Son dakika:
09 Ekim 2015 Cuma 16:58

 ADnet  
Reklam için

Kırmızı Şeytan forması giyen günah işliyor

Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
25 Temmuz 2010
Kırmızı Şeytan forması giyen günah işliyor
Ülkedeki dini yetkililere göre, ünlü İngiliz kulübünün armasında şeytan bulunması nedeni ile formasını giyen günah işliyor.

UZAKDOĞU’nun Müslüman ülkelerinden Malezya’da bugünlerde ilginç bir tartışma var. Tartışmanın odağında ise, İngiliz futbolunun dünyaca ünlü kulübü Manchester United yer alıyor.

Allah’a saygısızlık

“Kırmızı Şeytanlar” lakabını taşıyan ve armasında da elinde tırmık tutan bir şeytan bulunan takımın formaları din görevlilerini kızdırdı.

İslami Konsey sözcüsü Harussani Zakaria, bu formanın Allah’a ve İslam’a saygısızlık olduğunu savundu.

Haç da sakıncalı

Ülkenin kuzeyindeki Perak eyaletinin önemli dini yetkililerinden Zakaria, açık açık formaların yasaklanmasını savunmasa da “Müslümanlar bu formaları giydikleri zaman, üzerlerinde şeytanı taşıdıkları için günaha giriyorlar” diyerek uyarıda bulundu. Malezyalı din görevlileri bununla da kalmayarak, futbolseverlerin Brezilya, Portekiz, Sırbistan ve Norveç gibi milli takımlar ile Barcelona kulübünün formalarını da giymemesi gerektiğini savundu. Bu kararlarına gerekçe ise, tüm bu formaların üzerinde Hıristiyanlığın simgesi olan haç işaretinin olması.

Ancak Malezyalılar, bu listenin dışında tuttukları Inter’in maçlarını hiç izlememişler gibi görünüyor. Çünkü İtalyan ekibi zaman zaman boydan boya haçla kaplı bir forma ile sahaya çıkıyor.

Malezyalı sponsoru var

M.United’ın ilk armasında Malezyalılar’ı kızdıran şeytan yoktu. Ancak takımın lakabı zamanla “Kırmızı Şeytanlar”a çıkınca arma da değişti. 1960’larla birlikte elinde tırmık tutan şeytan figürü formalardaki yerini aldı. Tüm Asya’da olduğu gibi Malezya’da da büyük bir hayran kitlesine sahip İngiliz kulübünün, bu fetvalara ne tepki vereceği merak konusu. Üstelik M.United’ın sponsorları arasında Telekom Malezya şirketi de bulunuyor.


25/07/2010 - 11:03
Eğitim oranı düştükçe din görevlilerinin söylediklerine sarılan insan sayısı artıyor. Din görevlilerinin birçoğunun da amacı insanları din ile kendi tekeline almak olduğundan söyleyecek birşey yok. Adam o formayı giydi diye dinden mi çıkacak?
25/07/2010 - 11:02
Başta bu yorumun İngiltere'den geldiğini düşünerek haberi şaşkınlıkla okudum,sonra farkettim ki yorum Malezya'danmış.O anda 'Hıh şimdi oldu' dedim!
İslami kesim ancak böyle boş işlere kafa yormaktan vazgeçtiği zaman ileriye gidebilir.Gerçi bunların ileriye gitmek gibi bir dertleri de yok ya neyse!
Bu haberin diğer yorumcuları
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler