ANKARA HABERLERİ

Spor kulüplerine tanınmış olan haklar KOBİ’lere de tanınsın

Hürriyet Haber
19.01.2011 - 00:00Son Güncelleme : 18.01.2011 - 20:50

Torba tasarıda borçlar konusunda spor kulüplerine 84 ayı bulan taksitlendirme imkanı sunulduğunu belirten KOBİDER Genel Başkanı Nurettin Özgenç, KOBİ’lere de aynı hakların tanınmasını istedi.

Hürriyet Haber

KÜÇÜK ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, “Torba Tasarı”da borçların yeniden yapılandırılmasında spor kulüplerinin 84 ayı bulan taksitlendirme imkanının KOBİ’lere de sağlanmasını istedi.

Özgenç, kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandıran ve çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler de içeren “Torba Tasarı”nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiğini anımsattı.

Hakkaniyete aykırı

Özgenç, tasarıyı memnuniyetle karşılamalarına karşın, vade konusunda yapılan ayrımı anlamakta güçlük çektiklerini söyledi.

KOBİ’lerin, borçlarının yeniden yapılandırılması için tasarının kanunlaştığı tarihi izleyen 2. ayın sonuna kadar ilgili idarelere başvurması gerektiğini hatırlatan Özgenç, şöyle devam etti:

“Ödemeler, 2’şer aylık dönemler halinde, azami 18 eşit taksitte yapılacak. İl özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşların borçlarını 2’şer aylık dönemler halinde 36 eşit taksitte, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Futbol Federasyonu ve spor kulüplerinin ise 2’şer aylık dönemler halinde 42 eşit taksitte ödeyecek olması eşitsizliktir, hakkaniyete aykırıdır.”

Borçların ödenmesi noktasında eşitlik ilkesine uygun davranılması gerektiğini ifade eden Özgenç, “Ülke ekonomisinin omurgası, işsizliğin çaresi, istihdam deposu olan KOBİ’lerin, borçların taksitlendirilmesi konusunda spor kulüpleri kadar değeri yok mudur?” dedi.

Atıl KOBİ’ler de sorun

NURETTİN Özgenç, Türkiye’de yıllardır “üretime hazır, ancak atıl KOBİ’ler” sorunu olduğunu vurgulayarak, “KOBİ’lerin çoğunun belediyeler ve spor kulüpleri kadar desteğe ihtiyacı vardır” diye konuştu.

KOBİ’lerin “çalışma gücünü bulamadıkları için resmi kayıtlarda faal gözükmelerine rağmen üretim dışı kaldıklarını” ifade eden Özgenç, bunlar arasında binası, makineleri,teçhizatları bilumum alet edevatları ile hazır bekleyenlerin de bulunduğunu kaydetti.

“Umudumuz, beklentimiz atıl olan KOBİ’lerin tekrar hayat bulabilmeleri için uzun vadede taksitlendirme imkanı sunulmasıdır” diyen Özgenç, ancak böylelikle yeniden yapılandırmanın amacına hizmet edebileceğini ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Spor kulüplerine tanınmış olan haklar KOBİ’lere de tanınsın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı