SPK'dan Erdemir'e red

ANKA
11.08.2006 - 17:59 | Son Güncelleme: 11.08.2006 - 17:59

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK); Erdemir’in, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile davalı olduğu için bilançolarını düzeltmeyi yargı süreci sonuna kadar bırakma isteğini reddetti. Erdemir, 14 Ağustos mesai saati bitimine kadar ilan edilmek üzere düzeltilmiş bilançolarını SPK’ya gönderecek.

SPK bugünkü toplantısında, Erdemir’in yargı sonuna kadar bekleme talebini değerlendirdi. 2005 yılına ilişkin düzeltilmiş bilançoların gönderiminin yargı süreci sonuna ertelenmesi talebini reddeden SPK, “31 Aralık 2005 tarihli finansal tabloların Kurulun 25 sayılı tebliğine uygun olarak yeniden düzenlenerek 14 Ağustos mesai bitimine kadar ilan edilmek üzere İMKB’ye ve SPK’ya gönderilmesi gerektiğine” karar verdi.

GÖNDERMEZSE SPK AÇIKLAYACAK

SPK, söz konusu tarihe kadar düzeltilmiş bilançonun gönderilmemesi durumunda, mevcut bilgileri İMKB bülteninde yayımlayarak, kamuoyuna duyurma kararı da aldı.

SPK ayrıca; 3 Ağustos tarihli kararında yer alan, düzeltilmiş bilançoya ait bağımsız denetçi görüşünün gönderilmesi ile bilançonun şirket genel kuruluna sunulması gereklerinin de ivedilikle yerine getirilmesini istedi.

Erdemir, SPK’nın 3 Ağustos’ta aldığı, düzeltilmiş bilançonun gönderilmesi kararına karşı çıkarak, finansal tabloların SPK’nın ilke kararına uygun olduğu ve uygulanacak muhasebe standardı setinin UFRS olarak yıllık hesap dönemi başında İMKB’ye bildirildiğini savunmuştu. Yargı süreci nedeniyle SPK’nın kararının uygulanamayacağını savunan Erdemir, SPK’dan şu talepte bulunmuştu:

ERDEMİR’İN TALEBİ

“Hukuki karmaşaya yol açılmaması, kamunun yersiz ve gereksiz şekilde yanıltılmayarak doğru bilgilendirilmesini, özellikle Erdemir’e yatırım yapan değerli ortaklarımız ile küçük tasarruf sahiplerinin menfaatlerinin en yüksek düzeyde korunabilmesini ve mahkeme kararlarının lehimize sonuçlanması halinde çeşitli sorumlulukların doğmamasını teminen, davlar karara bağlanıncaya kadar durdurulması talebimizi sunarız.”

Erdemir ile ÖİB de, kar paylaşımındaki anlaşmazlık nedeniyle mahkemelik olmuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı