SPK'dan Çamsan'a para cezası

ANKA
18 Ağustos 2006 - 17:26Son Güncelleme : 18 Ağustos 2006 - 17:28

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Çamsan Ağaç Sanayi ve Ticaret'in yönetim kurulu üyelerine kar dağıtımını zamanında yapamadıkları gerekçesiyle toplam 87.8 bin YTL para cezası verdi.

SPK, Çamsan Ağaç Sanayi ve Ticaret'in 2005 yılı dönem karı ile ilgili teklifi bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Altan Bodur, Başkan Yardımcısı Cem Azizoğlu ve üyeler Ali Rıza Azizoğlu ile Arif Ümit İşler'e temettü dağıtımını hesap dönemini izleyen 5’inci ayın sonuna kadar tamamlamayarak kar dağıtımına başlanmaması nedeniyle idari para cezasına çarptırdı. Yönetim kurulu üyelerinin her birine ayrı ayrı 21 bin 960 YTL olmak üzere toplam 87 bin 840 YTL idari para cezası uygulandı.

Şirket’in 2005 yılına ait faaliyet raporunda yer alan denetim raporunda, kendisi tarafından hazırlanmadığı ve imzalanmadığının beyan edilmesine rağmen, Denetçi Cengiz Erdal’ın ismine yer verilmesiyle ile ilgili olarak Kurul, uyarı kararı verdi.

Kar payı ve yeni pay alma kuponları biten hisse senetleri ile ilgili olarak zamanında gerekli işlemleri yapmayan yönetim kurulunun gerekli işlemleri yapması için uyarıda bulunan SPK, 2005 yılı kar dağıtımının ivedilikle yapılmasını ve konuyla ilgili özel durum açıklamalarının yapılmasını istedi.

Temettü dağıtımının geç yapılması nedeniyle zarar gören ortakların bulunması ve yasal koşulların oluşması halinde, ortakların söz konusu yönetim kurulu üyelerinin hukuki sorumluluğu için gerekli yollara başvurma hakları bulunuyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı