SPK: İMKB’yi kuruluşundan beri denetliyoruz

Hürriyet Haber
25.10.2005 - 13:41 | Son Güncelleme:

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), son günlerde basın yayın organlarında İMKB’nin denetlenmesi konusunda "örneği görülmemiş, yeni uygulama" gibi haberlerin çıktığını, ancak denetlemenin yıllardır sürdürülen bir uygulama olduğunu açıkladı.

SPK, İMKB’de yapılan denetimlerle ilgili olarak bir yazılı açıklama yayınladı. SPK açıklamasında, İMKB’de sürdürülen denetimlerin "yeni ve daha önce örneği görülmemiş" bir uygulama olmadığını, aksine, "kurumların işleyişlerine dinamizm kazandırmak ve uygulamadan kaynaklanan bazı eksiklerin önüne geçmek için yıllardır sürdürülen genel bir uygulama" olduğu belirtildi. Denetimlerin, "hesap verilebilirliğin bir gereği" olduğu vurgulanan açıklamada, Borsa’nın ilk kurulduğu günden bu yana SPK tarafından denetlendiği kaydedildi.

Açıklamada, son yıllarda denetimlerde artış görülmesinin yeni Kanun ve mevzuatların işlerlik kazanmasından kaynaklandığına dikkat çekildi. İMKB’ye yapılan denetimlerin, 2003 ve 2004 yıllarına ilişkin hesap, işlem ve faaliyetlerle ilgili olarak, "Menkul Kıymetler Borsalarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik, İMKB Yönetmeliği, İMKB Teşkilat, Görev ve Çalışma Esasları Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde yapıldığı ifade edildi.

İMKB’nin "tüzel kişiliği haiz bir kamu kurumu" olduğuna dikkat çekilen açıklama, Başbakanlık tarafından yayımlanan Kamu Harcamaları Tasarruf Önlemleri ve Taşıt Genelgeleri’nin bu yüzden İMKB’yi de bağlayıcı olduğu ifade edildi.

AÇIKLANACAK RAPORDA MEVZUAT AYKIRI UYGULAMALAR DA VAR

SPK, İMKB’nin söz konusu düzenlemelere ilişkin bir rapor hazırlanacağını ve yapılan denetimlerin İMKB Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Başbakanlığa iletileceğini açıkladı. "İMKB nezdinde yapılan denetim sonucunda tespit edilen ve özetle aktardığımız mevzuata aykırı uygulamaların da yer aldığı hususların" ifadesinin yer aldığı açıklamada, rapora ilişkin İMKB Başkanlığı ve Yönetim Kurulu üyelerinden 1 aylık süre içinde bilgi istendiği kaydedildi. SPK açıklamasında, gelen bilgi doğrultusunda yeni bir değerlendirme yapılacağı belirtildi.
(ANKARA/ANKA)
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı