SPK'dan uluslararası konferans

Hürriyet Haber
11.11.2009 - 12:14 | Son Güncelleme:

Sermaye Piyasasası Kurulu karbon salınımı ve Enerji ticaret piyasaları ile ilgili İstanbul'da uluslararası bir konferans düzenliyor.

Bugün Swissotel’de gerçekleştirilecek olan SPK Başkanı Vedat Akgiray'ın açılış konuşmasını gerçekleştireceği konferansa Avrupa ve Amerika’dan 14 yabancı konuşmacının katılacak. Konferans gün boyunca sürecek ve üç ana oturumdan oluşuyor.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından konferansa ile ilgili yapılan duyuruda, "Son yıllarda yaşanan gelişmeler, enerjiye olan talebin müthiş bir hızla artması ve gelecekte de bu trendin ivmelenerek sürecek olması beklentisi nedeniyle, Türkiye için elektrik ve enerji ticareti, enerjiye dayalı finansal ürünlerin ihraç edilmesi ve bu ürünlerin işlem göreceği piyasaların oluşturulması önemli bir konu haline gelmiştir. Ülkemiz ve dünya gündeminde diğer önemli bir konu da iklim değişikliği konusudur. Dünyada başta karbon salınımı olmak üzere sera gazları salınımında yaşanılan artış nedeniyle gözlenmeye başlayan iklim değişiklikleri karşısında alınan uluslararası tedbir, yaptırım ve düzenlemelerde artış yaşandığı görülmektedir. Bu durum sermaye piyasaları da dahil olmak üzere birçok piyasayı yakından ilgilendirecek sonuçlar doğuracaktır. Ülkemizde hem karbona dayalı türev araçların işlem gördüğü vadeli piyasaların var olabilmesi, hem de dünyada mevcut karbon fonlarının ülkemize çekilebilmesi ve benzeri fonların ülkemizde de kurulabilmesi sermaye piyasamızın hacminin genişlemesine önemli katkılar sağlayacaktır" denildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı