ANKARA HABERLERİ

SPK'nın anketine göre ağustosta euro ve dolar

Hürriyet Haber
06 Ağustos 2012 - 19:01Son Güncelleme : 06 Ağustos 2012 - 19:00

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

SPK beklenti anketine göre, Ağustos ayında dolar ve avroda herhangi bir değişim yaşanmayacağı yönünde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 73 ve yüzde 64 oldu.
 SPK Araştırma Dairesi tarafından hazırlanan sermaye piyasası beklenti anketi temmuz ayı sonuçlarına göre, gösterge bono faiz oranına ilişkin Ağustos ayında değişim beklemeyen katılımcıların oranı yüzde 68 olurken, katılımcıların yüzde 25'i faiz oranında düşüş bekliyor.
 ABD Dolarına ilişkin katılımcıların yüzde 73'ü bu ay değişim beklemezken, düşüş bekleyenlerin oranı yüzde 17, artış bekleyenlerin oranı ise yüzde 10 oldu. Avroya ilişkin katılımcıların yüzde 64'ü değişim beklemezken, düşüş bekleyenlerin oranı yüzde 27 oldu.
 İMKB-100 endeksine ilişkin Ağustos ayında katılımcıların yüzde 57'si değişim yaşanmayacağı yönünde görüş bildirirken, yüzde 17'si düşüş, yüzde 26'sı artış bekliyor. Altı aylık ve yıllık dönemde ise endekste yükseliş bekleyen katılımcıların oranı arttı ve sırasıyla yüzde 49 ve yüzde 58'e ulaştı. Haziran dönemine ait anket sonuçları ile karşılaştırıldığında aylık dönemde endekste düşüş bekleyen katılımcıların oranının yüzde 28'den, bu dönem yüzde 17'ye gerilediği gözlendi.
 Halka açık şirket sayısına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 63'ü değişim beklemezken yüzde 33'ü artış bekliyor. Özel sektör borçlanma araçlarının ihracına yönelik koşullara ilişkin katılımcıların yüzde 63'ü Ağustos ayında değişim beklemezken, yüzde 32'si ise iyileşme beklediği yönünde görüş bildirdi.
 Yabancı yatırımcı konusunda katılımcıların yüzde 67'si değişim beklemezken, aylık dönemde yüzde 25 olan artış beklentisi altı aylık dönemde yüzde 47 ve yıllık dönemde yüzde 56'ya yükseldi.
 İMKB yatırımcı sayısına ilişkin olarak katılımcıların yüzde 69 ile çoğunluğu önümüzdeki ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemde hakim görüş yüzde 50 ve yüzde 59 ile yatırımcı sayısında artış yaşanacağı doğrultusunda gerçekleşti.
 İstanbul Altın borsası (İAB) işlem hacmine ilişkin olarak katılımcıların yüzde 63'ü bu ay, yüzde 44'ü önümüzdeki altı ayda değişim beklemezken, artış bekleyen katılımcıların oranı yıllık dönemde yüzde 52'ye ulaştı.
 Katılımcıların yüzde 68'i Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) işlem hacmine ilişkin olarak Ağustos'da değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık beklentilerde artış yaşanacağı görüşü ağırlık kazanmış, bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 52 ve yüzde 57'ye ulaştı.
 Katılımcıların yüzde 65 ile çoğunluğu yatırım fonları net aktif değerine ilişkin olarak bu ay değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık dönemler için artış bekleyen katılımcıların oranı yükselmiş, sırasıyla yüzde 53 ve yüzde 60 olarak gerçekleşti.
 Emeklilik fonları net aktif değerine ilişkin olarak katılımcıların yüzde 53'ü Ağustos ayında değişim beklemezken, altı aylık ve yıllık beklentilerde ise artış yaşanacağı ve bu yönde görüş bildiren katılımcıların oranı sırasıyla yüzde 68 ve yüzde 75'e ulaştı.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde SPK'nın anketine göre ağustosta euro ve dolar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı