Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sponsorlara vergi muafiyeti müjdesi

  İhsan YILMAZ
  06.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  5. Uluslararası İstanbul Bienali önceki gece Aya İrini Müzesi'nde yapılan bir törenle açıldı. Çok sayıda davetli ve sanatçının katıldığı gecede açılışı Kültür Bakanı İstemihan Talay yaptı.

  İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı'nın açılış konuşmasıyla başlayan gecede Bienal sponsorlarına ödüllerini Kültür Bakanı İstemihan Talay verdi.

  Eczacıbaşı, yaptığı açılış konuşmasında, Bienal için seçilen İstanbul'un önemine değindi ve konuşmasını bir soruyla sürdürdü:‘‘İki büyük kıtayı birleştiren, geçmişi üç bin yıl öncelerine kadar uzanan, sayısız toplulukları, çeşitli soyları, türlü inançları yüzyıllarca bir arada yaşatmasını bilen; bir yandan geleneklerini sürdürürken, öte yandan sürekli değişen, devinen, büyüyen, gelişen; çözümlenmez sorunlarıyla kaygılandıran, yepyeni umutlarıyla coşturan İstanbul'dan daha çekici bir Bienal ortamı bulunabilir mi acaba?''

  Kültür Bakanı İstemihan Talay'da, sanatta devlete bağlı olmayan özerk kurumların işlevine değindi ve bunun öncülüğünü yapan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'na teşekkür etti. Bakan ayrıca, sanat alanında sponsorluk yapan kurumlara da vergi muafiyeti müjdesi verdi. Yeni başlattıkları bir çalışmayla, kurumların yaptıkları sponsorluğu vergiden düşmelerini sağlayacak yeni bir yasal düzenlemenin peşinde olduklarını bildirdi.

  Açılış töreninin ardından davetliler Aya İrini'de ve Darphane-i Amire binasında Bienal'e katılan sanatçıların performanslarını izlediler.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı