« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Spor muhabirleri meslektaşlarına güvenmiyor

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı'nda yapılan araştırmaya göre, spor muhabirlerinin yüzde 89.6'sı, meslektaşlarının "yalan" haber yaptığını düşünüyor. Ankara, İstanbul ve İzmir'deki gazete, TV ve ajanslarda çalışan 220 spor muhabirinin katıldığı araştırmaya göre, muhabirlerin yüzde 87.4'ü, meslektaşlarının kulüp yazarlığı yapmasını etik bulmuyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ankete katılanların yüzde 85'i, muhabirlerin, hedef kitlenin duymak istediğini yazdıkları düşüncesini kabul ederken, yüzde 95.8'i ise mensup olunan yayın organının politikasına göre haber yazıldığını bildirdi.

Ayrıca yüzde 74.8'i üniversite mezunu olan muhabirlerden yüzde 90 gibi büyük bir oranı da, eski futbolcu veya hakemlerden iyi spor yazarı olmayacağını düşünüyor.

İzlenen spor branşlarının içinde yüzde 69.2 ile futbol ilk sırada yer alırken, bunu yüzde 41.3 ile basketbol, yüzde 25.9'la davoleybol izliyor. Spor muhabirlerinin yüzde 48.3'ü bu mesleği, spora karşı ilgisi olduğu için, yüzde 21.7'si ise gazetecilik eğitimi aldığı için seçtiğini belirtti.

Deneklerin yüzde 93.7'si spor muhabirlerinin teknik konulardaki bilgilerini yetersiz bulurken, yüzde 62.2'si son 1 yıldır, 46.9'u ise meslek yaşamları boyunca sporla ilgili herhangi bir kurs veya seminere katılmamış.

Öte yandan, spor muhabirlerinin yüzde 83.2'sinin herhangi bir spor kulübüne üye olmadığı ortaya çıkarken, yüzde 60'ı faal olarak spor yapıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz