SPK'ya Doğuş Grubu Tansaş'ı satamaz başvurusu

Ankara
28 Eylül 2005 - 13:00Son Güncelleme : 28 Eylül 2005 - 13:00

Tansaş’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Doğuş Holding’e satışının mahkeme tarafından iptal edildiğini öne süren Avukat İlter Ertuğrul, bu nedenle Doğuş Grubu’nun Tansaş hisselerini Koç Holding’e satışının mümkün olmadığını savundu.

İlter Ertuğrul, Doğuş Holding’in Tansaş hisselerini Koç Holding’e satamayacağı gerekçesiyle SPK’ya başvurdu. Tansaş, 19 Ağustos 2005 tarihinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na yaptığı açıklamada, Tansaş’ın sermayesinin yüzde 70.77’sini oluşturan hisselerin Koç Holding ve iştiraki Migros’a satılmasına ilişkin 18 Ağustos 2005 tarihinde hisse devir sözleşmesi imzalandığını duyurmuştu. Ertuğrul’un SPK’ya yaptığı başvuruda bu açıklama anımsatılırken, Tansaş’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olduğu ve A grubu yüzde 29 hissesinin Garanti Bankası’na satışının İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin 15 Aralık 1999 tarihli kararıyla iptal edildiği kaydedildi.

"İPTAL KARARI TEMYİZ EDİLMEYİNCE KESİNLEŞTİ"

Davalı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararı temyiz etmemesi nedeniyle satışın iptalinin kesinleştiğinin altı çizilen başvuruda, Garanti Bankası’nın kararın temyizi için 16 Şubat 2000 tarihinde başvuru yaptığına ilişkin 17 Şubat 2000 tarihli açıklamasının da "hukuksal bir anlamı" olmadığı kaydedildi. "Çünkü davanın taraflarından biri olmayan Garanti Bankası’nın temyiz hakkı yoktur" denildi.

"YARGITAY EHLİYETSİZLİĞİ SAPTAMIŞTI"

Başvuruda, "hukuken Tansaş hisselerine sahip olmayan Doğuş Holding’in sahip olmadığı hisseleri üçüncü bir şahsa devredemeyeceğinin açık" olduğu belirtildi.

SPK’nın amacının "Tasarrufların menkul kıymetlere yatırılarak halkın iktisadi kalkınmaya etkin ve yaygın bir şekilde katılmasını sağlamak amacıyla, sermaye piyasasının güven, açıklık ve kararlılık içinde çalışmasını, tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarının korunmasını, düzenlemek ve denetlemek" olduğu anımsatılan başvuruda, satışa ilişkin Doğuş Holding’in yaptığı duyurunun "geçerli olmadığını iyi niyetli hisse sahiplerine duyrulması ve gereğini yapılması" istendi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı