Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Spora bölgesel teşvik

SPORDAN sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak ilginç projeler peşinde. <br><br>Sporu büyük kitlelerin alışkanlığı haline getirmeye çalışıyor.

Sporun yaygınlaşmasından söz edilince de ilk akla gelen okullar.

Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile “Ortak Akıl Çalıştayı” yapılmış.

Özak, MEB ile yetinmemiş, TRT ile görüşmüş, muhalefetle paylaşıma girmiş, Silahlı Kuvvetler’i de sıraya koymuş.

BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİNE YENİ DÜZEN

Okullarda öğrencilerin spora daha yatkın hale getirilmesinin önünde büyük engeller olduğunu düşünen Özak, “Spor yapan öğrenci diğer derslerinde başarısız kalıyor. Okul da, aile de buna toleranslı bakmıyor. Oysa spor yapan, hele başarılı olma şansı bulunan çocuğu özendirmeli” dedi.

Özak, beden eğitimi derslerinin sporu sevdiren, spora yarar sağlayan bir uygulama olmadığını düşünüyor ve nedenini de şöyle açıkladı:

“Kimya dersinden çıkan çocuğa eşofman giydirip birkaç el-kol hareketi yaptırıp birkaç parende atlatmakla sonuç alamayız. O nedenle bu derslerin yapısını değiştirmeliyiz.”

Değişiklikle, dersleri beden hareketleri yapmaktan çıkarıp spor bilincini, kültürünü yayma amaçlanıyor.

TRT’nin “TRT SPOR” adıyla yeni bir kanal açması da planlarda.

Bu kanalla okullar işbirliği yapacak, ders formatına uygun hazırlanan spor programları sınıflarda öğretmen eşliğinde TV’den öğrenciye izletilecek.

Türkiye’de en çok sayıda spor salonuna MEB sahip; ama bu salonlar beden eğitimi dersleri dışında pek kullanılmıyor.

Her iki bakanlık spor salonlarını birlikte kullanma, ders saatleri dışında her an öğrencilere ve halka açma kararlılığı içinde.

Özak, buna Silahlı Kuvvetler’in spor salonlarını katmak da istiyor.

GENÇLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’nin bazı bölgelerinde bazı spor dalları daha yaygın; Doğu Anadolu’da atletizm, Samsun ve Çorum’da güreş, sahillerde yüzme gibi.

Buradan hareketle Özak, ekonomik teşvikler gibi sporda da bölgesel teşvik gelebilir mi diye çalışma yapılmasını istedi.

Bu çalışmayı da muhalefetten birinden, hemşerisi CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi’den rica etti.

“Trabzon’da bir spor etkinliğinde birlikteydik, böyle bir şey aklıma gelince eski Gelirler Genel Müdürü olduğu için rica ettim” dedi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nü ikiye bölüp, Gençlik Genel Müdürlüğü kurarak gençlere yönelik daha çok etkinlik yapmak da Özak’ın mutlaka gerçekleştirmek istediği bir başka proje.

Özak, yetenekli sporcuları Türkiye’ye kazandırmak ve Türkiye’de kalmalarını sağlamak için de her fırsatı değerlendiriyor.

Ediz Yıldırımer, 1500 metrede olimpiyat şampiyonu olabilecek bir yüzücümüz; ama olanaklar kısıtlı diye ABD’den teklif almış, gitme eğiliminde.

Özak, bu yüzücünün Türkiye’de kalabilmesi için her girişimi yapma kararlığında; bakalım başaracak mı?

Bu konularda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun ne düşündüğü ise bir başka yazının konusu. 

X