ANKARA HABERLERİ

Spor yaralanmalarında mucize tedavi PRP

Nazlı GÜNER
21.06.2010 - 20:27Son Güncelleme :

SPOR yaralanmaları ile kas eklem problemlerinde PRP adı verilen yenilenebilir hücresel tedavi yöntemi uygulamasıyla olumlu sonuçlar alındığını belirten Op. Dr. Kubilay Karalezli, “Yürüyemeyen hasta geliyor, tedavinin ilerleyen zamanlarında merdiven bile çıkıyorum diye telefon ediyor” dedi.

Spor yaralanmalarında mucize tedavi PRP
Nazlı GÜNER

Estetik cerrahideBu tedavi yöntemini Türkiye’de ilk kez kendisinin kullandığını söyleyen Karalezli, ankara Hürriyet’e yöntemin uygulanma şekliyle ilgili şunları söyledi:“Yenilenebilir hücresel tedavi yöntemi olan PRP ile hastanın kanı alınıp çeşitli işlemlerden geçiriliyor, kırmızı ve beyaz kan hücreleri arasında kalan trombosit (akıllı hücreler) arındırılarak bir solüsyon hazırlanıyor. Hücreler bu solüsyonla aktive ediliyor ve büyüme faktörü ortaya çıkıyor. Bu sayede hasarlı bölgedeki kök hücreye uyarı veriliyor. Kök hücre bulunduğu bölgede bölgesel yenileme yapıyor, kötü dokuların uzaklaşmasını sağlıyor. Hastanın kendi kanından hazırlanan hücreli bir solüsyon olduğu için herhangi bir tehlike içermeyen ya da hastada beklenmedik bir reaksiyona sebep olmayan PRP olası enfeksiyonlara karşı koruyucu etki de sağlıyor. Tedavi diz, kalça, omuz-kol, bel ve ayak bölgelerinde uygulanıyor. Bu tedavinin ilk uygulama alanı diş daha sonraki göz, en yaygın tedavi alanı ise estetik cerrahi.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Spor yaralanmalarında mucize tedavi PRP haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı