SPK, Turkcell yönetimine Sonera'nın önerdiği iki ismi atadı

AA
14.09.2013 - 06:37 | Son Güncelleme:

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ Yönetim Kurulu'na Sonera Holding tarafından Kurul'a bildirilen Erik Belfrage ve Jan Erik Rudberg'in atanmalarına karar verdi.

SPK haftalık bültenine göre, Kurul, boş 2 yönetim kurulu üyeliğine yapılacak atamalar için Alfa Telekom Turkey Limited tarafından isim bildirilmemesi ve Çukurova Holding tarafından da isim bildirilemeyeceğinin beyan edilmesi nedeniyle, Sonera Holding BV tarafından Kurul'a bildirilen 2 ismin atanmasını kararlaştırdı.
Kurul, Erik Belfrage ve Jan Erik Rudberg'in, şirket genel kurulunca mevzuata uygun üyeler seçilinceye veya Kurulca başka üyeler atanıncaya kadar görev yapmak üzere Turkcell Yönetim Kurulu üyesi olarak atanmalarına karar verdi.

ABank için çağrı fiyatı

SPK, Alternatifbank AŞ'nin (Abank) sermayesinin yüzde 70,84'ünü temsil eden payların Commercial Bank of Qatar QSC tarafından satın alınması sonrasında anılan pay devrinin Abank'ın yönetim hakimiyetinde değişikliğe neden olması sebebiyle kalan paylar için pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğünün yerine getirilmesi amacıyla yapılan başvurunun, 1 lira nominal değerli paya ilişkin zorunlu çağrı fiyatının asgari olarak 2,8942 lira olarak belirlenmesi koşuluyla olumlu karşıladı.

Reysaş GYO'ya idari para cezası

SPK, Reysaş GYO AŞ'nin iştiraki Arı Lojistik'in tespit ettirilmesi gereken değerinin, Kurulca belirlenen nitelikleri taşımayan Adım Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti'ne tespit ettirilmesi ve şirketin tahvil ihracına ilişkin 27 Mart 2013 tarihli yönetim kurulu kararının Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) 17 Nisan 2013 tarihinde 21 gün gecikmeli olarak açıklanması nedeniyle toplam 43 bin 120 lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Kurul ayrıca Hüsnü Yıldız adlı kişi hakkında Kurul'dan gerekli izinleri almadan kaldıraçlı alım satım faaliyetinde bulunduğu ve portföy yöneticiliği faaliyetinde bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.

Yayla Enerji halka arz başvurusu

Bültene göre, Yayla Enerji Üretim Turizm ve Ticaret AŞ, 2,5 milyon lira nominal tutarlı paylarını halka arz etmek için Kurul'a başvurdu.

Ayrıca Doğan Yayın Holding 428,6 milyon, Güneyce Çay Sanayi ve Ticaret AŞ, 1,5 milyon ve Beyaz Filo Oto Kiralama AŞ de 36,3 milyon lira tutarında bedelli sermaye artırımı için Kurul'a bavurdu.

Kurul, Sinpaş GYO'nun daha önce yapmış olduğu sermaye azaltım başvurusunu ise yine şirketten gelen talep doğrultusunda işlemden kaldırdı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı