Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Spor ve diyetle göbeğini eritemeyenlere estetik çözüm

Hangi kadın dümdüz bir karna sahip olmak istemez ki?

Diyete ve spora rağmen karnınız dümdüz olmuyorsa, ‘karın germe’ ameliyatıyla hayalinizdeki görüntüye sahip olabilirsiniz.

Pantolonun üzerinden taşan, yaz geldiğinde mayo ve bikiniyle çıkıntı gibi duran, ‘gevşemiş karın sorunu’, kadınları çok rahatsız ediyor. Eğer siz de “Düzenli spor yapıyorum, zayıflama diyeti yapıp kilo da verdim ama yine de karın bölgemdeki şişkinlikten kurtulamadım” diyorsanız, hiç de yalnız değilsiniz! Sizin gibi düşünen birçok kadın var. Diyete ve spora rağmen karnınız dümdüz olmuyorsa, ‘karın germe’ ameliyatıyla hayalinizdeki karna sahip olabilirsiniz. Kadınlarda karın sarkması ve gevşemesinin tek bir nedeni olmadığını söyleyebiliriz. İşte karın sarkmasının nedenleri:
? Sık kilo alıp vermek
? Hamilelikte çok kilo almak
? Hareketsiz yaşam
? Doğumlar
En çok merak edilen sorular
? Karın nasıl geriliyor?
- Karında uygulanan iki çeşit germe operasyonu var:
- Büyük germe (Abdominoplasti)
- Küçük germe (Mini Abdominoplasti)
? Çok ağrı oluyor mu, büyük izler kalıyor mu?
- Ameliyat çoğu kez sezaryenden daha az ağrılı oluyor. Ameliyattan sonra ağrı pompası uyguluyoruz. Hastalara 3-4 gün ağrı kesici veriliyor. İzler çamaşır içinde kalıyor. Bu izlerin daha iyi iyileşmesi için ameliyattan sonra kremler ve silikon bant öneriyoruz. İzler 6 ayda azalıyor, daha az belirgin oluyor.
? Tam iyileşme ne kadar sürüyor?
- Tam iyileşme hali, 2-4 hafta arasında sürüyor. Dren kullanılıyor ve ameliyattan sonraki 3-5’inci günde çıkarılıyor. Bandajlar çıkarıldıktan sonra özel korse takılıyor.
Bu korsenin yaklaşık 6 hafta kadar kullanılması isteniyor. Hastanede 2-3 gün yatmak gerekiyor. Hastanın işine dönmesi ise 10 günü buluyor. Yine de bu tamamen iyi olduğu anlamına gelmiyor.

X