadt şehrinde gerçekleşti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Organizasyonun tarihindeki ilk Dünya Şampiyonası’nda birbirinden başarılı atletler arasından sıyrılmayı başaran Ahmet Arslan, dünya şampiyonu olmayı başardı.

Kadınlarda ülkemizi temsil eden milli atlet Ece Bakıcı ise altıncılığı elde etti. Kadınlarda birincilik ise Japon Yukari Tanaka’nın oldu.

Her sene dünyanın dört bir yanında yüzlerce koşu organizasyonu düzenleniyor ama hiçbiri Red Bull 400 kadar zorlu değil. 400 metrede yokuş yukarı yapılan tek koşu yarışı olan Red Bull 400 Dünya Şampiyonası, 40 farklı ülkeden 1000’in üzerinde sporcunun katılımı ile 15 Temmuz’da Almanya’nın düzenlendi.

Tarihin ilk dünya şampiyonasında erkeklerde Türkiye için yarışan Ahmet Arslan, 03.31.01’lik derecesiyle tüm rakiplerini geride bıraktı ve Red Bull 400’ün ilk dünya şampiyonu oldu. Ahmet Arslan’ın bir saniye gerisinde kalan ve ikinciliğe  ulaşan Alman Anton Palzer, 03:32.09’lik derece yaptı. Üçüncülük ise Avusturyalı Jakob Mayer’in oldu.

Ahmet Arslan dünya şampiyonu oldu

Kadınlarda ülkemizi temsil eden milli triatlet Ece Bakıcı, 05:42.07 ile altıncı sırayı elde ederken, birincilik Japon Yukari Tanaka’nın oldu. Japon sporcu 04.54.02’lik derecesiyle en yakın rakibine sekiz saniye fark attı. İkincilik ise Katarina Lovrantova’nın oldu. Podyumun son basamağında ise Alman Sarah Mittelberger yer aldı.

Kariyerindeki 15’inci Red Bull 400 yarışında 14. zaferini kazanan ve tarihin ilk dünya şampiyonu olan Ahmet Arslan yarış sonrasında, “Bugüne kadar 14 Red Bull 400 yarışı koşup 13'ünde şampiyon olmuştum. Bugün 15. yarış koşmak ve kazanmak çok önemliydi. Çünkü bu yarışı kazanmak demek, Dünya Şampiyonluğu unvanına sahip olmak demekti. Bugüne dek domine ederek koşup önemli bir kazanma serisi yakaladığım yarışta ilk Dünya Şampiyonu olmayı başardım, çok mutluyum” şeklinde konuştu.