Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Londra'ya son 5 bilet sahibini arıyor

23 Haziran 2012
Periler olimpiyatlara uçacak

Ankara Spor Salonu’nun 25 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında evsahipliği yapacağı FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’nde 5 kıtadan A Milli Kadın Takımımızın da aralarında bulunduğu 12 takım 2012 Londra Olimpiyatları’na katılma mücadelesi verecek.

2011 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan A Milli Kadın Takımımızın 2012 Londra Olimpiyatları’na katılma hedefiyle boy göstereceği FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri, 25 Haziran Pazartesi günü başlıyor. Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve Okyanusya kıtalarından toplam 12 takımın mücadele edeceği FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’ne Ankara Spor Salonu ev sahipliği yapacak. Karşılaşmalar NTV Spor ekranlarından naklen yayınlanacak.

Kıta şampiyonalarında aldıkları dereceler sonucunda FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’ne kalan Arjantin, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hırvatistan, Japonya, Kanada, Kore, Mali, Mozambik, Porto Riko, Türkiye ve Yeni Zelanda Kadın Milli Takımları, 7 ülkenin (ABD, Angola, Avustralya, Brezilya, Büyük Britanya, Çin ve Rusya) direkt olarak katılma başarısı gösterdiği 2012 Londra Olimpiyatları için sahibini bekleyen son 5 vizeyi almaya çalışacaklar.

2012 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’nde yer alan 12 ülke, turnuvanın ilk turunda 3’er takımlı 4 grupta ilk 2 sırayı alma hedefiyle karşı karşıya gelecekler. Gruplarında ilk 2 sırayı alan ekipler çeyrek finalde çapraz eşleşecekler. Bir günlük aranın ardından başlayacak çeyrek finalleri kazanan 4 takım da Londra biletini cebine koyacak. Çeyrek final karşılaşmalarını kaybeden 4 ülke ise tek maçlı eleminasyon sistemiyle beşinciliği elde ederek Londra’ya giden son takım olma mücadelesi verecek.

/_np/7723/17047723.jpgBaşkent’e Avrupa İkincisi unvanıyla gelen A Milli Kadın Takımımız, ilk turunda A Grubu’nda yer alacağı turnuvadaki ilk maçını 25 Haziran Pazartesi günü saat 19:00’da Porto Riko ile yapacak. 26 Haziran Salı günü saat 19:00’da Japonya ile karşı karşıya gelecek olan Ay-Yıldızlılarımız, A Grubu’nu ilk iki içerisinde bitirip çeyrek finalde B Grubu’ndan gelecek rakibini de yenerse Londra’nın yolunu tutacak. Potanın Perileri bu başarıya da ulaşırlarsa Olimpiyatlara giden ilk Kadın Milli Basketbol Takımı olarak tarihe geçecekler.

FIBA Olimpiyat Elemeleri’nin tarihçesine baktığımızda ise ilk kez 1960 yılında düzenlendiğini görüyoruz. FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’nin ilki ise 1980 yılında gerçekleştirildi. 1992’de vazgeçilene kadar hem Erkekler hem de Kadınlar Olimpiyat Elemeleri farklı statülerle yapıldı. 2008’de yeniden düzenlenmeye başlanan FIBA Olimpiyat Elemeleri sonucunda Beyaz Rusya, Çek Cumhuriyeti, İspanya ve Letonya Kadın Milli Takımları ile Hırvatistan, Almanya ve Yunanistan Erkek Milli Takımları 2008 Pekin Olimpiyatları’na katılma hakkı kazandılar. 2008 FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri İspanya’nın Madrid şehrinde gerçekleştirilirken, 2008 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri’ne Yunanistan’ın başkenti Atina ev sahipliği yaptı.

2012 FIBA Kadınlar Olimpiyat Elemeleri grupları, maç programı ve A Milli Kadın Takımımızın turnuva kadrosu şöyle: 

hurriyetemlak.com - Yorumlarınızı Yazınız
Bu haber hakkında henüz yorum yok. Yorumlarınızı Yazınız.
 ADnet  
Reklam için
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
Kapat
Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.