SPK kararları

Hürriyet Haber
23 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 23 Aralık 2000 - 00:01

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 7 ortaklığın, hisse senedi ihracı için Kurul kaydına alınma talebini kabul etti. Geçen hafta 25.6 trilyon liralık 6 adet yatırım fonunun katılma belgelerinin Kurul kaydına alınması uygun görüldü

SPK'nın haftalık bültenine göre, bu ortaklıklardan Yaşar Boya ve Kimya Sanayi'nin 1 trilyon 417.5 milyar lirası iç kaynaklardan, 1 trilyon 417.5 milyar lirası da bedelli olmak üzere toplam 2 trilyon 835 milyar liralık, Mudurnu Tavukçuluk'un tamamı bedelli 3.3 trilyon liralık, Alfa Menkul Değerler'in 300.5 milyar liralık bedelli, Vakıf Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı'nın iç kaynaklardan karşılanmak üzere toplam 1.2 trilyon liralık hisse senedi ihracı kurul kaydına alıma talebi kabul edildi.

Kurul, Afyon Santaş Mermer Fayans'ın 264 milyar lirası bedelli, 44 milyar lirası da iç kaynaklardan karşılanmak üzere toplam 572 milyar liralık, Meges Boya'nın 1 trilyon 80 milyar lirası bedelli, 520 milyar lirası iç kaynaklardan olmak üzere toplam 1.6 trilyon liralık ve Ayes Akdeniz Yapı Elemanları'nın da 151.8 milyar liralık bedelli, 50.6 milyar liralık iç kaynaklardan karşılanacak toplam 202.4 milyar liralık hisse senedi ihracı için kurul kaydına alınma talebini kabul etti.

Ayrıca, Kurul, Tukaş Turgutlu Konservecilik'in kayıtlı sermaye tavanını yükseltmek amacıyla yaptığı müracaatı incelemeye alırken, Birkokoyunlu Halı'nın kayıtlı sermaye sistemine geçme, Birlik Mensucat ile Alternatif Yatırım Ortaklığı'nın kayıtlı sermaye tavanını yükseltme talebini uygun gördü.

Kurul, Soylu İplik'in menkul kıymet ihraç başvurusunu ise işlemden kaldırdı.

Yatırım fonu katılma belgesi

SPK, geçen hafta 5 ortaklık tarafından kurulan ve toplam nominal tutarı 25.6 trilyon lira olan, 6 adet yatırım fonu katılma belgelerinin Kurul kaydına alınmasını da uygun gördü.

Kurul, EGS Yatırım Menkul Değerler A.Ş'nin fon tutarı 1 trilyon lira olan (A) Tipi İMKB Ulusal 50 Endeksi Fonu'nu, Koçbank'ın fon tutarı 100 milyar lira olan (B) Tipi Tahvil ve Bono Fonu ile fon tutarı 20 trilyon lira olan (B) Tipi Likit Fonu'nun kayda alınmasını uygun buldu. (aa)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı