Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
 ADnet  
Reklam için
 Spor Futbol
Önceki Haber     Sonraki Haber
Lale Orta'dan yeni bir ilk
A.A.   25 Temmuz 2007
Türkiye'de adını ilklerle duyuran FİFA kokartlı ilk bayan hakem, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Lale Orta, Turkcell Süper Lig gözlemcisi oldu.

Yaşam biçimini spora ve eğitime adayan, uzun yıllar futbol oynayıp bayanların da bu sporu yapabileceğini kanıtlayan, daha sonra aldığı futbol monitörlük, kalecilik, C, B ve A lisans diplomalarıyla ilk bayan futbol antrenörü olan Orta, yüksek lisansını ve doktora tezini de hakemlik, futbol ve spor üzerine yaparak, ilk “futbol doktoru” unvanını aldı.

Yaklaşık 20 yıl Türkiye'deki liglerde hakem olarak bir çok ilklere imza atan, yurt dışında ilk FIFA kokartlı bayan hakem olarak 75 maçta Avrupa'nın hemen her ülkesinde Türkiye'yi başarıyla temsil eden Lale Orta, son olarak UEFA Bayanlar Kupası final maçını yönetip, faal futbol hakemliğine son noktayı koymuştu.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) üyesi olarak bir süre çalıştıktan sonra yeni sezonda yeşil sahalarda "Turkcell Süper Lig Gözlemcisi" olarak görev yapacak olan Lale Orta, aynı zamanda UEFA tarafından gözlemci olarak 8-15 Ağustos tarihlerindeki UEFA Bayanlar Kupası'nda da görev alacak.

Orta, "Ulu Önder Atatürk'ün işaret ettiği yolda sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz için eğitim ve sporun önemi çok büyük. Ben de bu yolda ülkeme ve gençliğe örnek olarak bir şeyler verebiliyorsam ne mutlu" dedi.
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
1.Fenerbahçe74125
2.Galatasaray64222
3.Manisa64222
4.Büyükşehir Bld.63321
5.Beşiktaş63321
6.Trabzon55220
Fikstür
Gol Krallığı
Haftanın Cezalıları
 
 
TFF 1. Lig
Premier League
Fransa Ligue 1
Bundesliga
İtalya Serie A
İspanya La Liga
Galatasaray'ın Başkanı kim olsun?
Adnan Polat
Adnan Öztürk
Şampiyonlar Ligi'nde ilk finalist hangi takım olur?
Bayern Münih ilk finalist olur
Lyon teslim olmaz ilk finalist olur
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH