Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
 ADnet  
Reklam için
Hürriyet Anasayfa > Spor> Tüm Spor Diğer Haberleri
Önceki Haber     Sonraki Haber

Livanelioğlu: Vicdani kanaat ile ceza verilmez

Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
A.A. 11 Kasım 2009
Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS), milli atlet Süreyya Ayhan Kop'u ömür boyu pistlerden men ederken, eşi ve antrenörü Yücel Kop'un 2 yıllık cezasını kaldırmasının yankıları sürüyor.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Doping Uzmanı Dr. Kaya Livanelioğlu, Süreyya Ayhan'ın dopingli yakalanmasında somut bir dahli olduğu kanıtlanamayan Yücel Kop'a, uluslararası kural ve teamüllere göre 'kanaatle' ceza verilmesinin hatalı bir karar olduğunu hatırlatarak, “Yücel Kop'a 'vicdani kanaatle' verilen hatalı ceza, CAS'tan dönmüştür” dedi.

Antrenör Kop'a verilen cezanın başlı başına bir skandal olduğunu ifade eden Dr. Livanelioğlu, “CAS'a gidilmesi halinde, bu cezanın kaldırılacağını yaklaşık bir yıl önce söylemiştim. Federasyon, yetkisini kötüye kullanarak, Yücel Kop'u ceza kuruluna sevk etmiş, somut kanıtlara dayanılmadan skandal bir karar verilmiştir. Yücel Kop da savunmasında, bu olayda kendisine yer verilmesini anlamadığını, ne ile suçlandığını bilmediğini, federasyon başkanı ile aralarında husumet bulunduğunu ve bu nedenle ceza kuruluna sevk edildiğini belirtmiştir” diye konuştu.

Dr. Livanelioğlu, doping suçları yargılamalarında somut kanıtlara, belgelere, itiraflara, ifadelere dayanmadan, sadece vicdani kanaat ile ceza verilemeyeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu mantığa dayanırsak, çok pahalı olan analizlere de pek gerek yoktur. Vicdani kanaatle sporcuda yasaklı madde olduğunu ileri sürerek ceza verebiliriz. Dünyanın her yerinde, doping suçlarını yargılayan kurum ve kurulların, somut delillerle ilgilendiğini ve bunlara dayanarak karar verdiğini belirtmek isterim. Bugüne kadarki CAS kararlarına bakıldığında, vicdani kanaat ile verilmiş bir cezaya rastlayamazsınız.”
 
Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok
Diğer Haberler
          Vuslat Doğan      Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Anneyiz.biz Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH