Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

İLGİLİ HABERLER

Nevin Yanıt'ın numune vermesi engellendi

Ercan ATA, Ankara-DHA
6 Haziran 2012
2. Süreyya Ayhan vakası

TMOK'tan gelen doping görevlilerin numune alması milli takımlar başantrenörü Muharrem Or tarafından engellendi.

Atletizmde bugün koşulan Süper Lig ve Birinci Lig ikinci kademe final yarışlarında ikinci Süreyya Ayhan vakası yaşandı. Doping görevlilerin Nevin Yanıt'tan numune alması engellenince ortalık karıştı.

NEVİN YANIT'IN NUMUNE VERMESİ ENGELLENDİ / WEB TV

"NEVİN'E DOKUNAMAZSINIZ"

TMOK'tan gelen doping görevlilerin numune alması milli takımlar başantrenörü Muharrem Or tarafından engellendi.

Naili Moran Atletizm Sahası'nda başlayan müsabakalardan olan 110 m engelli yarış koşulduktan sonra Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile Atletizm Federasyonu yetkilileri arasında doping için numune tartışması yaşandı.

110 m engelli bayanlar yarışmasının ardından TMOK görevlileri birinci olan Nevin Yanıt'tan doping numunesi almak istedi.

Türkiye Atletizm Federeasyonu Başantrenörü MuharremOr, gelen yetkililere; "Nevin'e dokunamazsınız, siz kimsiniz ? Sizin yetkiniz yok" diyerek tepki gösterdi. Yaşanan bu engellemenin ardından milli sporcu Nevin Yanıt spor salonuna götürüldü.

NEVİN YANIT - FOTO GALERİ

Muharrem Or buna gerekçe olarak; "Gelen yetkililerin Türkiye Atletizm federasyonuna herhangi bir bilgi vermediklerini" söyledi.

Or; "İsterseniz beni disiplin kuruluna sevkedin, isterseniz WADA'ya şikayet edin. Sizi tanımıyorum. Nevin'e bundan sonra dokundurtmayacağım, Siz Türk atletizminin düşmanısınız." şeklinde sözler sarfetti.

TMOK yetkilileri ise Or'a yaptığının yanlış olduğunu ikaz ettiler. Tartışmada bir sonuca ulaşılamazken görüşmeler sürüyor.

NEVİN'İN ADINI KULLANIYORLAR

Avrupa şampiyonu milli Atlet Nevin Yanıt'ın antrenörü Cüneyt Yüksel, “Nevin Yanıt'ın adını kullanıyorlar. İnsanlar bu kadar kolay harcanmamalı” dedi.

Cüneyt Yüksel, Naili Moran Atletizm Sahası'nda devam eden Süper Lig ve 1. Lig Final Yarışmaları'nda yaşanan doping olayıyla ilgili AA muhabirine, konunun Nevin Yanıt ile alakasının olmadığını belirtti.

Yüksel, bayanlar 100 metre engelli yarışının ardından Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Dopingle Mücadele Komisyonu yetkililerinin sporculardan numune alması istemesinden sonra yarışma organizatörleri tarafından engellenmesiyle çıkan tartışmaların kendileriyle hiç bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Yüksel, şöyle konuştu

“Olayın ardından sanal medyada Nevin'in doping kontrolünden kaçtığı yazıldı. Bizim ne koşullarda spor yapıp yarışmalara hazırlandığımızı herkes biliyor. İnsanlar bu kadar kolay yıpratılmamalı. Nevin'in annesi, babası arıyor kızının durumuyla ilgili endişeleniyor. Nevin ve ben çok üzgünüz. Bu konu tamamen TMOK ile Atletizm Federasyonu yetkililerini ilgilendiriyor. Nevin, bu haberleri yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunacak. Avrupa şampiyonu bir sporcu ve antrenörü olarak bizler yarın bu haberler karşısında insanların yüzüne nasıl bakacağız.”

Yüksel, ayrıca, bugünkü 100 metre engelli yarışını 13.05 ile birinci bitiren Yanıt'ın performansıyla ilgili olarak da şunları kaydetti:

“Önümüzde Avrupa Şampiyonası ve olimpiyatlar var. Bir aylık daha hazırlık sürecimiz bulunuyor. Nevin, 2010'da Avrupa Şampiyonası öncesi 13.19 koşmuş şampiyonada 12.63 ile birinci olmuştu. Buradaki 13.05, 2010 yılına göre çok çok iyi bir derece. Nevin'in performansından çok memnunum. Derece giderek aşağıya çekiliyor. Olimpiyatlarda elinden gelenin en iyisini yaparak, iyi bir derece almaya çalışacağız.”

SÜREYYA AYHAN OLAYI NEYDİ?

2007 yılında milli atletlerimizden Süreyya Ayhan, doping kontrollerine girmemiş ve daha sonra idrar örneğinde 2 adet yasaklı madde bulunduğu için ömür boyu men cezası almıştı.

Olimpiyat hazırlıklarında milli atletin antrenman sırasında kontrollerde bulunan WADA görevlilerinin aldığı (A) numunesine yapılan analizlerin de pozitif çıktığı belirlenmişti.

Süreyya Ayhan ve antrenörü Yücel Kop'un itirazı üzerine (B) numunesinin Kanada'da bulunan Doping Merkezi'nde yapılan incelemede de sonuç pozitif çıkınca, Milli sporcunun vücudunda doping maddesi olduğu kesinleşti.

Bilindiği gibi Nevin Yanıt 100 metre engellide 2012 Londra Olimpiyatları'na katılmaya hak kazanmıştı.

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
06/06/2012 - 10:49
bu işin içinde bulunmayıpta yorum yapanlara zaten birşey demeye gerek yok.Türkiyede atletizm ödül olarak verilecek 60 cumhuriyet altını için her yol mubah mantığıdır.ayrıca aportta bekleyen gs li yorumunu yapan,,nevin yanıtın yatarıcısı ENKA SPORDUR.HERŞEYİNİ ENKAYA BORÇLUDUR bunu kimse unutmasın
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
06/06/2012 - 9:03
o kaslar, yuz ifadesi doğal yollarla olmaz...yarışma dışı zamanda ver hormonu yarışmalar yaklaşınca temizlenmeye başla...e boyle arada yakalanırsan kıyamet de kopar...
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
06/06/2012 - 8:57
eh cüneyt yüksel hala antrenör olarak ağlıyorsanız pes zor şartlarda çalışıyorlarmış kulüpten aldığınız para-olimpiyat komitesinden-sponsorlardan aldığınız para-aldığınız ödüller bütün hayatınız yurtdışı kamplarında yarışlarda buna nankörlük derler sen kötü sartlarda yoklukla spor yapan görmemişsin.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
06/06/2012 - 0:39
yapmayın arkadaşlar millet sporcusuna sanatçısına bilim adamına sahip çıkar siz ne olup bittiğini anlamadan yerden yere vuruyosunuz...koskoca milli takım antrenörü vardır elbet bir bildiği hemen kötü olanı düşünüyosunuz,neden sadece sporcusunu emeğini korumaya çalıştığını düşünmüyorsunuz?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
05/06/2012 - 23:42
Maşallah burada da ,aportta bekleyen güçler devreye girmiş.Tebrikler G.S.ler...
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.