GeriFutbol 4 büyükler frene bastı!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

4 büyükler frene bastı!

4 büyükler frene bastı!

UEFA’nın tavizsiz uyguladığı Finansal Fair Play kriterleri, Türk futbolunun önde gelen kulüplerinin bu sezon transferde yavaşlamasına ve çok daha düşük maliyetli oyunculara yönelmesine neden oldu.

Türk futbolunda, “Dört büyükler” olarak adlandırılan G.Saray, Beşiktaş, F.Bahçe ve Trabzon’un, transferde bir önceki sezona oranla hem bonservis ile kiralamada hem de ücretlerde çok daha az ödeme yükümlülüklerine girmesi dikkati çekti. Geçmiş dönemlerde yıldız oyuncu transferi yapabilmek için ciddi mali yük altına giren bu kulüpler, bütçe gerçekleşmelerinin UEFA’nın koyduğu sınırlar içinde kalması için yoğun çaba harcıyor.

Önemli kıstaslar uygulanıyor

G.Saray Fenerbahçe ve Trabzonspor’da göreve gelen yeni yönetimler, mali yapıyı düzeltebilmek için yoğun bir çalışma içine girerken, Fikret Orman’ın başkanlığını üstlendiği Beşiktaş, son yıllarda yaptığı yüksek rakamlı oyuncu satışlarıyla ön plana çıktı. Yapılan anlaşmalar çerçevesinde UEFA, kulüplerin transferlerini, ‘elde ettiği bonservis geliri kadar bonservis ödeyebilir’, ‘takım bütçesi belli bir rakamı aşamaz’ veya ‘yıllık gelirine göre belli bir oranda harcama yapabilir’ şeklinde kıstaslarla sınırlama altına alıyor.

Aslan kemer sıktı...

Devler Ligi’ne gidecek olmasına rağmen G.Saray, geçen yaz transfer döneminde 10 oyuncu için 40 milyon Euro üzerinde bonservis ve kiralama ücreti ödemişti. Aslan’ın bu sezon öncesi yaptığı bonservis ödemesi ise 3.3 milyon Euro oldu. Aynı rakam, 4 isimle anlaşmaya varan Beşiktaş için sadece 250 bin Euro’da kaldı. Gençlere yatırım yapan F.Bahçe, geçen sezon 10 kişiye 18.5 milyon Euro verirken, bu sene 4 futbolcuya karşılık 6 milyon Euro’luk yükümlülük altına girdi.

Günün en popüler iddaa tercihlerini incelemek için buraya tıklayın!

En Çok Oynanan Bahis
 • 538Rangers - Osijek
  41,70
  9984kez oynandı
Maç Sonucu Bahsini Seç

Yorumları Göster
Yorumları Gizle