Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sponsorluk koşulları

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Cüneyt E. KORYÜREK

İnönü Pisti'nin tartan yapılması konusunda harekete geçen bakanlık ve İstanbul Bölge Müdürlüğü, Kent Gıda ile anlaşarak pistin yapım işini karara bağladılar. Hem bakanlık hem de Kent Gıda'nın dikkatlerini çekerek, pist kalitesinin çok önemli olduğunu ve sadece olimpiyad ve/veya Dünya Atletizm Şampiyonaları'nın yapıldıkları pisti döşeyen firmalardan teklif alınmasını birkaç kez bu köşede yazdım.

Fakat anlamadığım bir nedenle Kent Gıda, hiçbir büyük yarış pisti döşememiş bir Alman firmasına bu işi vermiş durumda.

Ben firmaların hiçbirini tanımam, sadece döktükleri pistlerde koşulan dereceleri biliyorum. Şimdiye dek spora yaptıkları sponsorluk katkısından dolayı kendilerine daha tanımadan tebrik ve teşekkür ettiğim Kent Gıda'nın bu anlaşılmaz tutumu nedeniyle, onların bu inadına karşı geliyorum ve yanlış yaptıklarını söylüyorum. Burhan Felek Pisti'nin feci halini gören bir kişi olarak, İnönü Stadı'nın da aynı tarla görünüşüne dönmesine karşıyım.

Bakan Yücel Seçkiner, hemen harekete geçerek bu sponsorluk olayının ‘‘Parayı ben veriyorum, istediğim malı alırım’’ tarzına dönüşmesine engellemelidir.

Nedense sadece benim karşı çıktığım bu davranış karşısında firma yetkilileri beni ‘‘saldırganlık’’la suçlayacak kadar ileri gittiler. Parasını veriyorlar diye onların karar verdikleri ve kimsenin bilmediği bir markaya ‘‘Aman, ne de iyi yapmışsınız’’ dememi beklediler. Fakat şu kadar olimpiyat ve dünya şampiyonası görmüş ve yaşamış bir kişi olarak, referansı sadece küçük stad pistlerini yapmak olan bir firmanın malına da kafa sallamayacağımı tekrarlamak isterim.

Piyasalardaki iki kaliteli üretici firmalardan biri Roma 1987, Göteborg 1995, ve Atina 1997 Dünya Şampiyonaları ve Montreal, Moskova, Los Angeles, Seaul ve Atlanta Olimpiyadları'nın pistlerini döşeyen firma. Diğeri de başka dünya şampiyonları ve olimpiyadlarda pistleri yapan bir firma. Bütün bunlar varken böyle referansı olmayan bir Alman firmasının neden seçildiğini anlamış değilim.

Yok eğer. sponsor Kent Gıda ‘‘Parasını ben verdim. istediğim firmayı da seçerim’’ gibi bir davranışla konuşuyorsa, ben de onlara karşı çıkarak ‘‘İnönü Stadı milletin, Burhan Felek gibi onun da tarlaya dönmesini göz yummam’’ diyerek bu satırları yazıyorum.

Evet, benim bu işten bir çıkarım var. Ben dünyanın en iyi atletlerinin İnönü Stadı'nda yarışmasını görmek istiyorum. Tarlada değil.


Bunları da Beğenebilirsiniz