SPK'dan Çimsa yönetimine 59 bin YTL para cezası

ANKA
13 Temmuz 2007 - 11:04Son Güncelleme : 13 Temmuz 2007 - 11:04

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Çimsa Çimento Sanayi'nin, Enerjisa Enerji Üretim'in nakit sermaye artırımına katılmaması ve rüçhan haklarının Sabancı Holding tarafından kullanılmasına ilişkin olarak şirket ortaklarının bilgilendirilmemesi nedeniyle para cezası uygulama kararı aldı.

Kurul, Çimsa Yönetim Kurulu üyelerine toplam 59 bin 180 YTY para cezası verdi.

SPK, 8 Mart 2007 tarihli Kurul toplantısında alınan karara aykırı olarak, Çimsa Çimento Sanayi'nin 17 Nisan'da yapılan olağan genel kurul toplantısında, Enerjisa Enerji Üretim'in 2006 yılı içerisinde nominal değer üzerinden gerçekleştirdiği nakit sermaye artırımına katılmaması ve söz konusu rüçhan haklarının Hacı Ömer Sabancı Holding tarafından kullanılmasına ilişkin olarak şirket ortaklarının bilgilendirilmemesi nedeniyle para cezası uygulama kararı aldı.

KİŞİ BAŞI 11.8 BİN YTL CEZA

Kurul, Çimsa'nın yönetim kurulu üyelerinden Sermaye Piyasası Kanunu’nun 47/A maddesi uyarınca istenen savunmaların değerlendirilmesi sonucunda, şirketin yönetim kurulu üyelerinin her biri aleyhine ilgili madde kapsamında 2007 yılı için belirlenen asgari tutar olan 11 bin 836 YTL üzerinden olmak üzere toplam 59 bin 180 YTL tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Öte yandan SPK, Hacı Ömer Sabancı Holding'in, Oysa Çimento'nun diğer ortaklarına ait hisseleri satın almak üzere çağrıda bulunma yükümlülüğünden muafiyet verilmesine ilişkin talebini de karara bağladı. Kurul, Sabancı Holding’in Oysa Çimento’nun sermayesinin yüzde 41.09’unu temsil eden payları satın almasının, Oysa Çimento’nun 26 Nisan'da yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında şirket sermayesinin yüzde 82’sini temsil eden pay sahiplerinin olumlu oyu ile onaylanması dikkate alınarak olumlu karşılanmasına karar verdi.

OYSA İÇİN TEKRAR DEĞERLEME

Bu arada SPK, Oysa Çimento’ya ilişkin şirket değerlemesinin, değerleme hizmeti verecek şirketlere ilişkin esasların belirlendiği “Sermaye Piyasasında Uluslararası Değerleme Standartları Hakkında Tebliğ”i hükümlerine uygun olarak başka bir kuruluşa daha yaptırılması kararı aldı.

Kurul, yeni değerleme raporu ile Ernst&Young Kurumsal Finansman Danışmanlık tarafından hazırlanan “Değerleme Danışmanlık Raporu”nun ve satış fiyatının oluşumunu, söz konusu değerleme raporlarındaki hususlarla birlikte açıklayan ve Oysa Çimento tarafından hazırlanarak SPK'ya gönderilecek bilgi notunun, kamunun aydınlatılmasını teminen İMKB Günlük Bülteni’nde ilan edilmesine karar verdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı